LAJMET NGA KOSOVA

 • Marrëveshja që i rrëmben Kosovës 30 për qind të territorit

  1 Shtator, 2015


  flamuj-serbe-mitrovica

  Lëvizja Vetëvendosje kritikon marrëveshjen e arritur mes Prishtinës dhe Beogradit në Vjenë: Shtet brenda shtetit, po i merr Kosovës 10 komuna, me 74 mijë banorë

  Marrëveshja për krijimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë ka ngjallur debat mes forcave politike, për shkak të paqartësive të vetë marrëveshjes, por edhe rreziqet që mund t’i vijnë Kosovës pas ...

 • Viti i ri shkollor, me një barrë më të lehtë për nxënësit (?)

  1 Shtator, 2015

  shkollaViti shkollor në Kosovë këtë vit fillon me një risi. Bëhet fjalë për vendimin e autoriteteve që të gjitha shkollat anembanë të pajisen me dollapë për libra, në mënyrë që nxënësit ta kenë çantën shkollore më të lehtë.

  Pikërisht për këtë arsye, Radio Evropa e Lirë, materialin për fillimin e këtij viti shkollor, ia kushton peshës që një çantë ...

 • Jabllanoviq: Asociacioni me kompetenca, por jo me autonomi të veçantë

  31 Gusht, 2015

  Asociacioni apo Bashkësia e komunave me shumicë serbe, gjithsesi që do të ketë kompetenca ekzekutive, por jo një autonomi të veçantë brenda Kosovës, thotë në intervistën për Radion Evropa e Lirë, Aleksandar Jablanoviq, kryesues i Listës Serbe për Kosovën.

   

  jablanoviqRadio Evropa e Lirë: Zoti Jabllanoviq, tashmë ekziston marrëveshja për formimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe. ...

 • 27 Gusht, 2015

  Komisionari evropian për negocim të zgjerimit Johannes Hahn, tha të enjten në Vjenë se pas marrëveshjeve Prishtinë – Beograd, BE-ja do të fillojë së shpejti bisedimet me Serbinë

  HahnKomisionari evropian për negocim të zgjerimit Johannes Hahn, tha të enjten në Vjenë se Bashkimi Evropian do të fillojë së shpejti bisedimet për anëtarësim me Serbinë. Ai i bëri ...

 • KJO ËSHTË MARRËVESHJA PËR ASOCIACIONIN (DOKUMENT)

  26 Gusht, 2015

  Bruksel mbledhja rkKomisioni Evropian ka publikuar marrëvshjen e arritur midis delegacionit serb dhe atij kosovar mbi themelimin Asociacionit të Komunave Serbe (ASK).

  Më poshtë lexojeni të plotë Marrëveshjen bazë për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë:

  Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe në Kosovë – Parimet e përgjithshme/Elementet kryesore

  Korniza ligjore

  1) Asociacioni/Bashkësia i komunave me shumicë serbe në Kosovë themelohet ...

 • Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje të rëndësishme

  25 Gusht, 2015

  Në Bruksel u nënshkruan katër marrëveshje të rëndësishme për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi. Përfaqësuesit e Kosovës thonë se marrëveshjet respektojnë në tërësi statusin e shtetit., por Beogradi mendon ndryshe.

  Frederica MogheriniE ngarkuara e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, konfirmoi se delegacionet e Kosovës dhe Serbisë kanë nënshkruar pas një dite të gjatë (25.08)katër marrëveshjet e diskutuara ...

 • Raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  25 Gusht, 2015

  Asociacioni i komunave me shumice serbe është pjesa më e vështirë e bisedimeve që po vazhdojnë sot në Bruksel

  vucic isaKryeministri Kosovës Isa Mustafa dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ndodhen në Bruksel për të vazhduar bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Në takimin e sotëm pritet të trajtohen çështjet që kanë të bëjnë me energjinë, telekomunikimet, ...

 • “Zajendicën” mund ta ndalin qytetarët

  24 Gusht, 2015

  Nëse qytetarët do të organizohen sikur në rastin e shkarkimit të ish-ministrit Jabllanoviq, “Zajednica” do të mundë të ndalet. “Vetëvendosje” do të bëjë të pamundurën dhe nuk do të kursejë asgjë nga vetja, për të parandaluar themelimin e saj, thotë në një intervistë për “Zërin”, Dardan Molliqaj, sekretar i Lëvizjes “Vetëvendosje”.

  dardan_molliqaj vetevendosje“Vetëvendosja” shumë shpejt do të fillojë me tubime ...

 • Mariq: Brukseli na ka paralajmëruar për provokime

  24 Gusht, 2015

  “Pritjet tona janë të larta, pas konsultimeve që kishim javën e kaluar me përfaqësuesit e qeverisë serbe, presin të arrihet një një marrëveshje”, tha Mariq.

  MariqKoordinator i Ekipit Menaxhues serb për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, Ljubomir Mariq, ka deklaruar se deklarata e Zëvendëskryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi, se Asociacioni i komunave serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive ...

 • Asociacioni pa kompetenca shtesë (?)

  21 Gusht, 2015

  Mitrovica verioreParimet themelore mbi të cilat do të themelohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, pengesat e lëvizjes së lirë mbi urën e lumit “Ibër” dhe pengesat për zbatimin e marrëveshjes për energjinë, do të jenë çështjet kryesore për të cilat do të diskutohet në takimin e radhës në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Ministrja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"