LAJMET NGA KOSOVA

 • Lajçak: Shumë pikëpyetje politike për çështjen e dinarit serb në Kosovë mbetën pa përgjigje – duhen takime shtesë

  27 Shkurt, 2024

  LajcakI dërguari evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak tha të martën se duhen takime shtesë ndërmjet palëve për të zgjidhur çështjen e përdorimit të dinarit serb në zonat e banuara me shumicë serbe në Kosovë.

   

  Ai i bëri këto komente në rrjetet sociale pas takimit me përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, duke theksuar se mirëpret angazhimin ...

 • Deputeti ukrainas në A2 CNN: Kosova të armatoset, askush nuk ju mbron! E kemi nga përvoja jonë

  27 Shkurt, 2024

  GoncharenkoPërshëndetje zoti Goncharenko, faleminderit që jeni me ne sot. Dëshiroj që ta nisim bisedën tonë me vizitën e presidentit të Ukrainë, Volodymyr Zelensky, në Tiranë. Ai do të marrë pjesë në samitin e paqes këtu në Shqipëri. Çfarë mund të presim nga ky event dhe si e shikoni të ardhmen e Ukrainës. A ka bërë Zelenski mjaftueshëm në këto dy vite ...

 • BE konfirmon takimin e së martës Kosovë-Serbi për dinarin – Banka Qendrore e Kosovës do të marr pjesë

  27 Shkurt, 2024

  BEBashkimi Evropian konfirmoi të hënën pjesëmarrjen e zyrtarëve të Kosovës dhe Serbisë në takimin e 27 shkurtit për çështjen e përdorimit të dinarit serb, që ka ngjallur shqetësime për situatën në vend.

   

  “Ajo që unë mund të them është se po, do të kemi takim nesër. Takimi i nesërm i dialogut do të përqendrohet në zgjidhjen e çështjeve të hapura ...

 • Borrell: Takimet me Kurtin dhe Vuçiqin në Munih, të pasuksesshme

  26 Shkurt, 2024

  BorellShefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka pasur takime “të pasuksesshme” me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, sa i përket shtensionimit të situatës mes dy shteteve.

   

  Në një artikull të publikuar pas mbajtjes së Konferencës së Sigurisë në Munih lidhur me agjendën gjeopolitike të BE-së, Borrell përmendi edhe takimet e ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin ...

 • A mund ta zgjidhë Brukseli konfliktin për dinarin serb?

  26 Shkurt, 2024

  dinar serbDaniel Server: Pretendimi i palës serbe për ‘spastrim etnik’ pas ndalimit të dinarit në Kosovë nuk qëndron, por Prishtina duhet të sigurojë përfaqësimin e interesave të gjithë qytetarëve.

   

  Një tjetër tentativë për ndërmjetësim nga Brukseli për çështjen Kosovë – Serbi, në pikun e debateve mbi heqjen e dinarit serb nga transaksionet bankare në Kosovë. Brukseli i druhet përshkallëzimit të marrëdhënies mes dy vendeve dhe ...

 • Dezinformimi dhe ndikimet e huaja keqdashëse në rajonin e Ballkanit

  23 Shkurt, 2024

  DezinformimiJason Steinhauer, ekspert nga Shtetet e Bashkuara mbi dezinformimin në rrjetet sociale, tha të enjten në një bisedë me Zërin e Amerikës se rreziku më i madh për Kosovën dhe Ballkanin nga dezinformimi është nxitja e përçarjes në shoqëri.

   

  “Mendoj se shumë nga këto narrativa dezinformuese kanë për qëllim të ndajnë grupe kundër njëra tjetrës, qofshin ato grupe etnike, fetare, ...

 • Si përpiqet Rusia të ndikojë në Ballkan përmes Forumit Mysliman Evropian?

  23 Shkurt, 2024

  NiyazovKryetari i Forumit Mysliman Evropian, Abdul-Vahed Niyazov, gjatë një vizite në Kosovë, në korrik të vitit 2021. (Fotografi e marrë prej llogarisë së Forumit në Facebook).

  Kur tensionet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit qenë rritur në gushtin e vitit 2022 për shkak të çështjes së targave ilegale serbe të automjeteve, të cilat përdoreshin në veri të Kosovës, Forumi Mysliman Evropian kishte ...

 • BE-ja fton në takim Kosovën dhe Serbinë për dinarin – kritikon zëvendëskryeministrin e Kosovës

  22 Shkurt, 2024

  Peter StanoZëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano tha të enjten se sjellja e zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, ndaj zyrtarëve të bllokut është e papranueshme.

   

  Ai i bëri këto komente një ditë pasi zoti Bislimi e kritikoi të dërguarin evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, për siç tha shkelje të “parimeve që i ka vendosur vet”, duke ftuar ...

 • Çështja e dinarit serb do të diskutohet në Bruksel

  22 Shkurt, 2024

  VjosaJavën e ardhshme diskutohet në Bruksel çështja e dinarit serb, por kryenegociatori i Kosovës paralajmëron, se nuk do të marrë pjesë në takim. Kosova po merr masa që çështja e dinarit të mos dëmtojë qytetarët serbë.

   

  Nuk ka të ndalur presioni ndërkombëtar ndaj qeverisë së Kosovës që ta shtyjë zbatimin e rregullores së Bankës Qendrore, që përcakton Euron si valutën e vetme ...

 • Qeveria e Kosovës paralajmëron masa për t’u siguruar që çështja e dinarit të mos dëmtojë qytetarët

  21 Shkurt, 2024

  qeveria e KosovesZëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, tha të mërkurën se qeveria është duke hartuar një plan dhjetë pikësh nëpërmjet të cilit synon të zbusë ndikimin që mund të ketë te qytetarët e komunitetit serb zbatimi i rregullores që ndalon përdorimin e dinarit serb për pagesa në para të gatshme.

   

  Ai e bëri këtë paralajmërim gjatë një debati të organizuar ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"