• Zaev dhe Ahmeti u dakorduan edhe publikisht për bashkëpunim për zgjedhjet lokale

  22 Korrik, 2021

  Kryeministri dhe kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev njoftoi në Facebook, se në takimin e pasdites me liderin e BDI-së, Ali Ahmeti, janë dakorduar për bashkëpunim për zgjedhjet dhe mbështetjen e ndërsjellë në disa komuna në raundin e parë dhe në të tjerat në raundin e dytë .

  “Kam pasur një takim të shkëlqyeshëm me partnerin e koalicionit dhe presidentin e BDI-së, Ali Ahmeti. “Ne ramë dakord ...

 • Korrupsioni i përfaqësuesve politik të shqiptarëve, në shërbim të “stabilitetit të rajonit”!?

  19 Korrik, 2021

  IluzioniPolitikanët e shitur, janë detyrimisht të korruptuar, dhe politikanët e korruptuar janë detyrimisht të shitur!

  Përfaqësues politik të pakorruptuar të shqiptarëve, do ta rrezikonin seriozisht sistemin qeverisës unitar të ish IRJM, në kërkim të njësisë shtetërore që u takon si bashkësi e dytë më e madhe në shtet. E duke rrezikuar karakterin unitar të shtetit, do ta rrezikonin seriozisht projektin ...

 • Maqedonia në gjendje alarmi, parashikohen reshje të rrëmbyeshme të shiut

  16 Korrik, 2021

  Duke filluar pasditja, një fundjavë me mot të paqëndrueshëm është para nesh. Parashikimi meteorologjik është që një ciklon i akumuluar në Alpet e Evropës ka filluar të zbres mbi Ballkanin Perëndimor dhe do mund të shkaktoj reshje të shumta të shiut dhe fatkeqësi natyrore. Madje nga Enti Hidrometeorologjik nuk përjashtojnë skenarët e vërshimeve që mund të kaplojnë ...

 • Shkupi nuk shpreson në heqjen e vetos bullgare

  14 Korrik, 2021

  Ilustrim. Zgjedhjet e parakohshme parlamentare, që u mbajtën të dielën më 11 korrik në Bullgari, kanë nxjerrë një rezultat të përafërt mes partisë GERB, të udhëhequr nga ish-kryeministri Boyko Borisov, dhe partisë së quajtur “Ka një popull të tillë”, të drejtuesit televiziv, Slavi Trifonov.

  Ky i fundit ende pa u certifikuar rezultatet ka paraqitur një kabinet qeveritar të ekspertëve, ndërsa në paraqitjen e ...

 • A po nxit fituesi në Bullgari edhe një palë zgjedhje?

  14 Korrik, 2021

  Prezantuesi televiziv bullgar, Slavi Trifonov. Në prapavijë është logoja e partisë së tij "Ka një popull të tillë" (ITN).Prezantuesi televiziv, Slavi Trifonov, bëri atë që asnjë politikan në Bullgari nuk e bëri dot gjatë 12 vjetëve të fundit: mundi partinë e ish-kryeministrit Boyko Borisov në zgjedhjet parlamentare.

  Në deklaratën e parë pas zgjedhjeve të 11 korrikut, ai propozoi një qeveri të re, pa kontributin e ...

 • Ligji që ndalonte emrat shqiptarë!

  13 Korrik, 2021

  Udhëheqja shoviniste maqedonase, me ndryshimin e këtij ligji, përveçse ndaj prindërve shqiptarë të cilët fëmijët e tyre do t’i emërtonin me emra shqip, si p.sh: Flamur, Flamure, Alban, Albana, Shqiptar, Shqiptare, Kastriot, Kosovar, Berat, Shkodran, Shkodrane, Elbasan, Korab, Lume, Lumjan, Dibran, Dibrane, Dukagjin, Milot…, masa represive parashikonte të ndërmerrej edhe ndaj të gjithë atyre mësuesve, arsimtarëve dhe profesorëve shqiptarë, të cilët kishin bërë korrigjimin ...

 • Maqedonia e V. pret ndryshime nga zgjedhjet në Bullgari

  12 Korrik, 2021

  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.Maqedonia e Veriut pret ndryshim në politikën e Sofjes pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës në Bullgari.

  Në nëntor të vitit të kaluar, Bullgaria, si vend anëtar i Bashkimit Evropan, ka përdorur veton ndaj Maqedonisë së Veriut, duke i bllokuar nisjen e bisedimeve për anëtarësim në BE.

  Sofja kërkon fillimisht zgjidhjen e mosmarrëveshjeve për gjuhën maqedonase, identitetin dhe aspekte të ...

 • Terroristi islamist Kujtim F. me bashkëpunëtorë në Gjermani

  8 Korrik, 2021

  Vjena pas aktit teroristNë sfondin e hetimeve për sulmin terrorist në Vjenë nëntorin e kaluar, të kryer nga Kujtim F. janë kontrolluar sërish dy të njohurit e tij Blinor S. e Drilon G. në Gjermani, që me gjasë kanë pasur dijeni për atentatin.

  Më 2 nëntor 2020 Vjena u trondit nga një sulm terrorist. 20 vjeçari Kujtim F. me origjinë ...

 • Rezoluta e VMRO-DPMNE-së për bisedimet me Bullgarinë

  8 Korrik, 2021

  Parlamenti i rmvShkup: Opozita maqedonase VMRO-DPMNE kërkon konsensus të gjerë lidhur me negociatat për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian.

  Partia maqedonase në opozitë, VMRO-DPMNE, ka publikuar tekstin e rezolutës, të cilën kërkon ta miratojë Kuvendi i Maqedonisë së Veriut (RMV), sipas shembullit të Bullgarisë. Në tekstin e hartuar VMRO-DPMNE-ja kërkon që “

 • Gjermani: Bastisen shtëpitë e dy shqiptarëve të dyshuar për lidhje me sulmin në Vjenë vitin e kaluar

  7 Korrik, 2021

  Prokuroria federale gjermane tha se policia bastisi të mërkurën mjediset e banimit të dy bashkëpunëtorëve të dyshuar të një xhihadisti, që vrau katër persona në një sulm me armë zjarri në Vjenë, nëntorin e kaluar.

  Policia bastisi shtëpitë e shtetasit të Kosovës Blinor S. dhe shtetasit gjerman, Drilon G., të cilët dyshohet se nuk kishin raportuar planet për sulmin te autoritetet, thanë prokurorët.

  Sipas tyre, të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"