• Të zbardhen inskenuesit e rastit të montuar të Sopotit

  29 Prill, 2015

  sopotOrganizata OBRIE kërkon përgjegjësi nga inskenuesit, hetuesit, strukturat e shërbimit sekret, gjykatësit dhe strukturat politike që kanë gisht në rastin e Sopotit.

  Organizata për Bashkëpunim Rajonal dhe Integrime Evropiane (OBRIE) kërkon përgjegjësi penale dhe politike lidhur me rastin e Sopotit, për të cilin së fundi lideri opozitar Zoran Zaev publikoi faktet dhe dëshmitë për një montim klasik  të këtij rasti ...

 • Zbardhen biseda të zyrtarëve shqiptarë për rastin “Monstra”

  29 Prill, 2015

  monstraJanë publikuar materialet e para të përgjimeve për rastin “Monstra”. Bëhet fjalë për biseda të zyrtarëve të lartë shqiptarë të BDI-së.

  Në këto biseda protagonistë sipas transkriptit të Lidhjes Social Demokrate Maqedonase qëndron zyrtari më i lartë i BDI-së, sekretari i përgjithshëm Abdilaqim Ademi.

  Sipas transkripteve të publikuara, në bisedën e parë sipas transkripteve midis Ademit  dhe një personi me emrin ...

 • Ali Ahmeti solli listën e ‘komandove’ të Gushincës, kërkon arrestimin e tyre!

  29 Prill, 2015

  ali ahmetiPolicia sllavomaqedonase u vendos armatim në shtëpi shqiptarëve

  Ali Ahmeti nuk kishte ardhur të hënën për një përkrahje të thjeshtë në Kosovë. Ahmeti erdhi tu jepte detyra edhe qeverisë së Kosovës, të cilat i kishte marrë nga qeveria në pushtet në Maqedoni. Ahmeti po luan rolin e bosit politik edhe në Kosovë duke i dhënë detyra zyrtarëve më të ...

 • FH: Maqedonia më keq në Ballkan për nga liria e medias

  29 Prill, 2015

  fhOrganizata Freedom House, ka publikuar raporti vjetorë mbi lirinë e mediave në 199 vende.  Kështu, për vitin 2015 Maqedonia radhitet në vendin e 125-të, më keq se të gjitha vendet e rajonit.

  Ligjet e reja restriktive dhe dhuna ndaj gazetarëve ka kontribuar në rënien e lirisë së shtypit në vitin 2014, duke e sjell në nivelin më të ulët në ...

 • Zaev: Do ti zbardhim të gjitha materialet përfshirë dhe Monstrën, emrin e Mlladenovin

  28 Prill, 2015

  ZaevLideri i LSDM-së Zoran Zaev paralajmëroi protesta masive në fillim të muajit maj, para Qeverisë së Maqedonisë. Zaev tha se në këto protesta nuk do të dalin thjesht për të protestuar qetë dhe për ty kthyer në shtëpi. Para fillimit të protestave, Zaevi paralajmëroi publikimin e bombave më të rëndësishme, si rastin Monstra, Nikolla Mlladenov, çështjen e emrit dhe ...

 • Një delegacion i KE viziton Maqedoninë

  28 Prill, 2015

  delegacioni KENjë delegacion i Komisionit vëzhgues të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës qëndroi të marten në Maqedoni për t’u njohur me gjendjen në këtë vend, pas skandalit të madh të përgjimeve që ka shkaktuar thellimin e krizës politike.

  Delegacioni në përbërje Stefan Shenah, kryetar i Komisionit vëshgues, Robert Valter, raportues për dialogun me Maqedoninë dhe Andreas Gros, kryetar i ...

 • Althauzen: Dorëheqjet bazë për një hetim të pavarur

  28 Prill, 2015

  Althauzer Ambasadore DEAlthauzer: Qeveria duhet të japë dorëheqje

  Ambasadorja gjermane në Shkup bëri thirrje për dorëheqje, si bazë për zbatimin e një hetimi transparent dhe të tërësishëm ndaj akuzave që dolën nga afera e përgjimeve. Një hetim i tillë i besueshëm, sipas ambasadores gjermane Kristin Althauzer, është mënyra e vetme që Maqedonia të ruaj rrugën euro-atlantike.

  “Akuzat e rënda që dalin ...

 • Bexheti: Tirana dhe Prishtina-nëse nuk na qortoni së paku mos na lëvdëroni pa meritë!

  28 Prill, 2015

  Akademiku shqiptar Abdylmenaf Bexheti ka komentua vizitën e djeshme të kreut të BDI-së, Ali Ahmeti në Prishtinë.

  Ja e çfarë shkruan Bexheti në profilin e tij në facebook:

  Krahas diplomacisë edhe në traditën tone kombëtare nuk lejohet të kritikohen publikisht ,,vëllezërit e mëdhej,, po si duket e lyp nevoja e momenti!
  Gjithmonë kemi nevojë për ,,përkujdesje,, nga vëllezrit tanë, si nga Tirana aqë më tepër nga Prishtina por ama paternalizmi i sinqert ...

 • Xhunga-Ramës: A vijnë Menduh Thaçi dhe Ali Ahmeti në Tiranë vetëm kur duhet të lajnë mëkatet si para priftit?

  28 Prill, 2015

  rama-shqipKryeministri shqiptar Edi Rama, i ftuar në emisionin “Shqip” në Top Channel, që udhëhiqet nga gazetarja e mirënjohur Rudina Xhunga, raporton Almakos. Teksa ende po vijon emisoni, për një çast Xhunga i ka parashtruar një pyetje provokative Ramës duke i thënë se ka me mijëra shqiptarë që na ndjekin nga Maqedonia, e njëri prej tyre ka dërguar këtë pyetje ...

 • Jankullovska, pas përgjimeve fyese: S’kam probleme me shqiptarët

  28 Prill, 2015

  JankulovskaRaportet mes partnerëve të koalicionit qeveritar në Shkup kanë mbetur të palëkundura edhe përkundër ofendimeve të rënda që përdoren nga ministrat maqedonas për kolegët e tyre shqiptarë, të dëgjuara në përgjimet e opozitës.

  Ministrja e Brendshme, Gorana Jankullovska, e cila sipas opozitës dëgjohet duke i quajtur ministrat e BDI-së dhe në përgjithësi shqiptarët “indianë dhe të egër”, tha se VMRO-DPMNE-ja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"