LAJMET NGA KOSOVA

 • LVV-ja fiton 58 ulëse, Osmani më e votuara

  4 Mars, 2021

  127Komisioni Qendror i Zgjedhjeve të enjten shpalli rezultatin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit, ku Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit ka shënuar fitore bindëse, duke siguruar 58 ulëse në legjislaturën e re.

  Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka tha se pavarësisht kohës së shkurtër për organizimin e zgjedhjeve, përkatësisht për më pak se 40 ditë, ...

 • IKShPK: prej 3674 mostrave kemi 591 raste pozitive, 7 të vdekur dhe 386 të shëruar!

  4 Mars, 2021
  transmetimiGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.674 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 591 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 205 raste, Prizren 53 ...
 • Rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve në Kosovë – Vetëvendosje 58 deputetë

  4 Mars, 2021

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë shpalli të enjten rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të mbajtura më 14 shkurt.

  “Lëvizja Vetëvendosje ka gjithsej rreth 438 mijë (vota) apo 49.95 për qind, Partia Demokratike e Kosovës ka rreth 148 mijë apo 16.9 për qind, Lidhja Demokratike ka 110 mijë apo 12.64 për qind, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka rreth 62 mijë apo 7.07 për qind, Lista ...

 • IKShPK: prej 2532 mostrave kemi 568 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 295 të shëruar!

  3 Mars, 2021
  kujdesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.532 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 568 raste pozitive. Rastet ...
 • IKShPK: prej 2886 mostrave kemi 488 raste pozitive, 8 të vdekur dhe 270 të shëruar!

  2 Mars, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.886 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 488 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 285 raste, Gjilan 47 ...
 • Lajçak pret marrëveshje Kosovë-Serbi brenda mandatit të Qeverisë Kurti 2

  2 Mars, 2021

  Lajcak OsmaniPërfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogu, Mirosllav Lajçak deklaroi në Prishtinë se pret që marrëveshja gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi të arrihet brenda mandatit qeverisës të Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit.

  Pas një takimi me ushtruesen e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani, ai tha se dhe BE-ja pret zbatimin e programit elektoral të kreut ...

 • Lajçaku viziton Kosovën e Serbinë

  1 Mars, 2021

  LajcakI ngarkuari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin në përpjekje për të rinisur dialogun.

  I ngarkuari i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, nis me datë (01.03) vizitën e tij tre ditëshe në Kosovë, për të vazhduar më pas vizitën në Serbi, nga 3 deri më 4 mars. Lajçak, po ashtu viziton edhe Malin ...

 • Kurti: Nuk jemi kundër dialogut – e duam parimor dhe të përgatitur mirë

  1 Mars, 2021

  AlbinKryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, njëherësh kandidat për postin e kryeministrit të Kosovës tha të hënën mbrëma se nuk është kundër bisedimeve me Serbinë, por kërkon që ato të jenë parimore dhe të përgatitura mirë.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me të dërguarin e posaçëm të Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, i cili ...

 • IKShPK: prej 2914 mostrave kemi 467 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 214 të shëruar!

  1 Mars, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.914 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 467 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 188 raste, Pejë 42 ...
 • IKShPK: prej 3680 mostrave kemi 453 raste pozitive, 4 të vdekur dhe 206 të shëruar!

  28 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.680 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 453 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 185 raste, Pejë 39 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"