ANALIZA

 • Marin MEMA Shqiperia Tjeter

  29 Tetor, 2014

  Diçka me ka çudiur me shume se gjithçka… Politika shqiptare ne Maqedoni ka reaguar dhe eshte friksuar me shume se kushdo per emisionin mbi Reken e eperme. Reagimet e deputeteve dhe disa njerezve prane tyre jane te dhimbshme vertete. Me shume jane friksuar ata sesa shtetaret maqedonas. Sepse ne fakt pergjegjes te vertete jane politikanet shqiptare…E kjo flet me shume se gjithçka… Kur duhet te ishin ne front per te ...

 • Hill: Si u dogj ambasada amerikane në Shkup në 25 marsin e 1999

  29 Tetor, 2014

  Ambasadori amerikan Christopher Hill në librin e tij autobiografik një pjesë i’a ka kushtuar misionit të tij si ambasador në Shkup dhe sidomos ngjarjes së djegies së ambasadës amerikane në 25 marsin e 1999.Ja se si e përshkruan ngjarjen tmerruese, ambasadori Hill në librin “Jeta në linjat e betejës të diplomacisë amerikane”.

  “Në ditën e sulmit dhe djegies së ambasadës më 25 mars 1999, nuk kishte pasur paraprakisht asnjë shenjë se ...

 • Veriu, pa prodhime vendore

  27 Tetor, 2014

  Derisa në jug të Mitrovicës dhe përgjithësisht në Kosovë, produktet e prodhuesve të Serbisë vazhdojnë të mos bojkotohen nga qytetarët dhe tregtarët, edhe përkundër thirrjes së Agjencisë Kosovare të Biznesit, në veri të Mitrovicës nuk mund të gjendet as edhe një produkt i vetëm kosovar.Në këtë pjesë, ku dominon kontrabanda me të gjitha llojet e mallrave, nuk mund të gjendet madje as “Birra Peja” e as “Vipa Çips” i kompanisë ...

 • Po bëhemi të pandjeshëm

  24 Tetor, 2014

  Të premten e kaluar, në Universitetin e Lozanës gazetari dhe shkrimtari shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, e ka prezantuar analizën e tij mbi temën “Shqiptarët e Maqedonisë, 1990 – 2014″I ftuar nga asociacioni i studentëve shqiptarë të Universitetit të Lozanës (AEAUL) dhe nga webfaqja “Nationbicephale”, Kim Mehmeti ka zbërthyer në Lozanë funksionin aktual të sistemit politik maqedonas dhe e ka shpjeguar situatën e jashtëzakonshme në të cilën gjendet sot ky ...

 • Kanibalët dhe Shqiptarët

  20 Tetor, 2014

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  Ulërima në kor e 35.000 bretkosave kanibal serb:”Vritini, vritini shqiptarët, masakrojini, derisa të mos mbetet asnjë gjurmë shqiptari mbi tokë” na i kujton ulërimat e nazistëve të Hitlerit ndaj hebrenjve. Tmerr i paparë ndonjëherë në fushat e futbollit, le t’i bëjë bashkë shqiptarët, duke i kthyer nga devijimi qeveritarët, politikanët, radikalët islamik, filo-grekët, tradhtarët, kozmopolitët, përçarësit fetar dhe shpikësit e “kombit kosovar”.Kanibalët, ...

 • Dosja e plotë e UEFA-s

  17 Tetor, 2014

  UEFA ka nisur procedurat disiplinore ndaj Federatës Serbe të Futbollit (FSS) për hedhje të fishekzjarrëve dhe flakadanëve (Neni 16, paragrafi 2, pikat b dhe c) të Kodit Disiplinor të UEFA-s), për shqetësime dhe parregullsi të publikut (Neni 16, paragrafi 2, pika h), pushtim të fushës (Neni 16, paragrafi 2, pika a), organizim i pamjaftueshëm (Neni 16, paragrafi 1) dhe përdorim i lazerit (Neni 16, paragrafi 2, pika d).Ndaj Federatës Shqiptare ...

 • Notoj me ata që fundosen

  7 Tetor, 2014

  Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike (dasaretiaurel@yahoo.com.au)

  Kur ne të shtrihemi dhe të vdesim, ne mund të paktën të gëzohemi se asnjë brez para nesh nuk e ka shkatërruar vendin më plotësisht dhe më shumë herë se ne.
  Mafia është një term i përdorur për t’iu referuar organizatave kriminale dhe sindikatave me strukturë gjysmë-formale hierarkike dhe standardeve të qarta të brendshme, të cilat përdorin dhunën për të ruajtur ...

 • Deklarimi i Albin Kurtit në Kuvendin e Kosovës, e enjte, më 2 tetor, dita kur duhej të vazhdohej seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës

  2 Tetor, 2014

  Të nderuar deputetë të Kuvendit të Republikës së Kosovës, mirë se e gjejmë njëri tjetrin në këtë seancë të Kuvendit të Republikës, të këtij organi më të lartë legjislativ dhe politik të shtetit tonë të pavarur,Ne jemi mbledhur sot këtu në mënyrë që të shprehim pakënaqësinë tonë dhe papajtueshmërinë tonë me shtyrjet e vazhdueshme të konstituimit të Kuvendit të Republikës, përkatësisht me ndërprerjet e padrejta, e të paligjshme dhe ...

 • DIOGUARDI ËSHTË LEGJENDË E GJALLË

  1 Tetor, 2014

  Për Z. Xhozef Dioguardin për herë të parë dëgjova në vitin 1987, nga Zëri i Amerikës, nga një transistor i punuar enkas për tu fshehur në pajisjet e burgut të Idrizovës, në kohën kur Kongresi Amerikan solli një Rezolutë të ashpër kundër shtypjes së shqiptarëve në ish Jugosllavi.Jeta deshte, që unë ta pres Z. Dioguardin në Qafë Thanë. të vitit 1992. Ai vinte nga Shqipëria, ku kishte qenë me një ...

 • Pse Perëndimi duhet t’i kushtojë vëmendje krizës në Maqedoni?

  30 Shtator, 2014

  Përderisa vëmendja e politikës ndërkombëtare është përqendruar në lajmet mbi masakrat e përditshme të Shtetit Islamik në Irak dhe Siri, si dhe konfliktet në Ukrainë, Izrael dhe Gaza, kriza që po shpaloset në Maqedoni nuk po merr vëmendjen e duhur të Uashingtonit dhe Brukselit zyrtar. Për shumë vite, Maqedonia ka përjetuar tensione ndëretnike që e kërcënojnë të ardhmen e saj si shtet i brishtë shumetnik, mirëpo, elita maqedonase ka arritur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"