ANALIZA

 • Bashkimi kombëtar nuk është ide abstrakte

  4 Tetor, 2016

  Tre tetori shënon Ditën e Bashkimit Gjerman. Çdo vit në këtë datë, Gjermania feston ditën kur në vitin 1990 Gjermania lindore dhe Gjermania perëndimor u bënë një. Bashkimi paqësor i Gjermanisë pas ndarjes prej disa dekadash nuk do të kishte qenë i mundur pa mbështetjen e vendosur të “miqëve tanë amerikanë”, thuhet në portalin e misioneve diplomatike të Gjermanisë, në Shtetet e Bashkuara.

  Në mesazhin e tij me rastin e Ditës ...

 • Mediat boterore: Albin Kurti, njeriu që dëshiron ta shpëtojë Kosovën

  1 Shtator, 2016

  albin kurti 2Mediat boterore, sikur , Politique Internationnale  ka zhvilluar një intervistë me liderin e Kosoves  Albin Kurtin, për zhvillimet politike në Kosovë,  kundërshtimet e Vetëvendosjes ndaj marrëveshjeve politike me Serbie, korrupsionin, etj. Kurti është pyetur edhe për mos unitetin e opozoitës. Ai flet për AAK edhe NISMA ri pozicionimin e tyre por edhe metodat e dhunës të zgjedhura ...

 • Shqiperisë dhe Kosovës: Injorantet dhe armiqtë duan të na përçajnë…

  23 Gusht, 2016

  Lisen BashkurtiInjorantet dhe armiqtë duan të na përçajnë

  “Percaj e sundo”, nje taktike e vjeter e lindur ne Rome, e zhvilluar ne Bizant, e lartesuar te Osmanet, e sofistikuar ne kohen tone. Prandaj deri ketu nuk ka asgje te re…

  E reja qendron ne faktet e ketyre diteve. Degjojme e lexojme..

  “kombi kosovar e kombi shqiptar”…degjojme teza mediokre…”nuk nderhyjme ne punet e ...

 • Shqiptarët kanë vetëm një Kombëtare

  23 Gusht, 2016

  shqiponja

  Nga Rudina Xhunga

  Unë nuk jam tifoze futbolli dhe  këtë dua ta them qysh në krye të  shkrimit, për të mos u keqkuptuar nga tifozët.

  Por e kam mbajtur zemrën në dorë, kur luante Kombëtarja në Beograd dhe kam qarë si fëmijë, kur fëmijët poshtë pallatit brohorisnin “Shqipëri, Shqipëri”, për golin e Kombëtares në Kampionatin Evropian.

  Tani që po ...

 • Lamtumira e Biden – Dobësimi i influencës amerikane në Ballkan

  19 Gusht, 2016

  Nën titullin „dobësimi i influencës amerikane në Ballkan“ e përditshmja zvicerane Neue Zürcher Zeitung analizon vizitën e zëvendëspresidentit të SHBA-së, Joe Biden në Serbi dhe në Kosovë.

  Neue Zuercher ZeitungJoseph Biden e mbylli udhëtimin e tij të fundit në Ballkan me thirrjen për të avancuar pajtimin serbo-shqiptar. Veçanërisht në Kosovë ka rënë influenca amerikane, konstaton analisti Andreas Ernst: „Në qendrën ...

 • SKANDAL KOMBETAR/ Zbardhen përgjimet greqisht të Janullatos me Vangjel Dulen: “Ne dhe Athina morëm garanci nga Rama”

  17 Gusht, 2016

  skandal

   

  Përkthimi i bisedës në shqip

  Dule: Urime Hirësi për titullin qytetar nderi

  Janullatos: Biri im ka 20 vite që pres më tepër se kaq

  Dule: E vërtetë Hirësi por shqiptarët janë të pafe dhe të paudhë

  Janullatos: Vangjel o bir, aty ku është i mbushur trupi me mikrobe, aty është më e lehtë që trupi të shembet

  Dule: Eshtë katranosur. Na është sosur ...

 • Albin Kurti: “Të huajt, pse nuk bëjnë reformë edhe në Serbinë e krimeve?”

  8 Gusht, 2016

  albin-kurtiIntervista/ Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje” në Kosovë analizon debatin për ndarjen e kufirit me Malin e Zi, veprimet e qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve: Shqipëria e prishi marrëveshjen e detit me Greqinë, por kjo nuk e pengoi që të jetë pjesë e NATO-s

  Elton METAJ

  Albin Kurti flet qartë dhe ndoshta ashpër. Ai nuk përpiqet të thotë gjëra që mund të ...

 • Letër myslimanëve të Facebook-ut

  12 Korrik, 2016

  Mehmet KrajaMiqve të mi myslimanë të Facebook-ut kam një pyetje për t’ua bërë: Çfarë mendoni të bëni me Kosovën? Nëse pandehni se Kosovën e keni bërë tashmë shtet islamik, mos e harroni kundërshtimin tonë (tash për tash të heshtur), sot dhe për tërë jetën.

  1.

  Tashmë që mbaroi muaji i Ramazanit dhe festa e tij, Fiter Bajrami, iku pa kthim edhe ...

 • Zgjohu. Thiri mendjes

  2 Korrik, 2016

  shpetimNë vend të Nekrologut për Almirin katërvjeçar të vrarë brutalisht në Kumanovë. Asgjë në botë nuk ndodh rastesisht. Çdo pasojë e ka një shkak kishte thënë Hegeli i Madh.

  Mos mendoni vallë se qindra rrahje të nxënesve shqiptarë nëpër autobusët urban të Shkupit ndodhën rastësisht?! jo besa jo. Për ato rrahje dhe lëndime trupore nuk u burgos askush. Mos vallë ...

 • Deklaratë nga Visar Ymeri me rastin e 138 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

  10 Qershor, 2016

  Beselidhja10 Qershori është dita kur projekti për Shqipërinë u shënua si i lindur, në Prizrenin e Lidhjes Shqiptare. Ky projekt mbetet transhendentali i politikës shqiptare, dhe çdo politikë që nuk dialogon me Lidhjen, i përket një projekti tjetër – jo atij shqiptar.

  Prej këtij themeli, projekti ynë është shënuar nga nevoja për t’u vetëmbrojtur, e për t’u paraqitur në mënyrë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"