• ‘Bomba’ e Zaevit: Reagon Ivanovi, derisa Gruevski vazhdon të hesht

  11 Shkurt, 2015

  Qeveria vazhdon të heshtë lidhur me përgjimet e publikuara nga opozita. Dy ditë pas publikimit të aferës, Kryeministri Gruevski u paraqit në opinion në prezantimin e një kompanie investuese por iu shmang interesimit të 35ve për përgjimin e paligjshëm të mbi 20 mijë qytetarëve. Ndërkohë, heshtje edhe nga prokuroria edhe pas paraqitjes së padisë me materialet e përgjimeve nga ana e opozitës. I vetmi që ka reaguar ishte Presidenti Gjorge ...

 • FAZ e krahason Gruevskin me Erik Mielke

  11 Shkurt, 2015

  Gazeta gjermane FAZ ka krahasuar Gruevskin me ish-kreun e shërbimit sekret të Gjermanisë Lindore, Erik Mielke.Gazeta gjermane “Frankfurter Algemeine Zeitung” shkruan për aferën e përgjimeve në Maqedoni, duke shtruar dilemën dhe krahasimin e kryeministrit Nikolla Gruevski me kreun e shërbimit sekret gjerman në Gjermaninë Lindore, Erik Mielke.

  “Nëse vërtetohen pretendimet e opozitës maqedonase, Erich Mielke mund të ishte krenar me kryeministrin maqedonas Nikola Gruevski dhe me shefin e shërbimeve sekrete, Sasho ...

 • Përgjimet masive, kërkohet ekspertizë

  9 Shkurt, 2015

  Lideri i LSDM-së, Zaev kërkoi ekspertizë të të gjitha materialeve të përgjuara në mënyrë ilegale.“Kërkojmë ekspertizë nga një institucion relevant për autenticitetin e regjistrimeve që posedojmë, që janë bërë nga shërbimi sekret dhe operatorët e telefonive në Maqedoni, dhe jo nga shërbime të huaja, ashtu siç janë përhaur zërat ditëve të fundit. Me këtë do të kemi një pasqyrë të qartë se a bëhet fjalë për regjistrime të shërbimeve sekrete ...

 • Edhe një “bombë” nga Maqedonia: Të dënuarit e rastit “Monstra” nuk janë fajtorë!?

  9 Shkurt, 2015

  Grujo, koha është që të mësohet e vërteta – nuk janë vrasës ata që u akuzuan në “Monstra”. Kjo është deklarata “bombë” që ka bërë aktivistja e organizatës “Udar”, Meri Nikolova.Në profilin e saj në Facebook, Nikolova shkruan:

  “Në lutjet tuaja kujtoni gjithmonë fëmijët e Liqenit të Smilkovcës, për shkak se nuk janë vrasës ata që i akuzuan. Grujo, koha është që të mësohet e vërtet”, shkruan Nikolova. /portalb/

 • Zaev: Pushteti ka përgjuar paligjshëm edhe Radion Evropa e Lirë

  9 Shkurt, 2015

  Mbi 20 mijë qytetarë të Maqedonisë, janë përgjuar në mënyrë të paligjshme nga strukturat e sigurimit shtetëror, në mesin e të cilëve liderë të opozitës, gazetarë, afaristë, përfaqësues të sektorit civil, e shumë të tjerë, që pushteti i ka llogaritur si njerëz të afërt me opozitën.Kështu ka bërë të ditur, Zoran Zaev, kryetar i Lidhjes Social-Demokrate të opozitës, duke publikuar dëshmitë që pretendon se i posedon për “veprimtaritë kriminale të ...

 • Kukan: Situata në Maqedoni drejt përkeqësimit

  6 Shkurt, 2015

  Evrodeputeti sllovak Eduard Kukan ka shprehur shqetësime se situata në Maqedoni po shkon drejt përkeqësimit.Kukan, si deputet i Partisë Popullore Evropiane, grupit më të madh politik në Parlamentin Evropian ka thyer heshtjen duke shprehur shqetësim për situatën në Maqedoni, pas përplasjeve të ashpra politike midis pushtetit dhe opozitës, lidhur me publikimin e dokumenteve dhe materialeve nga opozita, të quajtura si ‘bomba’ që do të trondisin pushtetin.

  “Marrëdhëniet e tensionuara midis ...

 • Provimi shtetëror është shtyrë për në vitin 2018

  6 Shkurt, 2015

  Zbatimi i provimit shtetëror për studentët shtyhet për një vit, përkatësisht për vitin 2018. Ky është vendimi pas takimit në Qeveri mes përfaqësuesve të universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”, Plenumit Studentor, Plenumit të Profesorëve dhe Ministrisë së Arsimit. Rektori Velimir Stojkovski theksoi se me këtë vendim është krijuar hapësirë për të shqyrtuar funksionimin e provimit shtetëror.
  “Biseduam rreth dispozitave për provimin shtetëror, dispozitave për zgjedhje në tituj, për programe të ...

 • ‘Fokus’: Skandalet e qeverisë Gruevski janë regjistruar nga 5 agjentë

  6 Shkurt, 2015

  Skandalet e qeverisë Gruevski kanë qenë regjistruar nga 5 agjentë policorë, të cilët pasi kanë vërejtur se përgjimet dhe dëshmitë në to, kanë kaluar kufijtë e parashikuar nga ligji, kanë hequr dorë nga raportimi i përgjimeve. Sipas revistës “Fokus”, që publikon edhe lajmin, 5 agjentët policorë, pas arkivimit të pjesë të madhe të bisedave të përgjuara, ia kanë dorëzuar ato liderit të LSDM-së, Zoran Zaev.
  “Agjentët nuk i kanë dorëzuar ...

 • Protesta në Tetovë: Stop gjenocidit ekologjik

  6 Shkurt, 2015

  Mijëra qytetarë sot në Tetovë të përkrahur nga shoqata të ndryshme qytetare protestuan kundër ndotjes së ajrit dhe duke bërë thirrje që menjëherë të ndërpritet helmimi masiv i banorëve të kësaj zone të gjërë të Pollogut. Drejtuesi i EcoGuerilla, Arianit Xhaferi theksoi se masoviteti i protestës është një mesazh për përgjegjësit aktual të kësaj situate, të cilët duhet të ndërmarrin masa urgjente për të tejkaluar situatën e krijuar që po ...

 • Ambasada e SHBA-ve: Autoritetet të sigurojnë shpjegim të qartë ligjor për deklaratën e Prokurorisë

  6 Shkurt, 2015

  Ambasada e SHBA shpreh shqetësim për deklaratën e Zyrës të Prokurorit Publik më 3 shkurt, në të cilën thuhet se “ndalohet dhe dënohet me ligj publikimi i materialeve që mund të bëhen subjekt i procedurave të mëtejshme penale”.“35t e lira janë bazë e një shoqërie demokratike dhe luajnë rol kritik në prezantimin e informatave që janë në interes të publikut, duke përfshirë edhe informacione për abuzime të mundshme të autoritetit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"