LAJMET NGA KOSOVA

 • Scholz: Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe Kosova e Serbia duhet ta zgjidhin gradualisht konfliktin mes tyre

  4 Maj, 2022

  Albin Kurti Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimet Kurtin dhe Vuçiq se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Kancelari gjerman Olaf Scholz zhvilloi sot në Berlin takime me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti ...

 • Scholz i kërkon Kurtit të mbajë qëndrim konstruktiv në procesin e dialogut

  4 Maj, 2022

  Olaf ScholzKancelari Scholz theksoi në takimin me Albin Kurtin se Ballkani Perëndimor bën pjesë në Evropë dhe se të gjitha vendet e rajonit duhet të anëtarësohen në BE.

  Pas takimit në Berlin kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz dhe Albin Kurti dhanë një konferencë për mediat.

  Scholz tha se ai do të vizitojë së shpejti Prishtinën në kuadrin e një vizite në ...

 • Çfarë e pret Vuçiqin në Berlin?

  4 Maj, 2022

  Scholz Vucic KurtiKancelari Scholz pret kryeministrin Kurti dhe presidentin serb Vuçiq. Bëhet fjalë për sanksione kundër Rusisë, por edhe për Kosovën.

  Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e pret në Berlin një ditë e gjatë dhe e pakëndshme. Ka shumë çështje të diskutueshme në rend dite. Presidenti i sapozgjedhur donte në fakt të mbante një “fjalë” para popullit të tij javën e ...

 • Serbia në udhëkryq: A do t’ia kthejë Serbia shpinën Rusisë?

  4 Maj, 2022

  VucicQë nga sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës toni ndaj Moskës ka ndryshuar edhe në Beograd. Serbia duhet të bëjë një riorientim themelor.

  Serbia konsiderohet tradicionalisht si aleati më i ngushtë i Rusisë në Evropë. Ky vend i vogël mburret edhe me marrëdhënie të shkëlqyera me Kinën, e cila ka bërë të mundur shumë projekte infrastrukturore në këtë vend, si zgjerimi ...

 • Gazetarët Pa Kufij: Shqipëria pëson rënie, Kosova përmirësim në Treguesin e Lirisë së Shtypit

  4 Maj, 2022

  liria shtypitOrganizata Gazetarët pa Kufij, në Treguesin Botëror të Lirisë së Shtypit, radhiti Shqipërinë dhe Kosovën në mesin e vendeve problematike. Por, sipas treguesit që u publikua të martën, Shqipëria ka shënuar rënie, ndërsa Kosova ka shënuar përparim krahasuar me raportin e vitit të kaluar.

  Treguesi i klasifikon vendet në mjedise “të mira”, “pak a shumë të mira”, “problematike”, “të ...

 • Sulmet ndaj policisë në veriun e Kosovës “tensionim i qëllimshëm”

  30 Prill, 2022

  Xhelal Sveçla ministri i Brendshëm i KosovësAutoritetet e rendit në Prishtinë shprehen të shqetësuara për sulmet e herëpashershme ndaj forcave policore në veriun e Kosovës. Sipas tyre, ato synojnë të shkaktojnë panik dhe destabilizim të situatës në Kosovë.

  Sulmet që po ndodhin kohë pas kohe në veri të Kosovës mbi pjesëtarët e policisë kanë shqetësuar autoritetet e Prishtinës. Ato thonë ...

 • Scholz pret Kurtin, Vuçiçin dhe Lajçakun në Berlin

  29 Prill, 2022

  ScholzScholz gjatë konferencës së shtypit me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, në Berlin, më 11 prill 2022

   

  Temat në takimet e veçanta janë: dialogu Kosovë-Serbi, koordinimi i qëndrimit ndaj agresionit në Ukrainë dhe marrëdhëniet dypalëshe.

   

  Të mërkurën, më 04.05. 2022, Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë në selinë e tij në Berlin kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe më ...

 • Bugajski: Dialogu duhet të ndërpritet sepse është një farsë

  29 Prill, 2022

  BugajskiPor, si Vahelei e kryeministri Rama nuk mendon Janush Bugajski njohës i çështjeve të Ballkanit Perëndimor. Ai thotë se vazhdimi i dialogut Kosovë-Serbi në përpjekje për të arritur marrëveshje është vetëm një tendencë e Serbisë për të penguar Kosovën në anëtarësim në institucione ndërkombëtare.

  Bugajski ka thënë se ky dialog duhet të ndërpritet sepse është një farsë. Amerikani Bugajski ka ...

 • Shaip Kamberi merr mandatin e dytë në parlamentin serb

  29 Prill, 2022

  Shaip KamberiShaip Kamberi është rizgjedhur deputet në Kuvendin e Serbisë.

  Sot është mbajtur rivotimi në “lagjen e Strukarëve” në Tërnoc pasi ishin konstatuar shumë parregullsi të shfaqura në këtë vendvotim më 3 prill.

  RTV Presheva raporton se Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës, ka marrë 686 vota.

  Kamberi, përmes një statusi në rrjetin social “Facebook”, falenderon qytetarët që e votuan për të përfaqësuar ...

 • ”Votoni Shaip Kamberin”, thirrja e Kurtit: Shqiptarët të kenë një vend në parlamentin serb!

  28 Prill, 2022

  Shaip KamberiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti i kërkoi qytetarëve të Luginës së Preshevës të mos qëndrojnë indiferentë, por të votojnë koalicionin e Shqiptarëve të Luginës tani që përsëriten zgjedhjet në Bujanoc.

  Edhe një përndiqje e vogël e votave mund të bëjë diferencën e të ndryshojë situatën në mënyrë të tillë që shiptarët të sigurojnë një vend në Parlamentin e Serbisë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"