• OSBE do të mbështet Maqedoninë në çështjen e emigrantëve

  13 Mars, 2018

  OSBE“Përpilimi i një platforme për koordinim dhe komunikim të drejtpërdrejtë ndërmjet organeve për përndjekje dhe të gjitha institucioneve të involvuara qeveritare është kyç për ballafaqimin më të mirë me situatat e mundshme të krizave me migracionin”, porositën pjesëmarrësit në diskutimin në tryezën e rrumbullakët në Shkup të organizuar nga Misioni i OSBE-së.

  Në këtë diskutim morën pjesë rreth 35 përfaqësues ...

 • Pushteti në Maqedoni i pafuqishëm ndaj deponive ilegale

  13 Mars, 2018

  Rusino-deponiaQeveria është e pafuqishme para komunave për ndërtimin e deponive rajonale. Aktualisht janë përcaktuar dy vende, njëra në verilindje dhe tjetra në jugperëndim. Por, ende nuk ka pajtueshmëri nga autoritetet lokale në territorin e tyre të mblidhet dhe riciklohen mbeturinat. Zëvendësministri i Mjedisit Jani Makraduli u bëri thirrje kryetarëve të komunave të lejojnë zbatimin, siç tha ai, të rekomandimeve ...

 • Senatori Chris Murphy në Shkup

  12 Mars, 2018

  chris murphySenatori amerikan, Chris Murphy ndodhet në Maqedoni, ku të dielën në mbrëmje u prit nga kryeministri Zoran Zaev.

  Sipas një njoftimi të kabinetit të kryeministrit maqedonas, në takim është vlerësuar se “Republika e Maqedonisë po ecë në drejtimin e duhur, përmes proceseve reformuese dhe hapave të ndërtimit të miqësisë me vendet fqinje, në rrugën drejt NATO-s dhe Bashkimit ...

 • Thimonier: Nuk ishte e preferuar që Ligjit të gjuhëve t’i vendoset flamuri evropian

  9 Mars, 2018

  Christian-ThimonierAmbasadori i Francës në Maqedoni Christian Thimonier, në një intervistë për Makfaks, ka thënë se nuk ka qenë e preferueshme që Ligjit për përdorimin e gjuhëve t’i vendoset flamuri evropian dhe t’i jepet prioritet ndaj ligjeve tjerë.

  “Komesari Hahn, i cili ia dëshiron vetëm të mirën Maqedonisë i dha paralajmërimet e veta, që nuk ishte e dëshirueshme t’i vendoset flamuri ...

 • Kotzias prezanton projekt-marrëveshjen që do e sjell në Shkup

  9 Mars, 2018

  kotzias-Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kotzias në mbledhjen joformale të qeverisë greke i ka prezantuar pikat kryesore të propozim-marrëveshjes që do t’i dorëzohet Shkupit për zgjidhjen e emrit, shkruan e përditshmja greke “Iefimerida”.

  Sipas kësaj gazete, janë propozuar madje edhe pikat e reja që janë shtuar në marrëveshje. Ndërsa Kotzias me dokumentin në fjalë do të aterojë në Shkup javën ...

 • Përpjekjet për shtrirjen e ndikimit rus në Maqedoni

  7 Mars, 2018

  Këshilltarë të lartë të presidentit rus Vladimir Putin kanë qëndruar së fundmi në Maqedoni tek një parti e re me qëndrime nacionaliste që në Shkup shikohet si përpjekje për shtrirjen e ndikimit rus në këtë vend të Ballkanit. Por, analistët mendojnë se këto përpjekje janë të kota pasi që popullata e Maqedonisë është e përcaktuar në masë të madhe për integrime euro-atlantike.

  Përpekjet ruse për shtrirjen e ndikimit në Maqedoni ...

 • Sinadinovski: Më rrahën se doja të hap kishë ortodokse

  6 Mars, 2018

  Branko-SinadinovskiMe lëndime në kokë dhe trup, me fytyrë të ënjtur dhe 6 dhëmbë të thyer. Kështu kaloj Branko Sinadinovski pas rrahjes brutale të dy personave afër banesës së tij një ditë më parë. Ai ka qenë edhe katër herë fizikisht i sulmuar por deri tash siç thotë, asnjëherë policia nuk i ka kapur sulmuesit.

  “Mu vërsulën si qen. Asnjë fjalë ...

 • Amantidis: Greqia kërkon ‘egra omnes’ ndërsa në proces janë të kënaqura dy palët

  2 Mars, 2018

  Ioannis-Amanatidis-Zv.shefi i diplomacisë greke, Ioannis Amanatidis në një intervistë për radion kombëtare greke ka thënë se vullneti i Zoran Zaev me deklaratat e tij tregon se ka hapësirë për të gjetur gjuhë të përbashkët lidhur me emrin, shkruan Telegrafi Maqedoni.

  Amantidis thotë se riemërimi i autostradës dhe aeroportit të Maqedonisë janë heqja e shenjave irredentiste.

  Ai thotë se Greqia kërkon ‘egra ...

 • Nuk ka marrëveshje Serbi-Maqedoni për çështjen e importit të miellit serb

  2 Mars, 2018

  miell-Maqedonia dhe Serbia nuk kanë arritur ndonjë ujdi rreth çështjes së miellit që ka ndikuar në vështirësitë e importit të miellit të Serbisë në Maqedoni.

  Ministri serb për Tergti, Turizëm dhe Telekomunikacion, Rasim Lajiq ka deklaruar se nuk ka marrëveshje me Ministrin maqedonas për Bujqësi, Pylltari dhe Ujra, Ljupço Nikollovski.

  Bisedimet do të vazhdojnë gjatë fundjavës, por nëse nuk do të ...

 • Konventa Kombëtare e Maqedonisë për Bashkimin Evropian

  2 Mars, 2018

  Në Shkup po mbahet një konferencë lidhur me sundimin e ligjit dhe arritjen e një konsensusi më të gjerë shoqëror për çështjet që ndërlidhen me procesin e integrimit të Maqedonisë në Bashkimin Evropian. Ekspertët e huaj dhe të vendit kanë shprehur shqetësime lidhur me pavarësinë e gjyqësorit dhe shkallën e lartë të korrupsionit në gjyqësor.

  Konventa Kombëtare për Bashkimin Evropian në Maqedoni mbështetet në modelin e Sllovakisë dhe si projekt ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"