LAJMET NGA KOSOVA

 • IKShPK: prej 2715 mostrave kemi 340 raste pozitive, 10 të vdekur dhe 411 të shëruar!

  19 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.715 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 340 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 162 raste, Prizren 29 ...
 • Kurti: Nuk i shmangim bisedimet me Serbinë – por së pari drejtësi e punësim

  18 Shkurt, 2021

  AlbinKryetari i lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha në një intervistë me Zërin e Amerikës se nuk i nënçmon bisedimet me Serbinë por nuk mund t’i shndërrojë ato në pëprparësi të punës së qeverisë së ardhshme. Në një intervistë me korrespondentin e Zërit të Amerikës, Besim Abazi, zoti Kurti renditi ndër synimet e para projektligjin për konfiskimin e pasurisë së ...

 • Weber: Vetëvendosja të mos injorojë shansin unik për dialogun me Serbinë

  18 Shkurt, 2021

  Bodo Weber analist nga BerliniBodo Weber, analist nga Berlini, analizon ekskluzivisht për DW, rezultatin e zgjedhjeve në Kosovë dhe shpjegon se përse Kurti duhet ta marrë seriozisht dialogun me Serbinë.

  Deutsche Welle: Fitorja sërishme e Vetëvendosjes në Kosovë është pritur me entuziazëm brenda Kosovës, por me rezerva nga jashtë . Si duhet lexuar rezultati paraprak i zgjedhjeve të 14 shkurtit ...

 • Zgjedhjet në Kosovë: Po vijnë kohë më të vështira për Serbinë

  18 Shkurt, 2021

  AlbinFitorja e Albin Kurtit në zgjedhjet e Kosovës nuk është ndonjë befasi në Beograd, por paralajmërim se për Serbinë po vijnë kohë më të vështira sa i përket dialogut.

  Imazhi i Kurtit si negociator i ashpër për Serbinë është theksuar shpesh në analizat e publikuara në Serbi. Mund të thuhet se udhëheqësi i “Vetëvendosjes” e bëri të qartë këtë me deklaratën ...

 • IKShPK: prej 3196 mostrave kemi 285 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 319 të shëruar!

  18 Shkurt, 2021

  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.196 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 285 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 123 raste, Gjakovë 22 raste, Pejë 22 raste, Podujevë 17 raste, ...

 • Kurti për “Le Temps”: Studentët dhe shkencëtarët tanë të kthehen në Kosovë

  17 Shkurt, 2021

  AlbinFituesi i madh i zgjedhjeve legjislative të 14 shkurtit në Kosovë, Albin Kurti detajon për gazetën e njohur “Le Temps” se si synon të transformojë vendin e tij, ndërkohë që u bën thirrje kosovarëve që jetojnë në Zvicër dhe në Europë.

  Dy përparësitë e Albin Kurtit, udhëheqësit të partisë së majtë ”Vetëvendosja”, janë të qarta: të luftojë korrupsionin dhe të ...

 • Kosova shënon 13 vjetorin e pavarësisë

  17 Shkurt, 2021

  PrishtinaNë Kosovë po shënohet 13 vjetori i pavarësisë me parlament të shpërndarë dhe me president e kryeministër në detyrë. Urimet vijnë nga liderë e politikanë si nga BE edhe SHBA.

  13 vjetori i pavarësisë e gjen Kosovën me parlament të shpërndarë dhe me president e kryeministër në detyrë, një rast ky i paprecedent dhe i pandodhur në 13 vjet shtet ...

 • IKShPK: prej 2667 mostrave kemi 297 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 311 të shëruar!

  17 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.667 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 297 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 106 raste, Prizren 20 ...
 • IKShPK: prej 2868 mostrave kemi 249 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 316 të shëruar!

  16 Shkurt, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.868 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 249 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 116 raste, Prizren 44 ...
 • IKShPK: prej 2040 mostrave kemi 178 raste pozitive dhe 267 të shëruar!

  15 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.040 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 178 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 57 raste, Mitrovicë 15 ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"