• Aksioni policorë në Kumanovë, Çavkov: Nuk ka nevojë për hetim ndërkombëtarë

  23 Qershor, 2015

  CavkovMinistri i punëve të  brendshme ende nuk e ka lexuar raportin e Komisionit Evropian, ku  qartë thuhet se Drejtoria e Sigurimit dhe Kundërzbulimit në emër të pushtetit i kontrollon bartësit e funksionarëve të larta në Maqedoni. Gjatë vizitës së sotme në Kumanovë Mitko Çavkov megjithatë, tha se ka kuptuar diçka nga mediat rreth vërejtjeve.  Në pyetjet e Alsatit ai ...

 • Formohet Lëvizje e re shqiptare, kërkohet federalizim i Maqedonisë

  22 Qershor, 2015

  unitetiTe shtunën, në Tetovë, një numër i shoqatave të pavarura shqiptare dhe aktivistëve civil, nga Struga, Dibra, Kërçova, Tetova dhe Shkupi, nënshkruan bashkërisht, Aktin themeltar te  Lëvizjes, UNITETI, raporton “lajmpress”. Ja çka thuhet në kumtesën e lëshuar pas themelimit të kësaj lëvizje, ku si një ndër kërkesat kryesore përmendet federalizmi i Maqedonisë:

  Çështja jonë kombëtare gjendet para sfidave të mëdha, ...

 • Situata në Maqedoni pikë kryesore në Samitin e BE-së

  22 Qershor, 2015

  eu flamujSituata në Republikën e Maqedonisë dhe gjithçka që ndodh në vend do të jetë temë kryesore e diskutimit të Këshillit të sotëm për punë të jashtme (FAK) të Bashkimit Evropian që do të mbahet në Luksemburg.

  Sipas programit që e shpalli presidenca letoneze me Këshillin e BE-së, ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të Unionit, si pikë ...

 • Takimi i liderëve mbaroi pa marrëveshje konkrete, takohen sërish më 29 qershor

  19 Qershor, 2015

  gruevski zaevTentativa e fundit për marrëveshje përfundimtare për zgjidhjen e krizës politike do të zhvillohet më 29 qershor në Shkup. Ky është rezultati i sotëm pas takimit 1 orësh të 4 liderëve politik, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi, me ndërmjetësimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian Aivo Orav dhe të SHBA-ve Xhes Bejli. Palët janë marrë ...

 • Fokus: Johannes Hahn, aksioner në projektin “Shkupi 2014″

  19 Qershor, 2015

  HahnKomisioneri për zgjerim i Bashkimit Europian, Johannes Hahn, vazhdon të jetë shënjestër e kritikave dhe sulmeve nga ana e mediave maqedonase.

  Në numrin e saj të fundit revista “Fokus” sjell një hulumtim ku përmend lidhjet e biznesit që ka Hahn me Maqedoninë.

  “Pa marrë parasysh se cili është roli në negociata i komisionarit Hahn, i cili është aksionar në një kompani ...

 • Maqedonia dhe Kosova vendet më jostabile në Ballkan

  18 Qershor, 2015

  policia MKKush janë vendet më stabile dhe më jostabile në Ballkan dhe botë, sipas “Global Peace Index 2015″.

  Maqedonia dhe Kosova konsiderohen si vendet më jostabile në Ballkan.

  Ky vlerësim del nga hulumtimi i realizuar nga Instituti “Global Peace Index 2015″.

  Sipas vlerësimeve të bëra, Maqedonia është vendi më jostabil në Ballkanin Perëndimor i renditur në vendin e 71. Më pas radhitet ...

 • Engel: Shqiptarët në Maqedoni duhet të kenë status të barabartë

  18 Qershor, 2015

  eliot engelKongresisti amerikan Eliot Engel deklaroi për INA se është i pakënaqur nga mosrespektimi i të drejtave të shqiptarëve në Maqedoni.

  “Jam i pakënaqur me mosrespektimin e Qeverisë së Maqedonisë së Marrëveshjes së Ohrit. Unë mendoj se ka shumë punë për të bërë, ngaqë mendoj se Maqedonia, është një vend i rëndësishëm, dhe aleat i Shteteve të Bashkuara. Ne kemi ...

 • Rritet revolta dhe pakënaqësitë ndaj BDI-së

  18 Qershor, 2015

  ali ahmetiRevoltë dhe pakënaqësi e madhe brenda BDI-së pas përgjimeve të publikuara nga LSDM.

  Në rrjetet sociale kanë shpërthyer akuza ndaj kësaj partie, pasi që qytetarët janë të irituar me politikat e krerëve partiak. Ofendime, interesa të ngushta partiake, keqpërdorim dhe paaftësi të qeverisjes janë disa nga të vërtetat që dolën nga bisedat e përgjuara. BDI tashmë ka pranuar autenticitetin ...

 • Zaev: Veprime më dramatike kundër regjimit, Ahmeti lojë të dyfishtë

  16 Qershor, 2015

  zaev 360

  Lideri i LSDM-së opozitare, Zoran Zaev paralajmëroi veprime më radikale të opozitës nëse deri në fund të muajit nuk arrihet ndonjë marrëveshje për zgjidhjen e krizës. Në emisionin 360 gradë, Zaev sqaroi se veprimet radikale nuk kanë karakter të dhunës, por do të jenë vetëm një ndryshim i veprimit që përsëri do të jetë me karakter paqësor.

  ‘Qëllimi për ...

 • Përgjimet, Zaev: Ja bizneset dhe pazaret e Ahmetit dhe kreut të BDI-së(Audio)

  16 Qershor, 2015

  Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev publikoi bombën e 38-të ku nxorri skandale korruptive të BDI-së.

  bombaLideri i LSDM-së, Zoran Zaev publikoi biseda të përgjuara ku sipas tij kryetari BDI-së, Ali Ahmeti dhe partia e tij është edhe lidhur me skandale korruptive dhe kriminale.

  “Me përgjimet që po publikojmë sot vazhdojmë të zbulojmë fytyrën e vërtetë të kreut të BDI-së. Gruevski nuk ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"