• Ministrat evropian bëjnë “presion” për hapjen e bisedimeve me Maqedoninë e Veriut

  31 Gusht, 2019

  BE-MKBashkimi Evropian duhet të marrë një vendim për të filluar negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë, njofton “DPA”, duke përmendur pikëpamjet e disa ministrave të jashtëm të BE-së, me gjithë shqetësimet për ngecjen e përparimit në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

  “Mendoj se BE duhet të ketë një interes për Ballkanin Perëndimor”, tha ministri i ...

 • Incidenti në Reçicë, Bilalli: Xhevat Ademi ka shtënë me armë

  31 Gusht, 2019

  armaPrindi i të riut që u plagos para një muaji në një dasmë në Tetovë, në një prononcim për “Alsat” ka përgënjeshtruar deklaratën e një dite më parë të deputetit të BDI-së, Xhevat Ademi i cili hodhi poshtë çdo përfshirje të tij në këtë incident.

  Por, Jusuf Bilalli, prindi i njërit nga të plagosurit thotë të kundërtën.

  Bilalli thotë se është ...

 • Qytetarët në panik, shoferi bënte veprime të pakontrolluara në bulevard. Kur i shkon policia….

  24 Gusht, 2019

  arrestimi“Si ta sjellim policinë shqiptare në vendbanimet shqiptare në RMV që të na shpëtojnë nga zhurma jo normale e makinave dhe motorëve nëpër rrugët e qyteteve shqiptare, sepse nëpër qytetet maqedonase kjo gjë nuk ndodh.”

  Arrestohet ne flagrance nje i ri ne Korce, pasi ishte bere rrezik per sigurine e kalimtareve, teksa bente veprime te pakontrolluara ne timon.

  Policia e Korces ...

 • Tridhjetë ditë paraburgim për Katica Janevën

  23 Gusht, 2019

  KaticaPrej sot, kryeprokurorja Katica Janeva ndodhet në burgun e Shkupit në Shuto Orizare.

  Gjykatësi në procedurë paraprake i caktoi 30 ditë paraburgim. Ajo në rastin ‘Haraçi’ është e dyshuara e tretë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Janeva ka të drejtën e aneksës përmes avokatëve të saj në Këshillin Gjyqësor.

  Paraburgimin e kërkoi Prokuroria për Hetimin e Krimit të Organizuar dhe Korruspionit.

  Janeva akuzohet për keqpërdorim ...

 • Maqedoni e Veriut, Prokurorja e Posaçme Janeva në paraburgim

  22 Gusht, 2019

  JanevaProkurorja e posaçme Katica Janeva u dërgua mbrëmë në paraburgim pasi u arrestua të mërkuren në drekë dhe më pas për disa orë u mor në pyetje në gjykatën themelore të Shkupit. Ajo dyshohet për shpërdorim të detyrës dhe të autoritetit në rastin gjyqësor të njohur si “zhvatja”. Zonjës Janeva iu caktua masa e paraburgimit prej tridhjetë ditësh. ...

 • Sigurohen 165 milionë denarë për projekte infrastrukturore në 12 komuna në Maqedoni

  20 Gusht, 2019

  Gjithsej 165 milionë denarë prej sot janë vendosur në dispozicion të 12 komunave për realizimin e projekteve infrastrukturore, me të cilat pritet të përmirësohet jeta e qytetarëve.

  Paratë janë siguruar përmes projektit për përmirësimin e shërbimeve komunale që e zbaton Ministria e Financave me ndihmë të Bankës Botërore, përcjell Telegrafi Maqedoni.

  Nga mjetet e përgjithshme, 136.8 milionë denarë janë kredi me norma të volitshme interesi nën një përqind, ndërsa 28 milionë denarë ...

 • Zaev: Paga mesatare vazhdon të rritet, masat e Qeverisë japin rezultate

  20 Gusht, 2019

  ZaevPaga mesatare vazhdon të rritet, masat e Qeverisë po japin rezultatet e saja, shkruan kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook.

  “Përveç rritjes së pagave, paratë kemi drejtuar drejt qytetarëve nëpërmes subvencioneve, kthimit të tatimit, zvogëlimit të tatimit për nxehjet qendrore dhe ndihmës financiare për hapjen e kompanive të reja. Qytetarët marrin më shumë mjete për jetë më ...

 • Plani aksionar për UNESCO-n, nesër para këshilltarëve në Ohër

  7 Gusht, 2019

  OhriPlani aksionar për përmbushjen e kërkesave të UNESCO-s do të paraqitet nesër para këshilltarëve të Komunës së Ohrit.

  Moratoriumi për miratimin dhe zbatimin e planeve dhe procedurave urbane për konfirmimin e statusit ligjor të objekteve të ndërtuara në mënyrë të paligjshme, regjistrim i detajuar i të gjitha ndërtesave ekzistuese të paligjshme dhe vlerësimi i ndikimit të tyre në trashëgiminë natyrore ...

 • Skandali me ish kryeprokuroren Speciale, ende pa epilog

  5 Gusht, 2019

  KaticaSkandali me ish kryeprokuroren Speciale të Maqedonisë së Veriut, Katica Janeva, e dyshuar për përfshirje në rastin e quajtur “reket”, ka mbetur ende pa epilog nga organet e ndjekjes. Për këtë vepër penale të marrjes së 1.5 milion eurove të një afaristi për t’i lehtësuar atij gjykimin në një aferë tjetër korruptive, deri tani ndaj ...

 • Janeva nuk ka dorëzuar dorëheqjen në Këshillin për Prokurorë Publik

  31 Korrik, 2019

  Janeva-ne-KuvendSiç njofton ‘Sloboden peçat‘, Kryetari i Këshillit të Prokurorëve Publik Kole Shterjev thotë se në këshill nuk ka arritur dorëheqja e prokurores speciale Katica Janeva.

  “Ne nuk mund ta konstatojmë dorëheqjen vetëm në bazë të deklaratës së saj me gojë. Duhet ta kemi dorëheqjen në letër. Nëse dëshiron me të vërtetë të jep dorëheqje, dihet se si jepet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"