LAJMET NGA KOSOVA

 • QUINT i zhgënjyer me qeverinë e Kosovës që nuk lejoji zgjedhjet e Serbisë

  24 Mars, 2022

  zgjedhjet serbiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti shprehet i vetëdijshëm për zhgënjimin e QUINT-it. Por ai pohon se zgjedhjet mund të mbahen vetëm pas një marrëveshje paraprake mes Kosovës dhe Serbisë.

  Shtetet më të industrializuara perendimore QUINT, ku bëjnë pjesë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjermania,  Britania e Madhe, Italia, dhe Franca, u shprehen të zhgënjyera me  qeverinë e Kosovës për ...

 • Diplomatët perëndimorë të zhgënjyer për moslejimin e zgjedhjeve te Serbisë në Kosovë

  24 Mars, 2022

  AlbinQeveritë e Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë dhe Britanisë së Madhe shprehën të mërkurën keqardhjen për “vendimin e qeverisë së Kosovës për të refuzuar një propozim konstruktiv të paraqitur nga diplomatët perëndimor”, për lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë.

   

  Në një komunikatë të përbashkët thuhet se është e drejtë e qeverisë së Kosovës që të vendos nëse do ...

 • Kosova refuzon propozimin e vendeve të QUINT për zgjedhjet e Serbisë

  23 Mars, 2022

  zgjedhjet serbiKosova refuzoi propozimin e vendeve të QUINT për zgjedhjet e Serbisë. Kryeministri Kurti tha se për zgjedhjet serbe në Kosovë duhet të ketë marrëveshje ndërmjet dy vendeve.

   

  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se ai nuk dëshiron që t’ua pamundësojë serbëve të Kosovës të drejtën e votës, por se në të njejtën kohë nuk mund të veprojë kundër ligjshmërisë dhe ...

 • Kurti: Për zgjedhjet serbe në Kosovë duhet të ketë marrëveshje mes dy vendeve

  22 Mars, 2022

  KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë të martën, 22 mars, se për mbajtje të zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të Serbisë në Kosovë, duhet të ketë një marrëveshje në mes të Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë.

  Sipas një komunikate të Qeverisë, Kurti i ka bërë këto deklarata gjatë një takimi virtual me ambasadorët dhe shefat e misioneve diplomatike ...

 • DASH: Kosova të mos devijojë nga plani i tranzicionit të FSK-së

  22 Mars, 2022

  StatedepartamentShtetet e Bashkuara i mirëpresin aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO, por kërkesat për anëtarësim janë komplekse dhe kërkojnë një qasje afatgjate dhe të kujdesshme, tha për Radion Evropa e Lirë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit.

  “Kosova mund ta dëshmojë më së miri gatishmërinë e saj për përgjegjësitë që sjell anëtarësimi në NATO, duke vazhduar zbatimin aktiv ...

 • Do të mbahen në Kosovë zgjedhjet serbe të 3 prillit?

  18 Mars, 2022

  zgjedhjet serbe ne kosoveKërkohet zgjidhje për mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Duhet bërë dallimi ndërmjet referendumit të Serbisë që Kosova e ndaloi të mbahet në territorin e saj dhe zgjedhjeve të Serbisë, thonë ekspertët.

   

  3 prilli, dita kur pritet të mbahen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare të Serbisë po afron, ndërkohë që presioni po rritet mbi udhëheqësit e institucioneve ...

 • Kosova kërkon ndihmën e presidentit Biden për anëtarësim në NATO

  18 Mars, 2022

  usa kosovaPresidentja e Kosovës të enjten i kërkoi presidentit amerikan Joe Biden që ta ndihmojë Kosovën të bëhet anëtare e NATO-s në një kohë kur Rusia po bën përpjekje për të destabilizuar Ballkanin.

  Presidentja Vjosa Osmani i dërgoi një letër presidentit Biden, në të cilën thotë se anëtarësimi i Kosovës në NATO është bërë një çështje jetike për Prishtinën.

  Kosova, “shteti më ...

 • Borrell: Zgjidhja e raporteve Kosovë-Serbi vetëm me dialog

  16 Mars, 2022

  Josep BorrellNë intervistë për DW, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell ndalet edhe tek dialogu Kosovë-Serbi, për të cilin u shpreh i zhgënjyer. “Dialogu nuk po ecën” – tha Borrell.

   

  Teksa lufta në Ukrainë vijon të përkeqësohet dita-ditës, rritet edhe shqetësimi, se ndikimi rus mund të fuqizohet akoma më tepër në ...

 • Steinbaum: ShBA të sanksionojë Serbinë për lidhjet ushtarake me Rusinë

  15 Mars, 2022

  SteinbaumLufta në Ukrainë ka nxitur unitetin e vendeve perëndimore. Njëkohësisht, kjo periudhë vuri në dukje lidhjet e forta të Serbisë me Rusinë. Beogradi është ndër vendet e pakta që nuk ka vendosur sanksione ndaj Moskës, për të ndëshkuar sulmin e saj ndaj Ukrainës fqinje. Eksperti amerikan për politikë të jashtme në Fondin gjerman Marshall dhe njohësi i çështjeve të ...

 • Baerbock: Nevojitet përparim i dialogut Kosovë-Serbi

  11 Mars, 2022

  Baerbock KurtiMinistrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock gjatë vizitës në Prishtinë, u shpreh se Kosova e ka bërë punën e saj përsa i përket liberalizimit të vizave. Tani duhet që Bashkimi Evropian ta bëjë punën e vet.

   

  Ministrja e jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock tha në Prishtinë se Bashkimi Evropian është duke i zgjatur dorën shteteve të rajonit në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"