• Kim Mehmeti: Presim ndihmë nga Zaevi për atje ku na çoi BDI

  1 Qershor, 2015

  Postimi i plotë i shkrimtarit dhe publicistit Kim Mehmeti:

  “Ne shqiptarët e Maqedonisë vazhdojmë të presim nga kryetari i opozitës maqedonase që ai t’i shpalosë bisedat e përgjuara telefonike që kanë të bëjnë me të vërtetat për ‘Sopotin’, ‘Brodecin’, ‘Monstrën, likuidimin e Harun Aliut, ‘Shkupin 2014… Kjo pritje më së miri e shpalosë paturpësinë tonë që të shtiremi se nuk e dimë që kryesuesit e BDI-së janë ata që na çuan ...

 • Hahn vjen në Shkup me planin e zgjidhjes së krizës

  1 Qershor, 2015

  Bashkimi Evropian do të kërkojë zgjidhje urgjente për dalje nga kriza politike në Maqedoni.

  Eurokomisioneri për zgjerim Johannes Hahn nesër do të kërkojë që palët e përfshira në bisedime të arrijnë një marrëveshje për ecurinë e negociatave dhe gjetjen e një kompromisi, informon INA.

  Zëdhënësja e KE-së, Maja Kocijancic deklaroi sot se eurokomisioneri Hahn nesër në Shkup do të kërkojë zgjidhje urgjente të krizës politike.

  “Komisioneri do të theksojë nevojën që partitë të ...

 • VIDEO: ‘E vërteta për projektin Shkupi 2014’, është bomba e radhës e LSDM-së

  29 Maj, 2015

  ZaevKampin para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë mban debat me temë “Shkupi 2014 në prizmin e qytetarëve”.

  Gjatë debatit nga nënkryetari I LSDM-së Damjan Mançevski u publikuan  edhe audio incizime për të vërtetën rreth projektit Shkupi 2014,

  https://youtu.be/EnN53OGJQUY

  alsat

 • Taktizimet e Zaevit me rastin “Monstra”

  29 Maj, 2015

  arestimi mostraQë nga nisja në muajin shkurt e publikimit të bisedave të përgjuara telefonike të zyrtarëve qeveritar, nga ajo që njihet si aferë e përgjimeve, kreu i opozitës, Zoran Zaev kishte paralajmëruar zbardhjen edhe të rastit “Monstra“, të vrasjes se pesëfishtë në Smillkovcë.

  Por, deri më tani, përveç paralajmërimeve, ai nuk ka zbardhur asnjë dëshmi, përkundër pritjeve të shumta ...

 • Maqedonia në pritje të të dërguarit të posaçëm evropian

  28 Maj, 2015

  Komisari i BE-së, Johannes Hahn, dhe eurodeputetët Iwo Weigel, Richard Howitt dhe Eduard Kukan, priten të hënën (01.06) në Shkup. Ata vazhdojnë të ndërmjetësojnë mes VMRO­-DPMNE dhe LSDM për zgjidhjen e krizës politike.

  shkupiBisedimet do t’i kryesojë si ndërmjetësues i Bashkimit Evropian komisari Johannes Hahn. Pas takimit javën e kaluar në Strasburg kjo është hera e dytë e bisedimeve mes ...

 • Zaev: ‘Ekzistojnë dyshime serioze rreth rastit Monstra’

  27 Maj, 2015

  zaevKreu i LSDM-së Zoran Zaev theksoi se ekzistojnë dyshime serioze rreth rastit Monstra, duke u distancuar nga një shkrim i mëhershëm që citonte pikërisht atë.

  Në një gazetë gjermane, “Di Cajt” sot shkruhet se Zaev kishte theksuar se të dënuarit për vrasjen në liqenin e Smillokovës janë të pafajshëm, dhe po e vuajnë më kotë dënimin në burg. Por sot, ...

 • “Bombat” e opozitës sot ‘shpërthejnë’ para Qeverisë

  27 Maj, 2015

  ZaevLideri i Lidhjes Socialdemokrate dhe i opozitës maqedonase Zoran Zaev do të vazhdojë sot me publikimin e audio-përgjimeve, me dëshmi të reja për veprimet e paligjshme të kryeministrit Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorëve të tij.

  Zaev, pas takimit të djeshëm të liderëve të katër partive më të mëdha të Maqedonisë, tha se “bombën” e radhës do ta publikojë para Qeverisë, aty ...

 • Zaev: Shqiptarët u dënuan pafajshëm për rastin “Monstra”

  27 Maj, 2015

  monstraNë intervistën për gazetën gjermane “Die Zeit”, lideri i LSDM-së kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka deklaruar se e vërteta për rastin “Monstra” mund të shkaktojë përplasje në Maqedoni.

  Është interesant se Zaev nuk e përmend termin “rasti Monstra”, por termin “rasti i Liqenit të Smilkovës”.
  “Shtatë shqiptarët etnikë që janë dënuar për rastin e Smilkovës janë të pafajshëm. Ata ...

 • Maqedonia – një peng i ri në arenën gjeopolitike të Rusisë

  27 Maj, 2015

  mk putinMaqedonia s’ka qenë kurrë pjesë e rëndësishme e politikës së jashtme ruse. Por zhvillimet e fundit tërheqin vëmendjen e Moskës. Disa analistë besojnë se për kryeministrin Gruevski është e mirëseardhur mbështetja ruse.

  “Anëtarësimi në BE dhe në NATO mbetet prioritet ynë më i lartë”, deklaroi kryeministri Nikola Gruevski gjatë manifestimit të partisë së tij VMRO-DPMNE më 18 maj në ...

 • Kriza në Maqedoni kërkon masa të shpejta dhe domethënëse

  27 Maj, 2015

  mkKriza politike në Maqedoni është bërë burim shqetësimi për Shtetet e Bashkuara dhe interesa të tjera ndërkombëtare. Komuniteti ndërkombëtar u ka bërë thirrje udhëheqësve të Maqedonisë të ndërmarrin hapa konkrete në mbështetje të demokracisë me synim dhënien fund të krizës.

  Senatori i Shteteve të Bashkuara, Chris Murphy, u shpreh në një intervistë për Zërin e Amerikës se është shumë i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"