• Më 21 prill Maqedonia zgjedh presidentin e ri

  12 Shkurt, 2019

  parlamenti rmvKryetari i Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferi ka shpallur edhe zyrtarisht zgjedhjet presidenciale, të cilat do të mbahen më 21 prill ndërsa raundi i dytë do të jëetë m 5 maj të këtij viti.

  Kryetari i Parlamentit tё Maqedonisё, Talat Xhaferri, shpalli zyrtarisht zgjedhjet presidenciale duke bёrё thirrje pёr zbatimin e normave ligjore: “Qytetarë të nderuar unë jam i ...

 • Maqedonia në pritje të dekretimit të zgjedhjeve presidenciale

  8 Shkurt, 2019

  fletevotimetZgjedhjet presidenciale në Maqedoni pritet të shpallen të premten nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi. Bazuar në deklarimet e deritanishme të zyrtarëve, ato pritet të mbahen më 21 prill dhe 5 maj, në dy rreth zgjedhore. Partitë politike nga ana tjetër ende nuk kanë zyrtarizuar kandidatët e mundshëm për pasardhësin e Gjorge Ivanovit, kreut aktual ...

 • Maqedonia nënshkruan Protokollin për anëtarësim në NATO

  6 Shkurt, 2019

  Nato Stoltenberg DimitrovNATO-ja e nënshkruajti Protokollin me Republikën e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin e kësaj të fundit në Aleancë, si vendi i tridhjetë. 29 ambasadorë dhe përfaqësues të vendeve anëtare të NATO-s e nënshkruan Protokollin, i cili i lejon zyrtarëve të Shkupit të marrin pjesë në çdo seancë dhe organizim të Aleancës Veriatlantike në Bruksel, por ende pa ...

 • Maqedoni: Hapa drejt heqjes së imunitetit të deputetit Lupço Dimovski

  4 Shkurt, 2019

  DimovskiNë Maqedoni, Komisioni parlamentar për çështjet e mandateve dhe imunitetit vendosi t’ia heqë imunitetin deputetit opozitar Lupço Dimovski, por vendimin përfundimitar për këtë duhet ta marrë parlamenti në seancë plenare. Kjo bëhet me kërkesë të gjykatës themelore në Shkup, e cila e akuzon ligjvënësin së bashku me dy ish-Ministra të tjerë dhe një ish-zëvendës-Ministër të bujqsisë për shpërdorime të ...

 • Skandali me kontributet në Maqedoni, Fondi Pensional qetëson qytetarët

  1 Shkurt, 2019

  Fondi-për-Sigurim-Pensional-në-Maqedoni-780x439Qytetarët nuk duhet të shqetësohen rreth skandalit për moskalimin e kontributeve në shtyllën e dytë të fondit sigurimit pensional-invalidor, sepse paratë e tyrë janë të sigurta, qetëson drejtori i Fondit Pensional Invalidor, Shaip Zeneli. Ai ngre dyshimet se prezantimi që ministrja Carovska i bëri lajmit për moskalim të kontributeve për 12 mijë përsona në shtyllën e dytë të sigurimit ...

 • Maqedoni: akuza ndaj tre ish Ministrave të Bujqësisë

  1 Shkurt, 2019

  ShkupiPolicia maqedonase ka ndaluar të premten tre ish-Ministra dhe një ish-Zëvendës ministër të Bujqësisë dhe ata janë dërguar menjëherë në gjykatë, nën akuzat për shpërdorim të detyrës. Njëri nga ta, Lupço Dimovski është aktualisht deputet në parlament dhe po ashtu i amnistuar në lidhje me ngjarjet e dhunshme të prillit të 2017-s në parlament.

  Të akuzuarit e tjerë janë ish-Ministri ...

 • Qeveria e Maqedonisë nis përdorimin e gjuhës shqipe

  30 Janar, 2019

  Qeveria e Maqedonisë ka nisur procedurat për fillimin e zbatimit në praktikë të ligjit për përdorimin e gjuhëve, përkatësisht të gjuhës shqipe.

  Zëdhënësi i Qeverisë së këtij shteti, Muhamet Hoxha ka thënë se në mbledhjen e së mërkurës të kabinetit qeveritar, ministrat shqiptarë për herë të parë i kanë mbajtur fjalimet e tyre në gjuhën shqipe.

  Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev ka theksuar se me përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike, mundësohet ...

 • Qendra e re klinike do të ndërtohet në Gjorçe Petrov

  29 Janar, 2019

  Qendra e re Klinike Shkup-“Lokacioni më ideal për ndërtimin e qendrës së re klinike është ajo në Gjorçe Petrov në afërsi të rrethrrotullimit, ndërsa ndërtimi do të duhej të fillojë në fund të këtij viti”, këtë e tha sot ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në emisionin “Top Tema”.

  Sipas tij, themelet e qendrës së re klinike do të vendosen në ...

 • Maqedonia “bëhet” veriore

  29 Janar, 2019

  AleksandriParlamenti grek aprovoi paktin historik të emrit me Maqedoninë. Mbas dekadash grindjeje politike të dy vendet ballkanike shpresojnë të kenë marrëdhënie të mira fqinjësie në të ardhmen.

  Dimri është i ftohtë dhe me borë, më shumë se zakonisht por kjo është e vetmja shenjë që tregon se një vend që ndodhet në thellësi të Europës dhe në Ballkanin jugor u ...

 • Ligji për Gjuhët, si dhe ku është zyrtare gjuha shqipe

  15 Janar, 2019

  flamuri AL MKKryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi dje pasdite ka firmosur Ligjin për gjuhët. Ligji me firmën e Xhaferit u dërgua në Gazetën Zyrtare dhe  pas shpalljes në Gazetën Zyrtare menjëherë hyn në fuqi.

  Ky Ligj kryesisht ka të bëjë me avancimin dhe përdorimin më të gjërë zyrtar të gjuhës shqipe, si ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"