• Përgjimi i ambasadorëve, Koçijançiç: Maqedonia ka shkelur rëndë konventën e Vjenës

  2 Mars, 2015

  Zëdhënësja e Komisionerit për fqinjësi dhe bisedime për zgjerim Maja Koçijançiq shprehu shqetësim të thellë rreth pretendimeve për përgjimin e ambasadorëve të huaj, përfshi edhe të atyre të Bashkimit Evropian në vend. Në një deklaratë për Alsat, Koçijançiq theksoi se nëse Maqedonia ka përgjuar korrespodencën diplomatike, kjo do të thotë se ka shkelur parimet e Konventës së Vjenës.
  “Bashkimi Evropian ka shprehur publikisht shqetësimin e thellë rreth indikacioneve për përgjime ...

 • Papunësia, problem kryesor në rajon

  2 Mars, 2015

  Papunësi, por edhe dëshirë për ta braktisur vendin, janë problemet kyçe të Maqedonisë, të konstatuara në një reportazh të shkurtër të përgatitur nga Këshilli për Bashkëpunim Rajonal, në kuadër të strategjisë së quajtur “Evropa Juglindore 2020”.
  “Një nga problemet më të mëdha është papunësia. Mbaron fakultetin por nuk mund të punësohesh për atë që ke studiuar dhe kështu përpiqesh të gjesh punë tjetër, sa për të punuar pak”.

  “Do të ...

 • Administrata amerikane shqetësime për situatën në Maqedoni

  26 Shkurt, 2015

  Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka shprehur shqetësime lidhur me tensionet politike në Maqedoni.Një zëdhënës i DASH tha se Qeveria amerikane me shqetësim po ndjek zhvillimet politike në Maqedoni, pas shpërthimit të aferës së përgjimeve dhe rastin e ashtuquajtur “Puç”, informon Zëri i Amerikës në gjuhën maqedonase.

  Uashingtoni zyrtar vlerëson se këto zhvillime kanë ngritur çështje serioze për qytetarët e këtij vendi, por edhe për miqtë ndërkombëtarë.

  DASH i bën thirrje ...

 • Situata politike në Shkup, delegacioni i PSE-së takon Zaevin: Jemi të shqetësuar

  26 Shkurt, 2015

  Një delegacion i Partisë së Socialistëve Evropiane, i kryesuar nga kryetari Sergei Stanishev dhe eurodeputeti Richard Howitt, është takuar mbrëmjen e së mërkurës me udhëheqësin e partisë opozitare maqedonase, LSDM. Delegacioni i PSE-së ka shprehur shqetësimin për shkak të gjendjes aktuale politike në Maqedoni dhe ka bërë thirrje që vendi, të bëjë atë që pritet nga një vend kandidat për anëtarësim në BE: të përmbushë kriteret e Kopenhagenit.

  “Nuk ka negociata ...

 • Berliner Zeitung: “Maqedonia në rrugën drejt diktaturës”

  25 Shkurt, 2015

  Çka shkruan gazeta gjermane “Berliner Zeitung” në një speciale të saj të titulluar “Maqedonia në rrugën drejt diktaturës”.Autori i kësaj speciale, Norbert Mapes – Nidek sjellë një pasqyrë të raportit të pushtetit në Maqedoni ndaj atyre që mendojnë ndryshe. Janë përshkruar disa raste si të gazetarëve, aktivistëve kundër korrupsionit dhe raste të tjera ku shkilen të drejtat e njeriut, transmeton INA.

  Gazeta përshkruan rastin e Aleksandar Dinevskit, një activist antikorrupsioni, ...

 • Zaev: Gjyqësori dhe Prokuroria, të okupuar nga udhëheqësit e tyre

  25 Shkurt, 2015

  Lideri i LSDM-së Zoran Zaev ka dëshmuar në Prokurori si i dëmtuar në aferën e përgjimit, që sipas LSDM-së është urdhëruar dhe shfrytëzuar nga VMRO DPMNE-ja. Zaev theksoi se organet gjyqësore, përfshirë edhe Prokurorinë, janë të okupuar nga udhëheqësit e këtyre institucioneve, që sipas tij janë në shërbim të pushtetit. Megjithatë ai thotë do të vazhdojë që dëshmitë e bombave ti dorëzojë edhe në gjyqësor, për të respektuar ligjet dhe ...

 • PE kërkon ndërhyrjen e Mogerinit në krizën në Maqedoni

  25 Shkurt, 2015

  Parlamenti Evropian përmes një Rezolute për Maqedoninë, kërkon angazhimin e përfaqësueses së lartë të KE-së, Federika Mogerini.Parlamenti Evropian kërkon ndërhyrjen e Komisionit Evropian në tejkalimin e krizës politike në Maqedoni. Por njëkohësisht PE kërkon edhe hapjen e negociatave për anëtarësim. Kjo nënvizohet në Rezolutën e miratuar nga evrodeputetët. Rezoluta u propozua nga raportuesi Ivo Vajgl. Amendamentet e propozuara nga evrodeputetët grek dhe bullgar nuk kanë kaluar.

  Në amendamentin e pestë ...

 • Fejt u refuzua si ndërmjetës i krizës politike në Maqedoni

  25 Shkurt, 2015

  Diplomati i njohur holandez Piter Fejt është refuzuar të jetë ndërmjetës në krizën e thelluar politike në Maqedoni.Siç mësohet nga disa 35 në Shkup, Fejt që njihet si ndërmjetës në konfliktin e 2001 dhe ndjekjen e procesit të demobilizimit të UÇK-së është refuzuar dhe se sipas gazetës “Shtypi i Lirë” në Shkup, ai është refuzuar ashpër nga ministri i jashtëm Nikola Gruevski. Biseda mes tyre ka qenë jo e këndshme ...

 • DÇP kërkon dorëheqje të menjëhershme të ministrit Izairi

  25 Shkurt, 2015

  Lëvizja Duam Çair të pastër ka reaguar sot duke kërkuar dorëheqjen e ministrit të ekologjisë Nurhan Izairi për shkak mos menaxhimit të situatës me ndotjen e madhe që i bëhet 300 mijë banorëve të Pollogut.“KËRKOJMË DORËHEQJEN PA KUSHT DHE TË MENJËHERSHËM të ministrit të ekologjisë z. Nurhan Izairi. Ky person mund të jetë gjithçka por jo edhe ministër i ekologjisë kur para syve të tij dhe mbi 300 mijë banorëve ...

 • Inspektorët: Ja pse mbrëmë kishte erë të keqe në Tetovë

  25 Shkurt, 2015

  Natën e mbrëmshme ne SOS linjën ekologjike të inspektoratit komunal të Tetovës (0800 55 043), si dhe në ueb modulin Tetova Eko Raport, ka pasur mbi 100 denoncime nga ana e qytetarëve për një erë të paidentifikuar gazi e cila kishte kapluar qytetin e Tetovës dhe rrethinën.Pas alarmimit të situatës, inspektorët komunal të ambientit jetësor kanë dalë në terren, gjegjësisht në vendbanimin Reçicë e e Vogël dhe fshatin Reçicë e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"