• Nedelkov: Nuk ka tërheqje nga greva më 20 janar

  16 Janar, 2015

  Askush dhe asgjë nuk mund të na zmbraps nga vendimi për të zhvilluar grevë më 20 janar, përveç pranimit të plotë të kërkesave tona. Kështu shprehet numri “një” i SASHK-ut Jakim Nedelkov, në emisionin 360 gradë. Sipas tij, mbi 87% e anëtarësisë janë “pro” mbajtjen e grevës, ndërsa të paktë janë ata që janë kundër. Nedelkov ritheksoi se kërkesat e Sindikatës janë kërkesa sociale.“Nëse deri më 20 janar nuk na ...

 • Bexheti: Ligji për arsim të lartë është bërë një çamçakëz i vërtetë

  16 Janar, 2015

  Cilësia e arsimit të lartë në Maqedoni është katastrofale dhe reformat janë të domosdoshme. Ky ishte konkluzioni i mysafirëve mbrëmë në emisionin “Rruga Drejtë”. Pas miratimit të ligjit për provim shtetëror, Abdylmenaf Bexheti nuk pret indikacione në ngritjen e cilësisë. Bexheti theksoi se zhvillimet e fundit ishin një betejë, duke shtuar se ligji për arsim të lartë tashmë është bërë një çamçakëz i vërtetë.“Rekord, ky ligj ka ndryshime dhe nëse ...

 • EcoGuerilla mbledh “sadaka” për Nurhan Izairin

  16 Janar, 2015

  EcoGuerilla formon Fond për Rrogën e Ministrit: Nurhan, dorëhiqu se ne ta sigurojmë pagënLëvizja EcoGuerilla ka marrë një aksion për formimin e një fondi, me të cilin do t’i sigurohej rroga mujore e ministrit të Ekologjisë, Nurhan Izairi. Kjo me qëllim që ministri i punësuar në Qeveri të ketë të atdhura të siguruara dhe me pastaj të bindet të japë dorëheqje në shenjë revolte për helmimin që bën Jugohromi mbi ...

 • Tetovë: Ndotja arrin kulmin

  15 Janar, 2015

  Ndezja e furrës së madhe në Jugohrom, e cila kohë më parë u mbyll për të zvogëluar nivelin e ndotjes në Tetovë me rethinë, ka bërë që për 5 ditë me radhë ndotja të arrijë maksimumin prej 1000 mikrogram në kub të grimcave PM10. Tymi që ngulfat tetovarët ka shkaktuar reagime të shumta në opinion.

  Gazetari dhe aktivisti Petrit Saraçini, i njohur si Amon Mra, pyet publikisht lëvizjet e reja politike ...

 • Studentët sot protesta para Parlamentit në Shkup

  14 Janar, 2015

  Qindra student sot janë tubuar para Parlamentit për të protestuar kundër miratimit të ligjit për arsim të lartë.Studentët janë tubuar me parullat antiqeveritare “Dëgjoni ardhmërinë e vendit tonë”, “Kë përfaqësoni dhe kujt i shprehni inate”, “Ne nuk ju votuam pa gdhirë mëngjesi”, “Nëse nuk përfundojë fakultet, dua të bëhem ministër”, etj.

  Ndërkohë, para Parlamentit janë edhe qindra forca policore që po sigurojnë protestën, në të cilën po marrin pjesë edhe ...

 • Analizë, Pse T-Mobile ofron shërbime më të shtrenjta se ONE dhe VIP?

  14 Janar, 2015

  “ONE Promo Plus M” me parapagim mujor 599 den përfshinë biseda dhe SMS porosi të pakufizuara duke përfshirë këtu edhe 5 GB internet. Nga ana tjetër operatori celular T-Mobile për paketën “Play Start” me parapagim 599 den përfshin vetëm 500 MB internet dhe biseda të pakufizuaraMe qenë se konkurrenca e përcakton edhe çmimin në tregun e telefonisë celulare, qytetarët e kanë mirëpritur çdo operator të ri në ketë treg. Së ...

 • ‘Provimi shtetëror’, studentët protestojnë nesër para Kuvendit

  13 Janar, 2015

  Presidenti Gjorge Ivanov takoi sot profesorët dhe studentët të cilët mbështesin ndryshimet ligjore ne arsimin e lartë. Përfaqësuesja e profesorëve Tanja Karakamisheva tha se para presidentit Ivanov ka mbrojtur ndryshimet ligjore si masë e cila Maqedoninë barazon me vendet e BE-së në sferën e arsimit. Karakamisheva madje kërkoi nga plenumi i profesorëve dhe studentëve që pakënaqësitë ti shprehin përmes dialogut dhe jo përmes protestave dhe bojkotit.

  “Provimi shtetëror është vetëm ...

 • Komuna e Tetovës kërkon mbylljen e Jugohromit?!

  13 Janar, 2015

  Përderisa tetovarët po çdo ditë e më tepër po thithin ajër të ndotur, drejtuesit e Komunës nuk kanë ndërmarrë akoma asnjë masë kundër ndotjes, ashtu edhe siç kishin premtuar kohë më parë. Kryetarja e Komunës së Tetovës Teuta Arifi nëpërmjet zëdhënëses kërkoi edhe një herë nga Qeveria që të rishikojë edhe një herë vendimin për shtyrjen e afatit të punës së ndotësit më të madh Jogohromit.

  “Qëndrojmë pas thirrjes së ...

 • Pas festave, qytetarët përballem e borxhe, fatura dhe gjoba të larta

  13 Janar, 2015

  Qytetarët në Maqedoni theksojnë se pas festave tanimë po vjen në periudhë e rëndë për ta.Borxhet, faturat e reja të stërngarkuara, gjobat e larta dhe problemet e tjera janë tashmë problem i madh për çdo qytetarë që po mundohet të sigurojë mbijetesën në këtë periudhë të krizës.

  “Në këtë muaj, pas ditëve të kaluara duke festuar dhe duke pushuar në atmosferë shtëpiake, disponimi shuhet, sepse qytetarët fillojnë të mendojnë për premtimet ...

 • Në Maqedoni sërish bie çmimi i derivateve të naftës

  12 Janar, 2015

  Maqedoni_nafta_cmimiNë Maqedoni sërish nga mesnata do të ulen çmimet e derivateve të naftës.

  Komisioni Rregullator për Energjetikë (KRE) vendosi që nga mesnata të ulen çmimet e derivateve të naftës, edhe ate për 1 denarë për benzinën, dhe 1,5 denarë për dizelin.

  Çmimi i Eurosuper BS-98 do të jetë 62,5 denarë për litër. Ndërsa Eurosuper BS-95 do ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"