LAJMET NGA KOSOVA

  • Fillon ndërtimi i ambasadës amerikane në Prishtinë

    6 Maj, 2015

    ambasadaAutoritetet e Kosovës thonë se ndërtimi i ambasadës nuk është vetëm përcaktim i adresës së përhershme amerikane por edhe simbol i qëndrueshmërisë së shtetit të ri.

    Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministri Isa Mustafa dhe ambasadorja amerikane Tracey Ann Jacobson hodhën gurthemelin e ndërtesës së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Prishtinë. Rreth 700 punëtorë do të angazhohen në ngritjen ...

  • Kosovë: Krimi, korrupsioni dhe migrimi – pengesa për liberalizimin e vizave

    5 Maj, 2015

    viza kosovaPërfaqësuesi i posaçëm i BE- Samuel Zbogar tha se Kosova duhet të luftojë krimin e korrupsionin dhe të sigurohet se nuk do të ketë krizë të re migrimesh

    Përfaqësues të lartë vendas e ndërkombëtarë thanë të hënën se deri në fillim të muajit qershor, Kosova synon të përmbushë kriteret e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave, por ata tërhoqën ...

  • Kosova në prag të raportit final për liberalizimin e vizave

    5 Maj, 2015

    vizaUdhëheqësit e institucioneve të Kosovës kërkojnë nga Komisioni i BE që t’i sigurojnë Kosovës një vlerësim të mirëfilltë, transparent dhe të drejtë, pikërisht ashtu siç është proceduar edhe për vendet tjera të rajonit.

    Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar, iu bëri thirrje institucioneve të Kosovës që të fokusohen në përmbushjen e kritereve të mbetura për liberalizimin e vizave. ...

  • Trajtim më i shpejtë: 99% e kërkesave për azil nga Kosova refuzohen

    4 Maj, 2015

    azilantetKryeministri i landit të Saksonisë së Poshtme kërkoi të shtunën trajtimin edhe më të shpejtë të kërkesave për azil që vijnë nga qytetarët e Kosovës. 40% e azilkërkuesve në Gjermani aktualisht vijnë nga Ballkani.

    Mediat gjermane njoftojnë se kryeministri i landit gjerman të Saksonisë së Poshtme Stephan Weil i partisë socialdemokrate ka kërkuar që të përshpejtohet sa të jetë e ...

  • Sigal Prishtina bën historinë, “pushton” Ballkanin

    29 Prill, 2015

    KB Sigal PrishtinaSigal Prishtina ka bërë historinë. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, ka fituar titullin e kampionit të Ligës Ballkanike sonte në Samokove te Bullgarisë, duke mundur Rilskin, me rezultat 71-80.

    Basketbollistët e Sigal Prishtinës kanë arritur suksesin më të madh në historinë e klubit të tyre dhe në historinë e shtetit tonë.

    Përkeqësohet liria e mediave në Kosovë 29 Prill, 2015

    lirira e mediave harta e botesKosova ka shënuar përkeqësim në lirinë e mediave, krahasuar me një vit më parë.

    Organizata Freedom House ka publikuar të mërkurën raportin e përvitshëm për lirinë e shtypit në botë, i cili mbulon 199 vende dhe territore.

    Kosova sivjet zë vendin e 100-të, krahasuar me pozitën numër 98 që ka mbajtur vitin e ...

  • Nënshkrimi i MSA-së, mesazh pozitiv për liberalizimin e vizave

    29 Prill, 2015

    KosovaKosova dhe Bashkimi Evropian (BE), pritet të finalizojnë së shpejti Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA).

    Më pas, sipas njohësve të proceseve integruese evropiane, do të nevojitet edhe një periudhë kohore deri te zbatimi apo hyrja në fuqi e saj. Ajo që analistët e shohin si të arritur me nënshkrimin e kësaj marrëveshje, të njohur shkurt si MSA, është se ...

  • Steinmeier ”themelimi i Gjykatës Speciale një lajm i mirë”

    28 Prill, 2015

    SteinmeierFrank Walter Steinmeier me udhëheqsit kosovar bisedoi për proceset integruese të Kosovës, për domosdoshmërinë e zbatimit të marrëveshjeve të arritura me Serbinë dhe për sfidat e themelimit të Gjykatës Speciale.

    Shefi i diplomacisë gjermane Frank Walter Steinmeier, tha në Prishtinë (28.04) se me themelimin e Gjykatës Speciale, Kosova i bën një favor historisë së saj dhe gjeneratave të reja. Për ...

  • Kosova shënon Ditën e të Pagjeturve

    27 Prill, 2015

    te pagjeturitKuvendi i Kosovës ka mbajtur një seancë plenare kushtuar 27 Prillit, Ditës së Personave të Pagjetur të Luftës. Në seancë ishin ftuar edhe përfaqësues të familjarëve e shoqatave të personave të pagjetur, si dhe diplomatë të akredituar në Prishtinë.

    Fillimisht, ka folur deputetja Lirie Kajtazi, kryetare e Komisioni për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur ...

  • Përparim apo ngecje në dialogun Prishtinë – Beograd?

    24 Prill, 2015

    Kosova SerbiaDialogu politik, i cili po zhvillohet ndërmjet shtetit të Kosovës dhe të Serbisë, në shumë drejtime ka pasur rezultate, madje ka ndihmuar për paqe dhe stabilitet në rajon, deklarojnë përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës.

    Sipas tyre, në rend të parë, dialogu po shkon në drejtim të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve dhe vënien e reciprocitetit në bashkëpunim.

    Ministrja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"