ANALIZA

 • Maqedonia nuk mund të ekzistojë më, ndërkombëtarët nuk dinë çka të bëjnë me të

  6 Shtator, 2013

  nga Koço Danaj

  Duket që bashkësia ndërkombëtare nuk di se çdo bëjë me këtë shtet. Sepse në këtë Maqedoni ka vdekur ajo që e shpëtoi në 2001-in. Ka vdekur marrëveshja e Ohrit. Marrëveshja e Ohrit ishte kompromisi më i madh që bënë shqiptarët, edhe nën ndikimin e trysnisë së ndërkombëtarëve, për të shpëtuar MaqedoninëPolitologu dhe ideatori i Listës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, ka trazuar dhe provokuar edhe një herë Serbinë, ...

 • APEL DREJTUAR KRYEMINISTRIT BERISHA DHE SHEFIT TË E U L E X – IT

  14 Nentor, 2012

  nga Fisnik Zeqiraj

  Organizatorët e Akademisë Përkutimore:
  DEGA E LDK-së PËR GJERMANI
  dhe
  NËNDEGA E LDK-së PËR BADEN WÜRTEMBERG
  Ludwigsburg – Stuttgart, tetor 2012
  APEL DREJTUAR:

  1.- QEVERISË TË REPUBLIKËS TË SHQIPËRISË
  Kryeministrit Sali Berisha
  T i r a n ë

  2.- E U L E X – it
  Shefit Xavier Bout de Marnhac
  P r i s h t i n ë

  Kanë kaluar 14 vjet nga ekzekutimi makabër, në mes ...

 • Pashaj: Front opozitar për të rrëzuar regjimin antikombëtar të Berishës

  8 Tetor, 2012

  Një front opozitar me bazë të gjerë do t’i jepte fund regjimit berishian dhe shitjes së pasurive publike. Sekretari i Përgjithshëm i Aleancës Kuq e Zi, Myslym Pashaj, në një prononcim për gazetën “Sot”, e ka cilësuar qeverinë e kryeministrit Sali Berisha si antikombëtare dhe se bashkimi i forcave opozitare në prag të fushatës elektorale do t’i jepte fund këtij regjimi. “Një front opozitar i organizuar mirë me qëllime të ...

 • Cili është atdheu im?

  4 Shtator, 2012

  Shkruan: Vaxhid Sejdiu
  Në klasë heshtje. Filloi ora e gjuhës shqipe. Mësim i ri. “Trojet shqiptare në Ballkan”. Mësuesi filloi të shpjegoj mësimin. Ai mundohej jo vetëm nëpërmjet tekstit por edhe hartave të na e bej të qartë se ku shtriheshin trojet shqiptare në Ballkan. Por një POR e madhe shpërthente në zemrat tona, pse gjithë ata kufij në mes trojeve shqiptare? – Pse ajo kasaphanë në mes kufijve tanë?

  – ...

 • As çarmatim, as arrestime

  20 Shtator, 2011

  I quajnë grupe kriminale e ekstremiste dhe pranojnë se kanë armë. Por, autoritetet e sigurisë nuk kanë arrestuar ende ata, që po vendosin barrikada në rrugët, edhe pse vetë bllokimi i rrugëve quhet i paligjshëm si nga KFOR-i, ashtu dhe nga EULEX-i.Zëdhënësi i policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Besim Hoti, konfirmon praninë e ‘rojeve të armatosura’ nëpër barrikada.

  “Ne kemi njohuri se ka grupe te armatosura, persona të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"