• Luftimi i lajmeve të rreme përmes edukimit mediatik

  13 Qershor, 2022

  fake newsMosverifikimi i lajmeve dhe shpërndarja e shpejt e informacioneve në rrjetet sociale ka bërë që qytetarët e Maqedonisë së Veriut jo rrallë herë të bien pre e lajmeve të rreme.

   

  Për të luftuar lajmet e rreme dhe identifikimin e tyre, nga viti i ardhshëm, studentët e Fakultetit të Filologjisë “Bllazhe Konevski”, të Fakultetit të Pedagogjisë “Shën KLimenti i Ohrit” ...

 • Mickoski: Bullgarët në Kushtetutë nëse japin garanci se kjo do të jetë kërkesa e fundit

  10 Qershor, 2022

  mICKOVSKIKryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski për “Prizma” tha se nëse kërkesat bullgare përfshihen në kornizën e negociatave kjo do të thotë kapitullim për Maqedoninë dhe se OBRM-PDUKM do të votojë kundër në Kuvend, nëse arrin një propozim i tillë.

   

  “E kam thënë dhe po e përsërisë kjo është një kapitullim për Maqedoninë në planin diplomatik. Kjo do të thotë ose ...

 • Mision për të shuar ‘zjarret’ në Ballkan – Scholz viziton Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

  10 Qershor, 2022

  ScholzVizita e kancelarit gjerman në Shkup dhe Sofje shënon përpjekjen e fundit për të thyer ngërçin mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut.

   

  Më 4 qershor 2022 një burrë i maskuar shkoi me biçikletë tek klubi kulturor bullgar, Vanço Mihailov në qytetin e Manastirit në Maqedoninë e Veriut dhe i vuri zjarrin derës. Edhe pse përveç derës në ndërtesë nuk pati ...

 • Petkov: Bullgaria ka tre kushte për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE

  9 Qershor, 2022

  PetkovKryeministri i Bullgarisë, Kiril sot takoi eurokomisarin Oliver Varhelyi me të cilin biseduar për veton kundër Maqedonisë së Veriut.

   

  “Që nga mëngjesi dhe në ditët e fundit kam dëgjuar lloj-lloj pretendimesh të rreme se qeveria bullgare kishte dy politika të jashtme. Dua t’u bëj të qartë qytetarëve bullgarë dhe komisionerit Varhelyi se Bullgaria ka tre kërkesa të qarta për përparimin ...

 • Katër marrëveshjet e nënshkruara sot në “Ballkanin e Hapur”

  8 Qershor, 2022

  ballkan hapurShqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia, në kuadër të “Ballkanit të Hapur” kanë nënshkruar katër marrëveshje të bashkëpunimit sot në Ohër.

   

  Tri shtetet nismëtare të “Ballkanit të Hapur” kanë nënshkruar marrëveshjen për luftën kundër evazionit fiskal, njohjen e diplomave të arsimit të lartë, bashkëpunimin kulturor dhe bashkëpunimin në fushën e turizmit.

  Muaj më parë tri shtetet kanë nënshkruar edhe disa ...

 • Publikohen çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni

  8 Qershor, 2022

  naftaKomisioni Rregullator për Energjetik dhe Shërbime të Ujit ka miratuar vendim me të cilin çmimet me pakicë të derivateve të naftës rriten mesatarisht për 1.09 për qind krahasuar me vendimin e datës 6.06.2022.

  Çmimet e derivateve të naftës në tregun botëror krahasuar me llogaritjen e mëparshme janë rritur mesatarisht: për benzinën me 0.800%, për naftën me 3.797%, për vajin ekstra ...

 • Ky Ambient në shërbim të kalimtarëve (“qitetarëve”)

  6 Qershor, 2022

  BanjaKëto foto janë bërë te lumi, te zona e njohur si “Banja e Tetovës”, konkretisht te burimi.

  Banja 1 Banja 2

  Banja 3

 • Çfarë pritet të ndodhë në Ohër?

  4 Qershor, 2022

  Open BalkanSerbia, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria do të obligohen me një marrëveshje të përbashkët për përpjekjet e përbashkëta për të luftuar evazionin fiskal në të tri vendet.

   

  Kështu thuhet në tekstin e Memorandumit të mirëkuptimit, në të cilin Radio Evropa e Lirë ka pasur qasje dhe të cilin përfaqësuesit e tre vendeve duhet ta nënshkruajnë në qytetin maqedonas të ...

 • SHBA, Maqedonia e Veriut mbajnë Dialog Strategjik për të thelluar marrëdhëniet dypalëshe

  3 Qershor, 2022

  Blinken BujarShtetet e Bashkuara dhe Maqedonia e Veriut mbajtën të enjten në Uashington për herë të parë një Dialog Strategjik, të përqendruar në thellimin e partneritetit dypalësh përsa u takon nismave rajonale, mbrojtjes dhe sigurisë, energjisë dhe mjedisit, shkëmbimeve kulturore, profesionale dhe arsimore, qeverisjes së mirë dhe marrëdhënieve tregëtare.

   

  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm i ...

 • Bullgaria paralajmëron referendum për veton ndaj Maqedonisë së Veriut

  2 Qershor, 2022

  maqedoni-bullgari-flamujBullgaria në qershor nuk do ta heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit në Bashkimin Evropian, bazuar në qëndrimet e fundit të presidentit Rumen Radev. Megjithatë, nuk e përjashton as mundësinë që për çdo zgjidhje të mundshme të vendoset në referendum.

  Mediat në Bullgari raportuan se presidenti Radev dhe kryeministri Kiril Petkov, janë ftuar në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"