LAJMET NGA KOSOVA

 • Dialogu i ngrirë në nivel teknik

  11 Nentor, 2021

  LajcakZyrtarët e Qeverisë së Kosovës dhe autoritetet e Beogradit e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në takimin në Bruksel në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi, më 16 nëntor, të cilin e ka paralajmëruar Bashkimi Evropian.

  Zyrtarët e Bashkimit Evropian kanë thënë se më 16 nëntor pritet të zhvillohet rundi i ri i takimeve të kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, për të diskutuar zbatimin ...

 • Filipova: Serbia përfaqëson strumbullarin e ndikimit malinj Rus në Ballkan

  11 Nentor, 2021

  FilipovaKryeshefja e “Global Analytics”, Dr. Rumena Filipova, në një intervistë për portalin rajonal ballkanik “The Geopost”, ka thënë se Serbia e përfaqëson strumbullarin e aktivitetit të ndikimit keqdashës të Rusisë në Ballkan.

  Bullgarja Filipova, e cila ka mbaruar studimet në SHBA, ka thënë se “Rusia ka një ndikim të gjerë politik, ekonomik, kulturor dhe mediatik në Ballkan. Mbështetja në media ...

 • Osmani pas takimit me Nuland: Kosova s’ka aleat më të madh se Amerika

  11 Nentor, 2021

  OsmaniPresidentja Vjosa Osmani gjatë vizitës në SHBA ëshë takuar me Nënsekretaren amerikane të shtetit, Victoria Nuland, takim të cilin e ka cilësuar si produktiv duke deklaruar se Kosova s’ka aleat më të madh se SHBA-ja.

  “Një takim mjaft produktiv me Nënsekretaren e Shtetit, Victoria Nuland për të riafirmuar angazhimin afatgjatë të dy vendeve tona ndaj partneritetit dhe vlerave të përbashkëta. ...

 • Qerime Radisheva: “Jeta pa dije është si një luftë pa armë”.

  10 Nentor, 2021

  Azem dhe ShotaMe datën 10 nëntor 1895 në Drenicë lindi Shotë Galica, gruaja e cila u bë krahu i djathtë i bashkëshortit të saj Azem Bejtës në luftë kundër pushtuesit serb.

  Emri i saj i vërtetë është Qerime Radisheva dhe ajo është e njohur për rezistencën me sukses ndaj autoriteteve ushtarake serbe nga fillimi i viteve ’20 deri kur u ...

 • Osmani: Rusia synon të zhbëjë arritjet amerikane në Ballkan

  9 Nentor, 2021

  OsmaniPresidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të hënën se Rusia synon të zhbëjë çdo gjë që kanë arritur amerikanët në Ballkanin Perëndimor, demokracinë dhe qëndrueshmërinë.

  Ajo i bëri këto komente në një bashkëbisedim në universitetin Johns Hopkins me temën “e ardhmja e Kosovës në një rajon sfidues”.

  Kosova, tha ajo, “i përket një rajoni mjaft sfidues ku Rusia ka interesa specifike ...

 • Presidentja Osmani mbërrin në SHBA

  8 Nentor, 2021

  OsmaniPresidentja e vendit, Vjosa Osmani ka arritur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas ftesës nga Instituti për Politikë të Jashtme “SAIS”.

  Udhëtimin e Osmanit drejt Amerikës e ka konfirmuar këshilltari i presidentes, Bekim Kupina.

  Në “SAIS”, Osmani pritet që të flas për të ardhmen e Kosovës.

  “Instituti i Politikës së Jashtme SAIS do të presë me krenari Presidenten e Kosovës, Vjosa ...

 • Albin Kurti: Sipas kushtetutës së Kosovës nuk mund të ketë asociacion mbi baza etnike.

  8 Nentor, 2021

  AlbinKryeministri i Kosovës flet në një intervistë ekskluzive për DW për Asociacionin e Komunave Serbe, rrezikun e bosnjëzimit të Kosovës, dialogun me Serbinë dhe për “Open Balkan” ndaj të cilit është kategorisht kundër.

  DW: Zoti Kurti, ju keni disa muaj në qeveri si kryeministër i Kosovës me një mandat të fituar me mbi 50% të votave në zgjedhjet e 14 ...

 • Ligjvënësit amerikanë të shqetësuar me zhvillimet në Serbi dhe ndikimin e saj në rajon

  8 Nentor, 2021

  thumbs_b_c_72c882712c940af2210f5384397e55edShtatë anëtarë të Dhomës së Përfaqësuesve i bënë thirrje presidentit amerikan, Joe Biden, që të shqyrtojë vendosjen e sanksioneve ndaj atyre që, siç thuhet, destabilizojnë Ballkanin Perëndimor, ndërsa shprehin shqetësimin për ndikimin e situatës politike në Serbi në rajon dhe në Evropë.

  Ligjvënësit, Raja Krishnamoorthi, Ritchie Torres, David N. Cicilline, Jan Schakowsky, James P. McGovern, Mike Quigley dhe Jim Costa, ...

 • Kosova e paftuar në takimin e lartë për demokraci të organizuar nga presidenti Biden

  6 Nentor, 2021

  usaPresidenti amerikan, Joe Biden, do të jetë mikpritës i takimit të lartë për demokraci më 9 dhe 10 dhjetor, në të cilin janë ftuar mbi 100 shtete të botës, por jo edhe Kosova.

  Ndonëse, administrata amerikane ende nuk e ka bërë publike listën e vendeve pjesëmarrëse në takimin që do të zhvillohet virtualisht, të premten portali amerikan”Politico” publikoi listën e ...

 • BE thirrje Kosovës për konsensus rreth reformave dhe për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

  5 Nentor, 2021

  qeveriaZyrtarë të Bashkimit Evropian u bënë thirrje përfaqësuesve politik të Kosovës që të krijojnë një konsensus, i cili që do të mundësonte çuarjen përpara të reformave që lidhen me integrimet evropiane.

  Këto thirrje ishin pjesë e një takimi dy ditorë ndërmjet Bashkimit Evropian dhe institucioneve të Kosovës në kuadër të procesit të Stabilizim Asocimit, gjatë të cilit u diskutua për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"