LAJMET NGA KOSOVA

 • Escobar: Duam përkushtimin e Kosovës dhe Serbisë se do të përmbahen nga dhuna

  26 Gusht, 2022

  EscobarI dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të premten se shpreson që Kosova dhe Serbia deri më 1 shtator të gjejnë një zgjidhje për mospajtimet rreth përdorimit të dokumenteve personale dhe targave të makinave, që çuan në tensione në fillim të këtij muaji.

   

  Ai i bëri këto komente në përfundim të vizitës në Prishtinë dhe në ...

 • Escobar dhe Lajçak: Bisedime të vështira me presidentin serb

  26 Gusht, 2022

  Lajcak VucicI dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, po qëndrojnë në Serbi pas vizitës në Kosovë, në kuadër të përpjekjeve për të shmangur tensionet që pasuan vendimin e qeverisë së Kosovës për masën e reciprocitetit në përdorimin e dokumenteve personale dhe targave të makinave.

   

  Zoti Lajçak, ...

 • Kurti: Nuk mund të ketë një rend ndryshe në veri e ndryshe në pjesën tjetër të Kosovës

  24 Gusht, 2022

  AlbinKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të mërkurën se Serbia panevojshëm dhe krejt artificialisht është duke përshkallëzuar retorikën dhe veprimet në fushën e sigurisë, ndërsa po kërcënon qytetarët serbë për të penguar integrimin e tyre.

   

  Ai i bëri këto komente gjatë mbledhjes së qeverisë së Kosovës ku foli për herë të parë lidhur me bisedimet e javës ë kaluar me ...

 • Analistët amerikanë për tensionet Serbi-Kosovë dhe rolin e Perëndimit

  24 Gusht, 2022

  Ambasadori Frank Wisner dhe Profesor David KaninNdërsa Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara angazhohen në një raund tjetër diplomacie për të shmangur tensione të mëtejshme mes Kosovës dhe Serbisë, dy njohës amerikanë të marrëdhënieve të vështira mes dy vendeve, bien dakord se megjithë përplasjet për targat dhe dokumentat e identifikimit, problemi kryesor është mosnjohja e Kosovës nga Serbia. Por ...

 • SHBA-BE: Përpjekje e re për një marrëveshje Kosovë-Serbi për reciprocitet

  24 Gusht, 2022

  Escobar lajcakI dërguari amerikan dhe ai evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Escobar dhe Lajçak zhvillojnë bisedime dyditore në Kosovë dhe Serbi në përpjekje për të siguruar një marrëveshjeje të reciprocitetit.

   

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po bëjnë përpjekje në Prishtinë dhe Beograd për të siguruar një marrëveshje për reciprocitetin në lidhje me targat e automjeteve dhe dokumentet e ...

 • SHBA-BE, përpjekje për të siguruar marrëveshje Kosovë – Serbi për reciprocitetin

  24 Gusht, 2022

  Escobar Lajcak OsmaniI dërguari i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, filloi të martën në Prishtinë takimet me udhëheqësit e Kosovës, në kuadër të vizitës së tij të përbashkët me të dërguarin evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak.

   

  Zoti Escobar u takua me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë mbrëmjes pritet të takohet me udhëheqësit e ...

 • Borrell: Nuk ka marrëveshje Kosovë – Serbi, bisedimet vazhdojnë

  19 Gusht, 2022

  BorellShefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell, tha se Kurti dhe Vuҫiq kanë dallime të qarta në mënyrën se si e shohin zgjidhjen përfundimtare të statusit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

   

  Takimi ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuҫiq, në Bruksel përfundoi pa ndonjë marrëveshje. Gjithësesi dy palët ranë dakord që në ditët e ardhshme ...

 • Shqiptarët dhe serbët e Kosovës, shpresa tek dialogu për të qetësuar situatën

  19 Gusht, 2022

  kosovaQëndrimet e banorëve shqiptarë dhe serbë të Kosovës ishin të përziera gjatë javëve të fundit kur u rritën tensionet, ndonëse ata në përgjithësi nuk duan një konflikt të ri. Disa tanimë janë të përfshirë edhe në aktivitete të përbashkëta, të painteresuar për retorikat nxitëse të politikanëve. Çështja e konvertimit të targave të serbëve të Kosovës vazhdon megjithatë të mbetët ...

 • Kurti: Kosova është e interesuar për paqe dhe siguri

  12 Gusht, 2022

  KurtiPas takimit që zhvilloi Kryeministri Albin Kurti në Doganë të Kosovës tha se është shumë i kënaqur që sot patën vizitë përmbajtësore në Doganën e Kosovës.

   

  Kryeministri i Kosovës, gjatë vizitës në Doganën e Kosovës, ka folur edhe për situatën e sigurisë në vend, e që sipas tij tha se Kosova është e interesuar për paqe dhe siguri dhe reagimet ...

 • Kosovë, paralajmërime për krizë energjetike në sezonin e dimrit

  12 Gusht, 2022

  kosovaNë Kosovë autoritetet thonë se dimri i këtij viti pritet të jetë mjaft sfidues për shkak të krizës energjetike botërore, pamundësisë që vendi të përmbushë nevojat e tij me prodhimin e brendshëm të energjisë elektrike dhe çmimeve të larta të importeve. Qeveria ka miratuar masa emergjente që përfshijnë edhe kursimin e energjisë elektrike, pjesa më e madhe e së ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"