• Pagat minimale në Ballkan 15 herë më të ulëta në krahasim me vendet e BE-së

  16 Mars, 2015

  Pagat minimale mujore në vendet e rajonit të Ballkanit janë ndër më të ulëtat në Evropë tregon hulumtimi i bërë nga Anadolu Agency (AA)Nga vendet e rajonit, pagën më të ulët minimale marrin qytetarët e Kosovës, Maqedonisë dhe Shqipërisë, ndërsa qytetarët e Kroacisë, kanë minimalen bindshëm më të lartë mujore. Minimalja më e lartë në Bashkimin Evropian është në Luksemburg, 1.923 euro, që është 15 herë më shumë nga paga ...

 • PDSH-ja në qeveri, shans i vetëm i Gruevskit për të mbijetuar

  16 Mars, 2015

  Njohësit e çështjeve politike vlerësojnë se hyrja e Thaçit në qeveri do t’i shërbente Gruveskit, që të përforconte pozitën e lëkundur pas aferës së përgjimeve. Ish nënkryetari i PDSH-së Sulejman Rushiti vlerëson se Thaçi dëshmoi sërish se gjithmonë ka qenë në shërbim të drejtorit të DSK-së Sasho Mijallkov. Ndërkaq për analistin Ibrahim Mehmeti, Gruevski në këtë kohë krize përpiqet të sigurojë mbështetje aty ku ndihet më sigurt. “Dëshmuan që ky ...

 • Dimitrov: Në Maqedoni sundon diktatura, nuk mund të priten zgjedhje demokratike

  13 Mars, 2015

  Në Maqedoni sundon diktatura dhe në një situatë të tillë nuk mund të bisedohet për zgjedhje. Shkurt kjo është përgjigjja e Nikolla Dimitrovit, pas apelit të Nikolla Gruevski për të matur forcat në zgjedhje me të gjithë që kërkojnë largimin e tij, si shef i VMRO-DPMNE-së. Duke komentuar qëndrimin e kryeministrit, kryesuesi i të ashtuquajturës “treshja holandeze” në një intervistë për “360 shkallë”, citoi definicionin për “diktaturë” nga enciklopedia britanike.“Diktaturat ...

 • Brukseli është në pritje të veprimeve politike në Shkup

  13 Mars, 2015

  Bashkimi Evropian (BE) ka dërguar sot sërish mesazhe në adresë të autoriteteve të Shkupit lidhur me krizën politike dhe zgjidhjen e saj.“Ne kemi shprehur shqetësimin tonë të thellë nga ajo që është zbardhur sot në vend rreth ndërhyrjes së organeve gjyqësore, lirisë së medias dhe tani edhe për parregullësitë zgjedhore. Presim që institucionet në vend që menjëherë të nisin punën e tyre dhe të mbrojnë vlerat fundamentale”, deklaroi Maja Kocijancic, ...

 • OSBE: Situata gjithnë e më e turbullt në Maqedoni

  13 Mars, 2015

  Çfarë propozon Asambleja Parlamentar e OSBE-së për zgjidhjen e krizës politike në Maqedoni.Përfaqësuesi i Posaçëm i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së për Evropën Juglindore, Roberto Battelli (MP, Sllovenia) sot shprehu shqetësim rreth zhvillimeve gjithnjë e më të turbullta politike në ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, informon INA.

  Ai vuri në dukje si shqetësuese zhvillimet e vazhdueshme në Shkup janë, mbi të gjitha, mungesa e zgjatur e dialogut konstruktiv në të gjithë spektrin politik. ...

 • Opozita në Maqedoni kërkon qeveri kalimtare

  13 Mars, 2015

  Për tejkalimin e krizës politike në Maqedoni pas aferës së përgjimeve, kryetari i LSDM Zoran Zaev, kërkon dorëheqjen e qeverisë Gruevski dhe krijimin e qeverisë kalimtare, që të krijojë kushtet për zgjedhje demokratike.“Obligimi i qeverisë kalimtare do të jetë sigurimi i plotë i ndarjes së partive qeverisëse nga institucionet, të cilat janë tashmë të okupuara, depolitizimi dhe departizimi i plotë i tyre. Në qeverinë kalimtare, nuk do të ketë vend ...

 • Kush janë ‘spiunët’, ‘tradhtarët’ e ‘patriotët’

  12 Mars, 2015

  Në rrjetet sociale janë shtuar akuzat dhe fyerjet e ndryshme midis militantëve të partive politike shqiptare në Maqedoni.Kjo situatë është krijuar si pasojë e aferës së përgjimeve që janë shpallur nga ana e opozitës maqedonase. Situata ka kulmuar kur u publikuan bisedat e përgjuara të njeriut të dytë të BDI-së, Musa Xhaferrit dhe kryetarit të PDSH-së, Menduh Thaçi me shefin e shërbimit sekret DSK, Sasho Mijallkov.

  “Spiunë”, “tradhëtarë”, “patriotë” e deri ...

 • ‘Bomba IX’, dëshmitë për falsifikimin e zgjedhjeve në qendër

  12 Mars, 2015

  Kryetari i Komunës Qendër Andrej Zhernovski publikoi dëshmi të reja për falsifikimin dhe manipulimin e procesit zgjedhor në Komunën Qendër dhe përsëritjen e zgjedhjeve në 3 raunde. Në disa nga bisedat e publikuara, sipas Zhernovskit dëshmohen presionet ndaj administratorëve, sjelljen e votuesve të Pustecit, shpalljen e një numri të madh fletëvotimesh të pavlefshme dhe parregullsi të tjera në procesin zgjedhor. Megjithatë, sipas Zhernovskit, me përfundimin e zgjedhjeve nuk kanë përfunduar ...

 • Edhe Branko Cërvenkovski ka bërë pazare me Mijallkovin, kundër kandidatëve të tij!

  12 Mars, 2015

  Edhe Branko Cërvenkovski ka bërë pazare parazgjedhore me Sasho Mijallkovin në zgjedhjet e fundit lokale! Një pjesë e bisedës mes Mijallkovit dhe Llatasit që nuk u publikua në konferencën e sotme të Zhernovskit, por që gazetarët e morën në CD, dëshmon se Branko Cërvenkovski i ka ofruar Mijallkovit të votojë kundër Andrej Zhernovskit në Qendër, në këmbim të votave të VMRO-së për Andrej Petrovin në Karposh.Sipas Mijallkovit, me këtë marrëveshje ...

 • Skenarë për shlyerjen e adresave të mërgimtarëve në Maqedoni

  12 Mars, 2015

  Qeveria e Maqedonisë përmes dy propozim ligjeve, njëri për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për letërnjoftim dhe tjetri për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për paraqitje të vendbanimit dhe vendqëndrimit synohet të fshihen mërgimtarët si banorë rezident të Maqedonisë.Me ndryshimet e propozuara në Ligjin për paraqitje të vendbanimit dhe vendqëndrimit, shtetasi i cili do të qëndron jashtë vendit për periudhë më gjatë se 3 muaj, me automatizëm MPB-ja do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"