• Wikileaks: Milloshoski bëri trysni ndaj ambasadores amerikane dhe atij të BE-së në vitin 2008

  21 Shtator, 2016

  vikileaksDje dhe sot, Wikileaks ka publikuar dy dokumente të cilat shpalosin detaje të reja të periudhës 2008-2008 të qeverisjes OBRM-PDUKM – BDI dhe të dhunës në zgjedhjet e vitit 2008, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Në dokumentin e djeshëm u shpalos e vërteta se në vitin 2008, ka patur marrëveshje në mes të Ali Ahmetit dhe Nikolla Gruevskit, i quajtur si ”Marrëveshja ...

 • Gjykatësit e zyrtarëve të paditur “pjesë e aferës së përgjimeve”

  21 Shtator, 2016

  gjykataProcesi gjyqësor kundër 21 zyrtarëve të lartë shtetëror të akuzuar nga Prokuroria Speciale në Maqedoni, për vepra të rënda penale, do të udhëhiqet nga gjykatës që ishin pjesë e aferës së përgjimeve në bazë të të cilave edhe janë ngritur paditë ndaj zyrtarëve shtetëror.

  Njoftimi i bërë nga Gjykata Penale, e cila thotë se përzgjedhja e gjykatësve që do të ...

 • DioGuardi: Maqedonia është një shtet aparteidi në mes të Evropës, Federalizimi opsion

  19 Shtator, 2016

  dioguardiKryetari i Lidhjes Shqiptaro-Amerikane, ish –Kongresmeni Joseph Dioguardi, në dëshminë e tij të fundit para Komitetit të Kongresit për Punë të Jashtme në Washington kishte përmendur opsionin e federalizimit për Maqedoninë.

  Ja thekset e tij nga fjalimi në Kongres:

  Për Maqedoninë: Shqiptarët përfundimisht duhet të trajtohen si një partner i barabartë në një shtet i cili nuk ka asnjë etni me ...

 • Shtrirja e përdorimit të gjuhës shqipe në Maqedoni

  19 Shtator, 2016

  flamujNë prag të fushatës parazgjedhore në Maqedoni, dy partitë më të mëdha maqedonase kanë nxitur debate mbi shtrirjen e përdorimit të gjuhës shqipe. Opozita maqedonase vlerëson se shqipja duhet të përdoret edhe atje ku ka pakicë shqiptarësh se një gjë e tillë e mundëson kushtetuta. Por partia më e madhe në pushtet, VMRO-DPMNE shprehet kategorikisht kundër kësaj. Analistët mendojnë ...

 • Vetëm nga 5 vite burg rrezikojnë të “hanë” Gruevski dhe Janakievski

  16 Shtator, 2016

  gruevski-dhe-janakievskiNga gjashtë muaj deri në pesë vjet burg rrezikohen të akuzuarit të cilët po i ndjek Pokuroria Speciale Publike për protestat e dhunshme në vitin 2013 që ndodhi para komunës Qendër në Shkup.

  Nga PSP-ja sot njotuan se në këtë rast janë të akuzuar 14 persona, pesë nga të cilët për inkurajim dhe nëntë për dhunë.

  Për këto vepra penale në ...

 • Prokuroria Speciale e Maqedonisë ngre padi ndaj 21 zyrtarëve shtetërorë

  15 Shtator, 2016

  prokuroriaProkuroria Speciale e Maqedonisë ka zyrtarizuar dy paditë e para ndaj 21 zyrtarëve të lartë për shpërdorim detyre.

  Padia e parë përfshinë 7 persona dhe ka të bëjë me akuzën e asgjësimit të dokumenteve nga sistemet e përgjimit në Drejtorinë e Sigurimit dhe Kundërzbulimit.

  Ndërsa padia e dytë ndaj 14 personave lidhur me porosinë për dhunë ndaj kryetarit të komunës Qendër ...

 • Han me Hovit, Vajgëll e Kukan: Temë e bisedimeve gjendja në Maqedoni: Zgjedhjet kredibile çelës për kthimin e vendit në rrugën euroatlantike

  13 Shtator, 2016

  han-hovit-vajgel-dhe-kukanEurokomisioneri për zgjerim Johanes Han sot në Strazburg është takuar me tre eurodeputetët Richard Hovit, Ivo Vajgëll dhe Eduard Kukan me të cilët ka biseduar kryesisht për gjendjen politike në Maqedoni, njofton Zhurnal.

  Ai pas takimit në profilin e tij në Twitter ka shënuar se është e nevojshme të kenë zgjedhje të besueshme.

  ”Strazburg: Bisedë e mirë me Richard Hovit, Ivo ...

 • Ademi ose Zekiri, bartës liste për LSDM-në në njësinë e 6-të

  13 Shtator, 2016

  edmond-ademi-muhamed-zekiri-sdsmNga partia më e madhe opozitare informojnë se po bëhen përpjekje për formimin e një fronti sa më të gjerë opozitar ku do të marrin pjesë të gjithë figurat publike me renome që do të shpallin interes. Po diskutohet me individë dhe parti më të vogla edhe nga blloku shqiptar.

  Edhe pse nuk bëhen të ditur emra të përveçëm, burime ...

 • Shkupi tronditet nga tërmeti

  12 Shtator, 2016

  shkupi-pas-termetitShkupi është goditur sot nga një sërë tërmetesh. Më i fuqishmi ishte ai i orës 15 e 10 minuta, që rezulton të ketë qenë prej 5.3 ballë sipas shkallës Rihter.

  Epiqendra e tërmetit të orës 7 të mëngjesit është shënuar në afërsi të Haraçinës, 12 kilometra në verilindje të Shkupit, kurse tërmeti i pasdites është ndjerë fortë dhe ka shkaktuar ...

 • Ajri i papastërt, forma më vdekjeprurëse e ndotjes

  9 Shtator, 2016

  jugokromiNjë studim i ri vë në dukje se ajri i papastërt është forma më vdekjeprurëse e ndotjes. Ai është shkaktari i katërt kryesor i vdekjeve të parakohshme. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Joe De Capua, kjo i kushton ekonomisë globale qindra miliarda dollarë çdo vit në orë pune të humbura.

  Studimi i ri “Kostoja e Ajrit të Ndotur: ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"