• Covid 19: prej 1694 testeve, sot, kemi 225 raste të reja, 6 viktima dhe 96 persona të shëruar

  2 Tetor, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1694 teste dhe 225 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
  -Shkup 96 -Kumanovë 8 -Shtip 7 -Prilep 8 -Tetovë 15 -Struga 3 -Veles 5 -Manastir 8 -Ohër 2 -Kavadarci 6 – Gostivar 2 -Gjevgjeli 1 -Strumicë 11– Kriva Pallankë 7  –Radovish 1 – Koçani 17 – Pehçevë ...
 • Maqedoni e Veriut: Viti i ri shkollor në kohë pandemie

  1 Tetor, 2020

  Mila CarvoskaViti i ri shkollor 2020/21 nisi në Maqedoninë e Veriut me një muaj vonesë për shkak të gjendjes së krijuar me COVID-19.

  Ministrja e Arsimit Milla Carvoska thotë se ky vit do të jetë përplot me sfida prandaj kërkoi mbështetjen e nxënësve dhe të punonjësve të arsimit. Carovska ka thënë se mësimi me pranni fizike do t’u lejohet 600 ...

 • Covid 19: prej 1350 testeve, sot, kemi 162 raste të reja, 4 viktima dhe 109 persona të shëruar

  1 Tetor, 2020
  riskGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1350 teste dhe 162 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
  -Shkup 75-Kumanovë 14-Dibër 1 -Shtip 5 -Prilep 5 -Tetovë 13 -Struga 1 -Veles 2 -Manastir 5 -Ohër 2 -Kavadarci 2 – Gjevgjeli 3 -Strumicë 10 – Kriva Pallankë 3  –Radovish 4 – Koçani 12 – Probishtip 1  -Valandovë 1 – Vinicë 2 – Sveti ...
 • Covid 19: prej 1697 testeve, sot, kemi 194 raste të reja, 2 viktima dhe 158 persona të shëruar

  30 Shtator, 2020
  masat kunder covidGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1697 teste dhe 194 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
  -Shkup 77-Kumanovë 9-Dibër 3 -Shtip 5 -Prilep 11 -Tetovë 16 -Struga 3 -Veles 5 -Manastir 6 -Ohër 2 -Kavadarci 3 -Gostivar 5 – Gjevgjeli 1 -Strumicë 9 – Kriva Pallankë 3  –Radovish 6 – Koçani ...
 • LIRIA DHE QYTETËRIMI

  29 Shtator, 2020

  “LIRIA ËSHTË PRODUKT I NJË QYTETËRIMI TË PJEKUR”

  QYTETËRIM m.

  1. Veprimi sipas kuptimeve të foljeve QYTETËROJ, QYTETËROHEM. Në rrugën e qytetërimit.
   2. Tërësia e arritjeve në fushën e kulturës materiale e shpirtërore dhe në zhvillimin shoqëror, që karakterizojnë një formacion ekonomiko-shoqëror ose një popull a vend të caktuar; shkallë e lartë e këtij zhvillimi. Qytetërimet e lashta. Qytetërimi shqiptar. Lindja (shuarja, zhdukja) e një qytetërimi.
   3. ek. Periudha e tretë e ...
  2. Covid 19: prej 1372 testeve, sot, kemi 112 raste të reja, 8 viktima dhe 159 persona të shëruar

   29 Shtator, 2020
   parandalimi covid 19Gjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 1372 teste dhe 112 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
   -Shkup 46-Kumanovë 7-Shtip 1 -Prilep 2 -Tetovë 1 -Struga 6 -Veles 4 -Manastir 7 -Ohër 4 -Gostivar 3 -Strumicë 11 –Radovish 3 – Koçani 4 ...
  3. Shkup: Dënim me burg në mungesë për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski

   29 Shtator, 2020

   GruevskiGjykata Penale në Shkup vendosi të martën dënimin me një vit e gjashtë muaj burg për ish-kryeministrin Nikolla Gruevski për nxitjen e dhunës ndaj ish- kryetarit të Komunës Qendër të Shkupit, Andrej Zhernovski. Dënimi për zotin Gruevski u dha në mungesë për shkak të arratisjes së tij në Hungari.

   Mile Janakievski

  4. Shkup, qeveria me një paketë të re masash ekonomike kundër pandemisë

   28 Shtator, 2020
   ZaevKryeministri maqedonas Zoran Zaev paraqiti sot një paketë të re masash kundër krizës së koronavirusit për ta ndihmuar ekonominë, kompanitë, punëtorët dhe qytetarët e vendit nga pasojat e pandemisë. Shuma e kësaj pakete kap shifrën prej 470 milionë eurosh, për çka opozita dhe ekspertët vlerësojnë se është një paraqitje populiste e qeverisë dhe që e zhyt vendin në borxhe ...
  5. Covid 19: prej 387 testeve, sot, kemi 48 raste të reja, 4 viktima dhe 61 persona të shëruar

   28 Shtator, 2020
   riskGjatë 24 orëve të fundit, janë kryer 387 teste dhe 48 raste të reja të Covid-19 janë regjistruar në:
   -Shkup 20-Kumanovë 3-Dibër 1-Prilep 3 -Tetovë 1 -Strumicë 4 – Koçani 9 – Probishtip 1  – Pehçevë 1 – Vinicë 2 –  Delçevë 1 – Sveti Nikollë 2.
  6. U TRETË PËR NË AMSHIM KOLEGU IM, GAZETARI ENVER SHALA

   28 Shtator, 2020

   Enver ShalaLajmi i hidhur që më erdhi sot në mëngjes, më bëri shpirtin skëterrë. Ikja kaq e beftë nga kjo jetë e shokut tim dhe kolegut, Enver Shala, më tronditi thellë. Dje, pardje e ditë me radhë kontaktuam me telefon, pas shtrirjes së tij në spital, nga kjo linxhirë që na mbërtheu e sado që shumica ende nuk i ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"