LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova dhe Izraeli vendosën marrëdhëniet diplomatike

  1 Shkurt, 2021

  Kosova IzraeliKosova dhe Izraeli, sipas marrëveshjes të nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë, kanë zyrtarizuar sot njohjen reciproke.

  Përmes një ceremonie virtuale, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi, kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, për të rritur bashkëpunimin në shumë ...

 • IKShPK: prej 2192 mostrave kemi 282 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 184 të shëruar!

  1 Shkurt, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.192 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 282 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 96 raste, Prizren 48 ...
 • Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhënie diplomatike, çështja e ambasadorëve më vonë

  1 Shkurt, 2021

  IzraelTë hënën, më 1 shkurt, Kosova dhe Izraeli në një ceremoni virtuale, formalizojnë marrëdhënie diplomatike. Ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi do të nënshkruajnë dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, me qëllim ...

 • IKShPK: prej 2438 mostrave kemi 287 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 229 të shëruar!

  31 Janar, 2021
  Maska
  Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.438 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 287 raste pozitive. Rastet pozitive janë ...
 • LVV, AAK dhe Nisma nuk ndryshojnë renditjen e kandidatëve në listat zgjedhore

  31 Janar, 2021

  Komisioni Qendror i ZgjedhjeveLëvizja Vetëvendosje, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma Socialdemokrate nuk kanë bërë rirenditjen e kandidatëve në listat zgjedhore, pas vendimit 29 janarit të Gjykatës Supreme.

  Kështu tha Ylli Buleshkaj nga Zyra për Regjistrimin e Partive dhe Certifikim gjatë mbledhjes së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Ai tregoi se për këtë gjë, partitë kanë pasur afat që të ...

 • IKShPK: prej 1686 mostrave kemi 285 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 260 të shëruar!

  30 Janar, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.686 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 285 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 140 raste, Prizren 26 ...
 • Si u shpërngulën shqiptarët nga trojet e tyre, me marrëveshjet turko-greke, turko-serbe, ku përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare.

  30 Janar, 2021

  shperngulja-masovikeMarrëveshja turko-greke, 98 vjet më parë në Lozanë të Zvicrës, firmosi shkëmbimin e popullatës. Më 30 janar të vitit 1923, u nënshkrua në Lozanë, marrëveshja e veçantë turko-greke, mbi shkëmbimin e grekëve të Anadollit, me “turqit” (këtu u përfshinë shqiptarët e besimit mysliman, nga Çamëria) e Greqisë. 

  Në marrëveshje, përkatësia fetare ishte si kriter për shpërngulje dhe jo përkatësia kombëtare. ...

 • IKShPK: prej 1926 mostrave kemi 342 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 235 të shëruar!

  29 Janar, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.926 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 342 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 85 raste, Prizren 41 ...
 • IKShPK: prej 1652 mostrave kemi 316 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 195 të shëruar!

  28 Janar, 2021
  mbajtja e maskesGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.652 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 316 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 116 raste, ...
 • TI: Shqipëria, Kosova asnjë përparim në luftën kundër korrupsionit

  28 Janar, 2021

  corruption index 2020Viti 2020 solli një tablo të zymtë përsa i takon korrupsionit në botë, ku shumica e vendeve ka bërë pak ose aspak përparim në drejtim të luftës ndaj kësaj dukurie. Në raportin e përvitshëm për Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit në botë, organizata Transparency International thotë se korrupsioni jo vetëm minoi përgjigjen globale ndaj pandemisë COVID-19, por ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"