LAJMET NGA KOSOVA

 • Chollet: Marrëveshja përfundimtare do të kërkojë zgjedhje të vështira dhe guxim politik

  20 Janar, 2023

  CholletKëshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë do të kërkojë “zgjedhje të vështira” dhe “guxim politik”.

   

  “Të dyja qeveritë duhet të jenë në gjendje të tregojnë gatishmëri për kompromis. Ne mendojmë se këto kompromise janë të mundshme. Ne po përpiqemi të gjejmë zgjidhje ...

 • Dinamizohet dialogu Kosovë-Serbi me vizita të emisarëve

  19 Janar, 2023

  Peter Stano, zëdhënës i KE për politikën e JashtmeDisa përfaqësues të lartë të BE-së dhe SHBA-së do të qëndrojnë në Prishtinë e Beograd ditët e ardhshme. Javët e fundit është shtuar dinamika e politikës botërore për të nxjerrë nga ngecja dialogun Kosovë-Serbi.

   

  I ngarkuari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ...

 • Kosova dhe Serbia me akuza të ndërsjella rreth pajtimit për targat e makinave

  19 Janar, 2023

  Targa arkiviAutoritetet në Kosovë thanë të mërkurën në mbrëmje se Serbia ka shkelur pajtimin e arritur në muajin nëntor lidhur me përdorimin e targave të makinave, ndërsa autoritete serbe akuzuan Kosovën për një gjë të tillë.

   

  Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se policia kufitare ka regjistruar makina me targat ilegale “KM”, të ri-regjistruara në muajin dhjetor të ...

 • Lajçak, Escobar e diplomatë nga Parisi, Roma e Berlini vijnë në Kosovë

  18 Janar, 2023

  Lajçak EscobarNё selinё e BE-sё nё Bruksel u konfirmua edhe zyrtarisht se nё fund tё kёsaj  jave, Kosovën e Serbinë do ta vizitojë njё delegacion i kryesuar nga pёrfaqёsuesi i veçantё i BE-sё pёr dialog, Miroslav Lajçak.

   

  “Unë mund tё konfirmoj se Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, do të udhëtojë në rajon këtë javë”, tha Peter Stano, zëdhënës i ...

 • Kurti e Lajçak bisedojnë për hapat e ardhshëm në dialog

  18 Janar, 2023

  Kurti LajcakEmisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka takuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, në Davos të Zvicrës, ku po mbahet Forumi Botëror i Ekonomisë (WEF).

   

  “Fillova ditën time në Davos me një diskutim të thelluar me Kryeministrin Albin Kurti. Ne folëm për hapat e ardhshëm në dialog për normalizimin e marrëdhënieve dhe çështjet aktuale”, thuhet në postimin ...

 • Friedrich-Ebert-Stiftung: Drafti i Asociacionit, bazë e mirë për diskutim

  18 Janar, 2023

  ura mitroviceOrganizata gjermane, Friedrich-Ebert-Stiftung, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se ka hartuar draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë – për të cilën gjë është rënë dakord në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

   

  Rene Schlee, nga kjo organizatë, tha se beson se ky draft “është një bazë e mirë, e ...

 • Intervista e Kryeministrit Kurti me gazetën zvicerane Tages-Anzeiger

  17 Janar, 2023

  AlbinStephan Israel, të realizuar me 9 janar dhe publikuar në gazetën Tages-Anzeigermë, 16 janar 2023.

   

   

  “Serbia asnjëherë nuk është distancuar nga Millosheviqi”

  Shefi i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, para vizitës së tij në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, paralajmëron rrezikun e “hegjemonisë pansllave” të Serbisë dhe Rusisë në Ballkan.

   

  Zoti Kurti, ju do të shkoni në Forumin Ekonomik Botëror në Davos ...

 • Gërvalla: Asociacioni i komunave shkel Kushtetutën e Kosovës

  17 Janar, 2023

  AsociacioniNë Kosovë, ministrja e Jashtme Donika Gërvalla tha se qeveria e Kosovës nuk do të zbatojë një Asociacion komunash që shkel Kushtetutën e vendit ndërsa theksoi se Kosova është e gatshme për vazhdimin e dialogut me Serbinë.
  Ajo i bëri këto komente gjatë një konference të përbashkët me ministren e Jashtme të Sllovenisë, Tanja Fajon, e cila po qëndron ...

 • Intervista e Kryeministrit Kurti për gazetën italiane, La Stampa

  17 Janar, 2023

  Albin

  Më poshtë gjeni intervistën e përkthyer në shqip të Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Albin Kurti me gazetaren italiane, Letizia Tortello, të realizuar me 14 janar 2023 dhe publikuar në La Stampa më 16 janar 2023.

   

  Albin Kurti “Putini luan me lëkurën e Kosovës, kështu Serbia dëshiron të minojë Ballkanin”

  Kryeministri i Kosovës: “Beogradi ka një pakt me Moskën, BE-ja duhet ...

 • Kurti: Asociacioni mund të trajtohet në marrëveshjen finale me Serbinë

  13 Janar, 2023

  AlbinSerbia vazhdon të këmbëngulë në formimin e Asociacionit të Komunave Serbe. Por kryeministri i Kosovës, Albin Kurti shpreh shqetësimin, se një Asociacion, ashtu siç e kërkon Serbia, nënkupton bosnjëzim të Kosovës.

   

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Bashkimi Evropian dhe shumë diplomatë perëndimorë po këmbëngulin që Prishtina zyrtare ta themelojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Ata presin që propozimi të dalë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"