LAJMET NGA KOSOVA

 • Kosova dhe Serbia pas Shtëpisë së Bardhë, në Bruksel

  6 Shtator, 2020

  Nga takimi Kosovë - Serbi më 16 korrik në BrukselKryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, të hënën do të takohen në Bruksel për një raund të ri bisedimesh, vetëm pak ditë pasi në praninë e presidentit amerikan Donald Trump, ranë dakord të normalizojnë marrëdhëniet ekonomike.

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, shkroi të dielën se takimi ...

 • Edward P. Joseph: Grenell hoqi dorë nga njohja e Kosovës

  5 Shtator, 2020

  Edward P. JosephEksperti amerikan për Ballkanin, Edward P. Joseph për Deutsche Wellen shprehet kritik ndaj qasjes aktuale amerikane të konfliktit Kosovë-Serbi të fokusuar tek ekonomia dhe jo tek njohja e Kosovës nga ana e Serbisë.

  Kosova dhe Serbia nënshkruan të premten (04.09) një marrëveshje ekonomike në Uashington në prani të presidentit amerikan, Donald Trump. Takimi i kryeministrit të Kosovës, Avdullah ...

 • Reagime në Prishtinë, rajon dhe BE për marrëveshjen ekonomike Kosovë-Serbi

  5 Shtator, 2020

  Trump Vucic HotiBE reagoi e përmbajtur pas nënshkrimit të marrëveshjes mes Beogradit e Prishtinës në Shtëpinë e Bardhë. Ajo tha, se mirëpret palët në Bruksel për të vazhduar punën për një marrëveshje gjithëpërfshirëse.

  Marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që u nënshkrua të premten në Shtëpinë e Bardhë në prani të presidentit, Donald Trump, u mirëprit ...

 • IKShPK : prej 464 mostrave 117 raste pozitive, 5 të vdekur dhe 131 të shëruar!

  5 Shtator, 2020
  Covid-19-Klinika-Infektive-PrishtineGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 464 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 117 raste pozitive.
  Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të ...
 • Çfarë përmban marrëveshja e nënshkruar në Uashington?

  4 Shtator, 2020

  Nënshkrimi i marrëveshjes për normalizim ekonomik nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në Uashington, 4 shtator.Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kanë nënshkruar të premten, marrëveshje për normalizim ekonomik në Shtëpinë e Bardhë, në prani të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.

  Më poshtë janë pikat e ...

 • Kosova dhe Serbia nënshkruan marrëveshje në Shtëpinë e Bardhë

  4 Shtator, 2020

  Trump Vucic HotiPresidenti amerikan, Donald Trump, tha se Serbia dhe Kosova ranë dakort që të normalizojnë marrëdhëniet ekonomike, duke e cilësuar këtë si “një tjetër angazhim historik”, thuhet në deklaratën për shtyp të Presidentit Trump pas nënshkrimit të marrëveshjes.

  “Pas një historie të dhunshme dhe tragjike dhe vitesh negociatash të dështuara, administrata ime propozoi një mënyrë të re për të ...

 • IKShPK : prej 474 mostrave 119 raste pozitive, 3 të vdekur dhe 187 të shëruar!

  4 Shtator, 2020
  IKSHPKGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 474 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 119 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 3 raste të vdekjes ...
 • IKShPK : prej 459 mostrave 78 raste pozitive, 9 të vdekur dhe 190 të shëruar!

  3 Shtator, 2020
  Ambulanca per koronavirusGjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 459 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 78 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 9 raste ...
 • Engel: Rifillimi i dialogut Kosovë-Serbi në Uashington, pozitiv por duhet një zgjidhje politike

  3 Shtator, 2020

  Eliot EngelKryetari demokrat i Komisionit  Dhomës  Përfaqësuesve për Marrëdhënie me Jashtë tha se një zgjidhje përfundimtare e konfliktitShtëpia e Bardhë: Jo plan sekret amerikan për bisedimet Kosovë-Serbi 3 Shtator, 2020

  Shtepia e BardheShtëpia e Bardhë tha se mirëpret takimin mes udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë. Këshilltari i Presidentit Trump për Sigurinë Kombëtare, Robert O’Brien nënvizoi rëndësinë e bisedimeve për të çuar përpara paqen përmes bashkëpunimit ekonomik. Shtëpia e Bardhë ka thënë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në Uashington të enjten dhe të premten do të përqendrohen tek çështjet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"