LAJMET NGA KOSOVA

 • Pandemia në Kosovë: Provokimi i Serbisë për vaksinat

  27 Janar, 2021

  Mitrovica veriorePresidenti serb, Aleksandar Vuçiç njofton një fushatë të vaksinimit ndaj koronavirusit për veriun e Kosovës pa e informuar qeverinë dhe autoritetet në Prishtinë. Kjo e thellon hendekun mes popullsisë në Kosovë.

  Është një ditë e ftohtë dhe me re, jo shumë njerëz ndodhen jashtë nëpër rrugë. Ndaj është më mirë të udhëtosh me taksi, sepse këtu në veri të ...

 • QUINT: KQZ të kujdeset që mos të ketë ndërhyrje politike në procesin zgjedhor

  26 Janar, 2021

  PrishtinaAmbasadorët e vendeve perëndimore QUINT, u kërkuan partive politike që të përmbahen nga gjuha nxitëse dhe spekulative. Ky reagim i tyre erdhi pasi disa parti politike kritikuan KQZ-në për anshmëri politike.

  Ambasadorët e shteteve më të industrializuara QUINT, ku bëjnë pjesë Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia, thanë se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve duhet të kujdeset ...

 • IKShPK: prej 1842 mostrave kemi 288 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 256 të shëruar!

  26 Janar, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.842 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 288 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 110 raste, Podujevë 27 ...
 • ICG: Asnjë nga opcionet e kompromisit Kosovë-Serbi nuk është ideal

  25 Janar, 2021

  BrukselGrupi Ndërkombëtar i Krizave (International Crisis Group -ICG), boton të hënën (25.01) raportin lidhur me një rifillim të dialogut Kosovë-Serbi. ICG rekomandon që Brukseli të fokusohet në inkurajimin e bisedimeve.

  Raporti i ICG përmban 27 faqe dhe është ndarë në pesë pjesë mes të cilave flitet për rolin e BE në bisedimet për çështjet teknike, si e shohin Prishtina dhe ...

 • IKShPK: prej 1903 mostrave kemi 311raste pozitive, 10 të vdekur dhe 128 të shëruar!

  25 Janar, 2021
  MaskaGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 311 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 84 raste, Prizren 83 ...
 • Kosovë: KQZ nuk certifikon listat zgjedhore të Vetëvendosjes, Nismës dhe AAK-së

  24 Janar, 2021

  PrishtinaTre subjektet politike, të cilave KQZ nuk iu certifikoi listat e kandidatëve për deputetë, kanë të drejtë ankimi. 47 persona kandidatë për deputetë kanë problem me ligjin dhe nuk mund të garojnë në zgjedhje.

  Pas një mbledhjeje maratonike me shumë debate dhe tensione, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk i certifikoi listat zgjedhore me emrat për deputetë të subjekteve politike, Vetëvendosje, ...

 • IKShPK: prej 1618 mostrave kemi 392 raste pozitive, 6 të vdekur dhe 222 të shëruar!

  24 Janar, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1618 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 392 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 142 raste, Podujevë 34 ...
 • Kosovë, U.D. e presidentes paralajmëron KQZ-në rreth listave zgjedhore

  24 Janar, 2021

  Vjosa AlbinUshtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani, kritikoi të shtunën vendimin e së premtes të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për moscertifikim e listave të kandidatëve të disa partive politike për zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 14 shkurtit.

  Ajo i bëri këto komente përmes një video mesazhi në llogarinë e saj në Facebook, një ditë pasi që Komisioni ...

 • IKShPK: prej 1733 mostrave kemi 379 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 244 të shëruar!

  23 Janar, 2021
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.733 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 379 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 159 raste, Prizren 28 ...
 • 105 vjet nga vrasja e Isa Boletinit në Podgoricë

  23 Janar, 2021

  Isa Boletini 1Isa Boletini ka udhëhequr forcat kryengritëse për çlirim nga pushtuesi Osman më 1912, ka qenë përkrah Ismail Qemalit në shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë, e cila është copëtuar në konferencën e Londrës më 1913-të.

  Isa Boletini ishte lindur në fshatin Boletin të Mitrovicës, në një familje me tradita patriotike. Në moshën 17-vjeçare ka marrë pjesë si luftëtar i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"