LAJMET NGA KOSOVA

 • Analistët amerikanë mbi takimin Kosovë-Serbi

  23 Qershor, 2020

  white houseShtëpia e Bardhë ka ftuar të shtunën Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe Presidentin e Serbisë Aleksandar Vucic për një takim të ndërmjetësuar prej saj, në të cilin SHBA do të përpiqen të rigjallërojnë bisedimet e ngecura për normalizimin mes dy vendeve. Dy analistë amerikanë, Damon Wilson dhe Daniel Serwer folën me Zërin e Amerikës mbi pritshmëritë e takimit. Ata ...

 • Vuçiç në Moskë këshillohet me presidentin rus para takimit Kosovë – Serbi në Shtëpinë e Bardhë

  23 Qershor, 2020

  Putin VucicPresidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të martën se mori këshilla të vyera dhe mbështetje nga presidenti rus, Vladimir Putin, lidhur me çështjen e Kosovës.

  Ai i bëri këto komente pas takimit me presidentin rus në Moskë, ku po qëndron po ashtu për të marrë pjesë në një parakalim me rastin e përvjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

  Pas takimi ...

 • Rinisja e dialogut Kosovë-Serbi po përcillet me paqartësi

  23 Qershor, 2020

  Beograd PrishtinëDerisa krerët e institucioneve të Kosovës thonë se kanë vizion të qartë e pajtueshmëri për rifillimin e dialogut me Serbinë, analistët politikë konsiderojnë se ky proces është i mbushur me paqartësi të mëdha. Jeta Krasniqi, analiste nga Instituti Demokratik i Kosovës , tha për Radion Evropa e Lirë, se nuk është e qartë se çfarë procese janë duke u zhvilluar.

  Me ...

 • Dialogu Kosovë-Serbi vazhdon në muajin korrik, thotë zëdhënësi i BE-së

  23 Qershor, 2020

  BrukselZëdhënësi i Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano konfirmoi se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës do të vazhdojë muajin tjetër.

  Stano theksoi se BE-ja po vazhdon angazhimin e saj të plotë në këtë drejtim, duke përmendur vizitën e Përfaqësuesit të Posaçëm të BE-së, Miroslav Lajçak në Prishtinë dhe Beograd.

  “Si rezultat i bisedimeve të tij, ne mund të njoftojmë se ...

 • Kuvendi i Kosovës dështon të ratifikojë disa marrëveshje ndërkombëtare financiare

  23 Qershor, 2020

  Kuvendi i KSKuvendi i Kosovës nuk ka arritur të ratifikojë një sërë marrëveshjesh ndërkombëtare financiare pasi partitë opozitare nuk pranuan t’i votojnë ato.

  Në mungesë të kuorumit, seanca është shtyrë.

  Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se këto marrëveshje ndërkombëtare janë edhe të qeverive paraprake dhe se Lidhja Demokratike e Kosovës, sa ka qenë në opozitë, ka kërkuar mbajtjen e një seance të ...

 • Të enjten rifillon dialogu Kosovë-Serbi në Bruksel

  22 Qershor, 2020

  Beograd PrishtinëDialogu ndërmjet Serbisë dhe Kosovës i lehtësuar nga Bashkimi Evropian pritet të rifillojë të enjten në Bruksel, kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, burime jozyrtare në Prishtinë dhe Bruksel.

  Pala kosovare ka shumë të ngjarë të përfaqësohet nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti.

  Ende nuk ka konfirmim kush do të jetë përfaqësuesi i Beogradit zyrtar.

  Ky raund do të organizohet përpara se ...

 • Koment: Partia e Vuçiqit fitoi zgjedhjet në Serbi

  22 Qershor, 2020

  VucicPartia e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, Partia Përparimtare Serbe, SNS, ka marrë 63 përqind të votave në zgjedhjet e djeshme në Serbi. Norbert Mappes Niediek komenton këtë rezultat në prag të takimit Vuçiq -Thaçi.

  Duke i dhënë 63 përqind të votave partisë së Presidentit, duket se serbët kanë votuar sidomos për stabilitetin e vendit. Në zemër të Ballkanit sundon qetësia dhe kënaqësia, ...

 • Zgjedhjet në Serbi/ Alternativa Demokratike Shqiptare merr katër mandate

  21 Qershor, 2020

  ADSH CakajSipas projeksioneve të para të Ipsos dhe Cesid në rezultatet e bazuara në 44.1 për qind të mostrës së përpunuar del se partia e presidentit aktual Aleksandar Vuçiq SNS ka fituar 63.4 për qind të votave në zgjedhjeve e sotme parlamentare në Serbi.

  Alternativa Demokratike Shqiptare ka marrë katër mandate. Partia e Vuçiqit ka marrë 180 mandate, SPS e Ivica Daçiqit ...

 • Rexhepi e quan ofendim iniciativën për shkarkim të Osmanit, Avdyli kërkon largimin e Mustafës

  20 Qershor, 2020

  Fatmir Rexhepi, dhe Haxhi Avdyli,Deputetët e LDK-së, Fatmir Rexhepi, dhe Haxhi Avdyli, kanë reaguar ashpër ndaj propozimit të kreut të kësaj partie, Isa Mustafa, për shkarkimin e Vjosa Osmanit nga pozita e nënkryetares në parti.

  Teksa Rexhepi e ka cilësuar veprim të pavend dhe ofendues për LDK-në, Avdyli ka thënë se ai që duhet të shkarkohet është vetë Mustafa.

  “Jam befasuar. Ishte veprim ...

 • Mustafa propozon shkarkimin e Vjosa Osmanit nga pozitat në LDK

  20 Qershor, 2020

  Mustafa OsmaniKryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka kërkuar që të shkarkohet Vjosa Osmani nga posti i nënkryetares dhe anëtares së Kryesisë së LDK-së.

  Ai në një letër drejtuar Këshillit të Përgjithshëm të partisë, ka kërkuar që Avdullah Hoti të marrë pozicionin e Osmanit, raporton KOHA.

  Ai ka thënë se në seancën e Kuvendit, në të cilën u votua mosbesimi ndaj Qeverisë Kurti, Osmani ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"