• Shkup: Gjashtë të vdekur nga rrëzimi i një avioni privat

  7 Shtator, 2016

  Natën e së martës (06.09) u gjëtën pjesë të avionit privat “Pajper Pa 34-200 T Seneka” me shenja kombëtare gjermane të rrëzuarme në afërsi të Katllanovës, në fshatin Kozhle, ku mund të shiheshin rrënojat e avionit.

  KatllanovaNga kontrolli i bërë në teren janë gjetur gjashtë kufomat e pasagjerëve, që kanë qenë në bord, pjesë të aeroplanit: krahu dhe njëra gomë, ...

 • Eksodi masiv e pret Maqedoninë

  2 Shtator, 2016

  ekgzodNëse në të ardhmen Maqedonia bëhet anëtare e plotë e Bashkimit Evropian (BE) dhe me këtë – të rinjve u lehtësohet mundësia për t’u punësuar në vende e BE-së ashtu siç ndodhi më parë me të rinjtë bullgarë dhe rumunë pas anëtarësimit të këtyre dy shteteve në BE, pritjet janë që një numër shumë më i madh i të ...

 • Maqedoni: Parlamenti miraton qeverinë teknike

  2 Shtator, 2016
  ParlamentiParlamenti i Maqedonisë miratoi qeverinë e re kalimtare, e cila ka për detyrë ta çojë vendin në zgjedhjet e parakohëshme parlamentare të caktuara për më 11 dhjetor.
  Në qeveri teknike, bëjnë pjesë edhe dy ministra dhe tre zëvendësminstra të Lidhjes Social Demokrate të opozitës. Oliver Spasovski është ministër i ri i Punëve të brendshme dhe Frosina Remenski, ministre e Çështjeve ...
 • Maqedoni: Liderët bien dakord për zgjedhjet më 11 dhjetor

  1 Shtator, 2016

  VMRO-DPMNE, BDI, LSDM dhe PDSH ranë dakord që zgjedhjet e parakohëshme parlamentare të zhvillohen më 11 dhjetor të këtij viti dhe që qeveria e re teknike të zgjidhet më 2 shtator.

  Parlamenti mkPas një takimi që zgjati mbi 6 orë lLiderët e katër partive nënshkruese të marveshjes së Përzhinës VMRO-DPMNE, BDI, LSDM dhe PDSH ranë dakord që zgjedhjet e parakohëshme ...

 • ZYRTARE: Zgjedhjet më 11 dhjetor, ja marrëveshja zyrtare

  1 Shtator, 2016

  MARRVESHJA-zgjedhjetLiderët e katër partive kanë nënshkruar dokumentin e marrëveshjes që shpallë mbajtjen e zgjedhjeve më 11 shtator. Në marrëveshjen e nënshkruar thuhet se liderët e katër partive më të mëdha parlamentare VMRO-DPMNE, BDI, LSDM dhe PDSH dakordohen për të gjitha kushtet e Marrëveshjes së nënshkruar të Përzhinës që zgjedhjet të mbahen më 11 dhjetor 2016.

  Qeveria për organizimin e këtyre ...

 • Serwer: ‘Biçikleta’ Maqedoni do të rrëzohet

  31 Gusht, 2016

  serwerEksperti i mirënjohur amerikan për Ballkanin, Daniel Serwer thotë se Maqedonia ka ngecur në procesin e anëtarësimit në BE, transmeton agjencia e lajmeve INA.

  Ai thekson se në këtë drejtim ka kontribuar kriza e brendshme politike, por edhe kontesti për çështjen e emrit, i cili ka bllokuar në mënyrë të veçantë integrimin në NATO.

  “Kjo nuk është e mirë: sikur edhe ...

 • KSHZ konfirmoi listën përfundimtare të votuesve, 30.467 humbin të drejtën e votës

  31 Gusht, 2016

  KSHZKomisioni Shtetëror Zgjedhor në Maqedoni bëri të ditur se dje pasdite ka skaduar afati 10-ditor gjatë të cilit anëtarët e këtij komisioni mund ta parashtronin ankesë në lidhje me pastrimin e listës zgjedhore. Rregullat parashihnin që së paku tre anëtarë të parashtronin ankesë për kontrolle shtesë, e më pas ajo të shqyrtohej nga KSHZ-ja.

  Mirëpo, asnjë nga anëtarët ...

 • Futbollisti i tretë më i shtrenjti i Gjermanisë – Shkodran Mustafi drejt Anglisë

  31 Gusht, 2016

  40 milionë euro jepen për Shkodran Mustafin, që kalon tek ekipi anglez, FC Arsenal. Mustafi kthehet në mbrojtësin më të shtrenjtë të transferuar.

  ShkodranFC Arsenal anglez i kategorisë së parë e bëti të të ditur lëvizjen e futbollistit, Shkodran Mustafi, 24 vjeçarit lojtar të kombëtares gjermane drejt Anglisë. “Ai është në moshën e duhur. Ka përvojë dhe është një lojtar ...

 • Kuriri sërb thumbon Gruevskin

  30 Gusht, 2016

  GruevskiMediat në Sërbi kanë thumbuar ish-kryeministrin Nikolla Gruevski të cilin e akuzojnë se ka shitur emrin e shtetit tek grekët dhe te ndërkombëtarët vetëm për të qenë në pushtet. Këtë lajm agjencia sërbe Kurir e ka lidhur me vizitën e Nikos Kotzias në Maqedoni gjatë javës së kaluar.

  ”Edhe pse shitet si nacionalist dhe patriot, ai gjatë javës së kaluar ...

 • Danaj: Zaevi dhe Gruevski janë gjarpërinj të njejtë ndaj shqiptarëve

  25 Gusht, 2016

  danaj 1Hartuesi i listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj disa muaj më parë kishte deklaruar se për shqiptarët janë njëlloj sikur Nikolla Gruevski, po ashtu edhe Zoran Zaev. Ai ata i ka karakterizuar me gjarpërin dhe nepërkën, informon  INA.

   Ja postimi i bërë më 22 shkurt të këtij viti:

   Danaj: Me Zaev apo Gruevskin; me neperken apo gjarperin

  Kjo eshte mjerisht dilema e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"