LAJMET NGA KOSOVA

 • Price: I kërkuam Kosovës shtyrjen e plotë e jo të pjesshme të vendimit për targat

  1 Nentor, 2022

  Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned PriceZëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price tha të hënën se Shtetet e Bashkuara dhe komuniteti ndërkombëtar i kërkoi Kosovës shtyrjen dhjetë muajshe të vendimit për konvertimin e targave të makinave dhe jo shtyrje të pjesshme.

   

  Ne kemi qenë të qartë, publikisht dhe privatisht, se komuniteti ndërkombëtar, përfshirë Shtetet e Bashkuara kërkon ...

 • Lugina numëron mbi 100 mijë shqiptarë

  1 Nentor, 2022

  LuginaSipas përfaqësuesve të Komisionit Komunal për Regjistrim, procesi është zhvilluar pa ndonjë problem, ndërsa rezultatet preliminare, i përgënjeshtrojnë autoritet shtetërore, të cilat shqiptarët i konsideronin vetëm 5.200 persona, bazuar në regjistrimin e vitit  2011, të cilin e kishin bojkotuar shqiptarët.

   

  “Rezultatet preliminare janë se në komunën e Preshevës, me të gjitha 35 vendbanime, jetojnë 58. 850 qytetarë rezident dhe jorezident, ...

 • 40% e kosovarëve analfabetë funksionalë, 4.8% analfabetë të deklaruar

  31 Tetor, 2022

  shkollaKosova mban vendin e parë në rajon për analfabetizëm. Shkalla e analfabetizmit funksional në vendin tonë arrin deri në 40 për qind.

   

  Në regjistrimin e popullsisë në vitin 2011 në Kosovë, kanë dalë rreth 55 mijë persona apo 4.8 për qind e popullit analfabet të deklaruar.

  Emisioni “Kriter” në RTK, ka trajtuar këtë temë që sipas të gjeturave, rezulton se shkalla ...

 • BE-ja e zhgënjyer që qeveria e Kosovës nuk përfilli këshillat për targat e makinave

  31 Tetor, 2022

  beBashkimi Evropian shprehu të shtunën zhgënjimin që qeveria e Kosovës nuk dëgjoi këshillat e bllokut dhe të Shteteve të Bashkuara për zgjatjen e afatit për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia me ato të Kosovës.

   

  Në një komunikatë të BE-së thuhet se Kosova ka të drejtë të heqë gradualisht targat e vjetra “por procesi duhet të zhvillohet ...

 • Kosovë: Qeveria modifikon afatin për targat serbe, por nuk heq dorë nga vendimi

  29 Tetor, 2022

  targat e serbiseZbatimin e vendimit për targat serbe që fillon më 31 tetor qeveria e Kosovës e sheh në tri faza. SHBA që i kërkoi qeverisë Kurti ta shtyjë afatin për 10 muaj e zhgënjyer dhe e shqetësuar prej qeverisë së Kosovës.

   

  Qeveria e Kosovës vendosi që të zbatojë me tri faza afatin për konvertimin e targave të makinave të ...

 • Joseph: Tensionet në veri janë të dirigjuara nga Beogradi

  29 Tetor, 2022

  Joseph

  “Tensionet janë të një lloji të kontrolluar, janë shumë tensione të kontrolluara dhe gjerësisht të manipuluara e të dirigjuara”, ka thënë Joseph. “Ka përgjegjësi shtetërore në këto lloje të incidenteve dhe ne jemi këtu në Beograd. Kur flasim për veriun, për këto incidente, ka një përgjegjësi shtetërore pikërisht këtu”

   

  Analisti i politikave të jashtme, Edward P. Joseph, ka thënë se ...

 • Kurti: Vendimi i Qeverisë për targat mbetet në fuqi

  28 Tetor, 2022

  Albin KurtiKryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në konferencën për media ka deklaruar se vendimi i Qeverisë  për targat të mbetet në fuqi, megjithatë janë bërë disa ndryshime.

   

  “Vendimi për targat ilegale në Kosovë ku në mbledhjen e qeverisë e pas konsultimeve të vazhdueshme me institucionet e sigurisë, kemi bërë vendimin që u miratua ku nuk ndryshojmë vendimin tonë, zbatimi nis nga ...

 • SHBA rithekson kërkesën për shtyrjen e konvertimit të targave të makinave në veriun e Kosovës

  28 Tetor, 2022

  Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Derek CholletKëshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit Derek Chollet tha se i ka kërkuar kryeministrit të Kosovës Albin Kurti, shtyrjen e zbatimit të vendimit për konvertimin e targave të makinave të lëshuara nga Serbia me ato të Kosovës, në një përpjekje për të shmangur tensionet në veri, ndërsa përfaqësuesit ...

 • Von der Leyen: Evropa nuk është e plotë pa Kosovën

  28 Tetor, 2022

  Ursula VjosaPresidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, tha në Prishtinë se Kosova i ka plotësuar të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave dhe ajo personalisht është e angazhuar që kjo të ndodhë sa më parë.

   

  Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha në Prishtinë se Evropa nuk është e plotë pa Kosovën brenda. Prandaj në këtë ...

 • Digjet vetura në Leposaviq pas konvertimit të targave

  27 Tetor, 2022

  jarinjeNjë veturë në Leposaviq të Kosovës, që sapo kishte konvertuar targat në RKS (Republika e Kosovës) është djegur, thanë nga Policia e Kosovës.

   

  Zëvënedësdrejtori i Policisë për rajonin e veriut, Besim Hoti, tha për Radion Evropa e Lirë se ende nuk dihet se kush ia vuri flakën veturës.

  “Policia e Kosovës dhe zjarrfikësit kanë dalë në vendin e ngjarjes për detyrat ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"