• Vanessa-Mae në hapjen solemne të festivalit Vera e Ohrit 2019

  9 Korrik, 2019

  Vanessa MaeMë 12 korrik 2019, e Premte, në ora 21:00, në teatrin Antik, bëhet hapja solemne e festivalit Vera e Ohrit 2019 me violinisten më të njohur të të gjitha kohërave Vanessa-Mae, e quajtur edhe si ”Mrekullia prej fëmije” pasi që është edhe në librin e Guiness si ”instrumentiste më e re”. Ajo së bashku me orkestrën e filharmonisë ...

 • Shtrenjtohen benzinat dhe dizeli

  2 Korrik, 2019

  Çmimet e derivateve të naftës  prej sonte në mesnatë rriten për një denarë deri në një e gjysmë,  vendosi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë.

  Çmimet e EUROSUPER BS-95  rriten për 1,50 denarë për litër, përderisa çmimet e EUROSUPER BS-98, dizeli dhe Ekstra vaji i lehtë për amvisëri rriten për një denarë.

  Sipas vendimit më të ri të KRRE-së, çmimi i ri i EUROSUPER BS-95 do të jetë 68,50 den/lit, ndërsa ...

 • Ndërrimi i drejtorëve me përplotë vështirësi

  2 Korrik, 2019

  zaev-ahmetiKryeministrit Zoran Zaev edhe pse paralajmëroi se shumë shpejt do të ndodhë edhe ndërrimi i drejtorëve në disa drejtori, kjo akoma nuk ka ndodhur. Në shënjestër janë drejtorët që nuk kanë treguar rezultate. Sipas Alsat-M ndërrimi i drejtorëve do të ndodhë në disa faza.

  Por cilët janë drejtorët e targetuar nga BDI, për të cilët nuk është i kënaqur kryeministri. ...

 • AKEP (Autoriteti i komunikimeve elektronike dhe postare) publikon listën e tarifave roaming në Ballkanin Perëndimor për tre operatorët

  2 Korrik, 2019

  akep-publikon-listen-e-tarifave-roaming-ne-ballkanin-perendimor-per-tre-operatoretSot më datë 1 Korrik 2019, ka filluar reduktimi i ndjeshëm i tarifave roaming me vendet e Ballkanit Perëndimor. Prej ditës së sotme qytetarët e Shqipërisë dhe gjithë Ballkanit Perëndimor do kenë mundësi të komunikojnë me tarifa të reduktuara roaming kur udhëtojnë në këto vende. Tarifat roaming që qytetarët Shqiptarë do të paguajnë prej ditës së sotme 1 Korrik ...

 • Shkup, debat në parlament për ndryshimet në kabinetin qeveritar

  27 Qershor, 2019

  Talat ZaevNë parlamentin e Maqedonisë së Veriut ka nisur debati për ndryshimet në kabinetin qeveritar të kryeministrit Zoran Zaev. Por ende nuk është arritur të votohet shkarkimi i ministrave të cilët nuk do të jenë më pjesë e kabinetit, për t’i lënë radhën debatit mbi emrat e rinj të propozuar nga kryeministri maqedonas.

  Propozimi i zotit Zaev që vetë ...

 • Babai i El Chekës Mustafa Ahmeti flet për TV21, “Erolld Musliu na njeh, por Sheqerimi s’i ka bombat prej tij”

  25 Qershor, 2019

   

  https://youtu.be/5Xf1LqG_G0g?t=22

  Miqtë dhe përkrahësit e të birit të Mustafa Ahmetit, janë mbledh në njërën prej kafeterive skaj rektoratit në Tetovë, para se të nisen për protestën e paralajmëruar në mesditë, kundër siç thonë, Ali Ahmetit dhe Klanit të Zajazit.

  Mustafa po rrin në krye vendi sepse i biri, Sheqerimi, që të gjithë e njohin si El Cheka, tash e sa javë përmes rrjeteve sociale po nxjerr përgjime të bisedave të Ali Ahmetit ...

 • Emrat e ministrave të rinj do të mësohen deri në fund të javës, më pas do të ndryshohen drejtorët

  21 Qershor, 2019

  Qeveria-e-Maqedonisë-Propozimi i kryeministrit Zoran Zaev për ministrat e rinj nga rekonstruimi i paralajmëruar qeveritar duhet deri në fund të javës të dorëzohen në Kuvend, ndërsa propozimi të miratohet në javën e ardhshme.

  Më së voni të martën deputetët do të duhet të votojnë për shkarkimin e tetë ministrave dhe po aq zëvendësministrave.

  Më pas, Qeveria do të ndryshojë edhe mbi 20 ...

 • Më 1 korrik fillon masa për kthimin e 15 përqind të TVSH-së tek qytetarët

  19 Qershor, 2019

  denarSistemi sipas të cilit parashihet kthimi i 15 përqind të TVSH-së tek qytetarët për prodhimet që kanë 18 përqind të tatimit të vlerës së shtuar është vendosur dhe do të fillojë të zbatohet më 1 korrik. Gjithashtu është përgatitur edhe aplikacioni.

  Kryeministri Zoran Zaev, ministri i Financave Dragan Tevdovski dhe drejtoresha e Drejtorisë për të Ardhura Publike (DAP) Sanja Llukarevska, ...

 • BE: Vendimi për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në tetor

  19 Qershor, 2019

  BEMinistrat e vendeve anëtare të BE-së e shtynë vendimin rreth çeljes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut “më së largu deri në tetor”, siç u shpreh Johanes Hahn, komisionari i BE-së për zgjerimin.

  Në takimin e ministrave të jashtëm të BE në Luksemburg (18.06) u theksua, se nuk ka pasur kohë të mjaftueshme për të marrë vendim rreth çeljes apo ...

 • BE lë ende në tension Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

  19 Qershor, 2019

  flamujt ALB RMVMinistrat e Jashtëm të BE nuk kanë përmendur datë konkrete për dy vendet aspirante për në BE, Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Por në vjeshtë mund të diskutohet për këtë. Ndoshta. Gjermania ngurron, thotë Bernd Riegert.

  Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të kenë ende durim. Në tetor ministrat përkatës të BE-së mund të vendosin për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"