• Tirana dhe Prishtina notë proteste Shkupit, kërkohet zbardhja e aktit vandal ndaj Shtëpisë së Alfabetit

  24 Nentor, 2016

  manastiri-germatAmbasada e Republikës së Shqipërisë dhe ajo e Kosovës në Shkup, nëpërmjet një reagimi, notë proteste drejtuar Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë, kanë kërkuar ndërmarrjen e masave adekuate për kapjen e huliganëve maqedonas, të cilët të martën kishin thyer xhamat e shtëpisë së Alfabetit në Manastir, ndërsa me grafite të shumta kishin kërkuar “vrasjen e shqiptarëve”.

  “Ju lutemi ...

 • Manojllovski: Gjuha ime është shqipja, e mësova nga prindërit

  23 Nentor, 2016

  branko-manojlovskiNjë nga kandidatët e njësisë së 6-të zgjedhore nga rradhët e BDI-së është dhe Branko Manojlovski, shqiptarë ortodoks nga Reka e epërme e Gostivarit.

  Gjuha ime është shqipja e kam mësuar prej nënës e prej babës, thotë në promovimin e videos së tij kandidati për deputet Manojlovski.

  Branko Manojlovski u lind më 19 gusht të vitit 1941 në fshatin Kiçinicë të ...

 • Shpëtim Pollozhani i thotë “JO” mirënjohjes së Hashim Thaçit

  22 Nentor, 2016

  shpetimPër Mirënjohjen si veprimtar më informoi Ambasada e Kosovës në Shkup. Nuk mora pjesë në ceremoninë e ndarjes se Mirënjohjeve dhe as që e mora mirënjohjen.

  Ka 101 shkaqe por unë do ti përmend vetëm disa.

  Zëri i familjeve të burgosurve, të persekutuarve dhe të diskriminuarve nuk më lejoi që unë të marr mirënjohje nga një president, i cili është shkak i ...

 • Bilall Sherifi refuzon dekoratën e Hashim Thaçit

  22 Nentor, 2016

  bilalBilall Sherifi ka njoftuar se përkundër ftesës nga Ambasada e Kosovës në Maqedoni që sot të jem në Shkup, për të marrë pjesë në cilësinë e të dekoruarit në ceremoninë e ndarjes të dekoratave nga Hashim Thaçi, ka refuzuar të jetë aty, sepse refuzoi të marrë dekoratë nga ai.

  Sherifi thotë se në arsyet e refuzimit, kanë të bëjnë me ...

 • Vëllai i Sokolit, letër Ali Ahmetit dhe Hashim Thaçit

  22 Nentor, 2016

  komandant-sokoliVëllai i komandant Sokolit, Besnik Ukshini ka dërguar një letër një adresë të agjencisë së lajmeve INA drejtuar Ali Ahmeti dhe Hashim Thaçit. 

  Po ju drejtohem më këtë letër.

  Ndërkombtarët ti bëjn hetim mafias së koordinuar politike ne Maqedoni e Kosovë-jan rrezik për Ballkanin.

  Që nga rasti I Kumanovës, më janë adresuar disa letra e kërkesa verbale nga shumë gazetarë që të ...

 • Rrahje mes gjykatësve edhe në Gjykatën Administrative

  18 Nentor, 2016

  upraven-sudDy gjykatëse në Gjykatën Administrative, identiteti i të cilave nuk zbulohet janë rrahur pasi që paraprakisht dyjat kanë pasur qëndrime të ndryshme në lidhje me atë që ditëve të kaluara ka ndodhur me koleget e tyre në Gjykatën Penale në Shkup.

  Njëra prej gjykatësve ka pasur mendimin se atë që janë duke e bërë kolegët e tyre në Gjykatën Penale ...

 • 5 koalicione dhe 6 parti në garë në zgjedhjet e 11 dhjetorit

  16 Nentor, 2016

  Pas përfundimit të afatit për paraqitjen e listave për deputetë dhe verifikimit të tyre nga ana e Komisionit Shtetëror për Zgjedhje, zyrtarisht në zgjedhjet e 11 dhjetorit do të garojnë 11 subjekte nga të cilat 5 janë koalicione ndërsa 6 janë parti politike.

  Koalicionet janë: “Për Maqedoni më të mirë” të udhëhequr nga VMRO-DPMNE, koalicioni i LSDM-së, koalicioni “Aleanca për shqiptarët”, koalicioni “VMRO për Maqedoninë”, koalicioni “Për ndryshim dhe drejtësi”.  Partitë ...

 • Serwer: Trump mund të marrë këshilla për ndarjen e Kosovës, Maqedonisë, Bosnjës…

  15 Nentor, 2016

  daniel-serwerAnalisti amerikan Daniel Serwer, në një shkrim analitik të publikuar ne peacefare.net, ka shkruar se Trump mund të marrë këshilla nga strategët e tij, kur është fjala për Ballkanin, për rindarjen e Ballkanit dhe pjesëve tjera të botës në vija etnike. Sipas Serwer, kjo mund të ndodhë nëse Trump është i gatshëm të pranojë një sferë të ndikimit ...

 • “Gjurmë Shqiptare”: Të (mos) jesh shqiptar në Manastir

  14 Nentor, 2016

  Historia e jashtëzakonshme e qytetit të Manastirit sot në Maqedoni. Si humbën shqiptarët, si u larguan dhe u asimiluan, çfarë ndodh sot në qytetin e alfabetit?

  Shqiptarë të asimiluar pranojnë për herë të parë në këtë dokumentar identitetin e tyre të vërtetë, të tjerë ende kanë frikë.

  Ndiqni sesi shumë shqiptarë përpiqen të zgjohen nga asimilimi dhe sesi shumë të tjerë kanë humbur për shkak të presionit ...

 • Protestuesit ndalojnë makinën e Ali Ahmetit në Kumanovë

  14 Nentor, 2016

  ali-kumanoveNjë grup protestuesish në Kumanovë u përpoqën të dielën ta pengojnë autokolonën e kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti që të marrë pjesë në një takim me qytetarë të Kumanovës, në kuadër të fushatës parazgjedhore.

  Disa protestues qëlluan me gurë makinat e zyrtarëve të BDI-së. Më herët, protestuesit kishin paralajmëruar z. Ahmeti që të mos shkonte në qytetin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"