• Analistët: BESA ngritet, BDI bie! Anketa e fundit e IRI-t nuk përbën aspak habi

  16 Qershor, 2016

  iriRezultatet e terenit nga anketa e Institutit Republikan Amerikan (IRI) për matjen e rejtingut të partive politike tregoi ndryshime të mëdha në skenën politike shqiptare. Gazeta “Utriniski” shkruan se pas BDI-së menjëherë radhitet partia e sapoformuar Lëvizja BESA, e cila kohë më parë ishte pjesë e organizimitë të protestës madhështore me mbi 30 mijë persona më 9 Maj në ...

 • Shkup: Ndërkombëtarët po hartojnë listën e gjykatësve të pa korruptuar

  14 Qershor, 2016

  katicaBurime partiake të gazetës “ Sloboben pecat” thonë se ndërkombëtarët janë duke përgatitur një listë të gjykatësve që nuk janë të korruptuar, për t’i udhëhequr lëndët e hapura nga Prokuroria Speciale.

  Në këtë mënyrë do të plotësohet kërkesat e disa partive për formimin e një departmenti të posaqëm gjyqësor, që do të punonte në këto lëndë.

  Burimet më tej theksojnë se, ...

 • Deri në fund të javës marrëveshja për Qeveri të re të zgjeruar

  14 Qershor, 2016

  Deri në fund të javës katër partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinës do të arrijnë marrëveshje për formimin e Qeverisë së re të zgjeruar.

  Lajmi bëhet i ditur për INA nga burime partiake brenda një partie nënshkruese të kësaj marrëveshje. Në kuadër të qeverisë së re pritet të përfshihen kryesisht emra të rinj nga VMRO-DPMNE, por do të ketë ndryshime edhe tek ministrat e BDI-së, pasi që një pjesë ...

 • Xhes Bejli dhe Orav në aksion, së shpejti marrëveshja për zgjidhjen e krizës politike

  14 Qershor, 2016

  bejli-oravAmbasadorët e SHBA-ve dhe BE-së, Xhes Bejli dhe Aivo Orav kanë zhvilluar sot takime të ndara me përfaqësues të partive parlametare, të cilat kanë firmosur marrëveshjen e Përzhinës.

  “Sikur edhe ditëve tjera, edhe sot patëm takime me përfaqësues të partive politike.  Shpresojnë se ditëve në vijim do të ketë përparim”, deklaroi shkurt ambasadori Bejli.

  Të njëjtim qëndrim e shpalosi edhe ambasadori ...

 • Benzinat lirohen, çmimi i dizelit i njëjtë

  13 Qershor, 2016

  karburantiPrej sonte në mesnatë benzinat lirohen për gjysmë denari deri në një denarë për një litër, ndërsa çmimi i karburantëve dizel mbetet i njëjtë, vendosi sot Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE).

  Me vendimin bëhet zvogëlimi i çmimeve rafinerike të derivateve të naftës në mesatare për 0,24 për qind dhe rritje të çmimeve me pakicë për 0,11 për qind në mesatare.

  Çmimi ...

 • Një funksionar i VMRO-DPMNE-së mbetet pa pasaportë

  13 Qershor, 2016

  Gjykata ia ka marrë pasaportën kryetarit të Manastirit, Vlladimir Talevski, i dyshuar i parë në rastin “Transporter”, që e hapi Prokuroria Speciale Publike. Kjo masë erdhi pas marrjes dy orëshe të talevskit në pyetje nga një gjykatës në Gjykatën Penale në Shkup. Gjykatësi megjithatë ka refuzuar propozimin e PSP-së që Talevskit t’i caktohet masë arresti. Pas këtij vendimi PSP ka afat 24 orësh për ta ankimuar deri te Këshilli gjyqësor ...

 • Ish-kryeministri Gruevski merret në pyetje

  10 Qershor, 2016

  Gruevski

  Ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski, është marrë në pyetje nga Gjykata penale e Shkupit lidhur me përfshirjen e tij në rrënimin e një objekti të një afaristi, rast ky që ishte pjesë e asaj që njihet si aferë e përgjimeve.

  Gruevski në pyetje është marrë nga prokurorët e prokurorisë speciale e themeluar për hetimin e dhjetëra zyrtarëve të përfshirë në vepra ...

 • Juratoviç: BE të pozicionohet qartë për Ballkanin Perëndimor

  9 Qershor, 2016

  Komisioni i Politikës së Jashtme në Bundestagun gjerman pati në rend të ditës (08.06) edhe zhvillimet në Maqedoni. Për DW flet deputeti socialdemokrat Josip Juratoviç.

  deputeti JosipDW: Në rendin e ditës të Komisionit parlamentar për Politikën e Jashtme ishte edhe gjendja aktuale në Maqedoni, çfarë të reje ka pas bisedimeve të zhvilluara?

  Josip Juratoviç: Për fat të keq nuk ka detyrimisht ...

 • Johannes Haindl: Riafirmoni marrëveshjen e Përzhinos

  9 Qershor, 2016

  I ngarkuari i posaçëm i Gjermanisë për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës në Maqedoni Johannes Haindl brenda një muaji e vizitoi për herë të tretë Maqedoninë. Ai theksoi rëndësinë e zbatimit të marrëveshjes së Përzhinos.

  Johannes Haindl“Ka dalje për krizën politike, dhe ky është lajmi i mirë. Është këtu marrëveshja e Përzhinos. Lajmi i keq është se procesi është ...

 • Ivanov, anulon vendimin për faljen

  6 Qershor, 2016

  ivanovPresidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov, anuloi të hënën faljet që ai kishte dhënë për 34 zyrtarë të implikuar në një skandal përgjimesh qëka shkaktuar trazira politike në atë vend, duke plotësuar kështu kërkesat nga opozita, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

  Në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian vitin e kaluar,partitë politike në Maqedoni u pajtuan për mbajtjen e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"