LAJMET NGA KOSOVA

 • Freedom House: Shqipëria dhe Kosova ende pjesërisht të lira

  27 Janar, 2016

  Freedom House
  Rënia ekonomike globale dhe frika nga trazirat sociale kanë çuar në rritjen e shtypjes politike nga qeveritë autoritare në vitin 2015 thuhet në raportin e organizatës Freedom House. Në raportin, i cili vlerëson shkallën e lirive demokratike në vendet e botës, Shqipëria dhe Kosova radhiten në mesin e vendeve pjesërisht të lira.

  Organizata Freedom ...

 • TI: Shqipëria dhe Kosova përparojnë në luftën kundër korrupsionit

  27 Janar, 2016

  tiOrganizata ndërkombëtare Transparency International publikoi të mërkurën “Treguesin e Perceptimit të Korrupsionit për vitin 2015”, në të cilin janë përfshirë 168 vende të botës.

  Sipas këtij raporti, Shqipëria ka shënuar përparim më të madh duke u radhitur në vendin e 88-të me 36 pikë, ndryshe nga viti 2014 kur ishte në vendin e 110-të.

  Kosova e e cila vitin e kaluar ...

 • Kurti-ambasadorëve: Ju nuk mund ta duani Kosovën më shumë se ne

  26 Janar, 2016

  kurtiAlbin Kurti tashmë mundet që të marrë pjesë në protestat që po organizon opozita sepse më nuk është as në burg e as në arrest shtëpiak, ndonëse për njërën nga to ishte në arrest shtëpiak.

  Më 9 janar lideri i Vetëvendosjes gjendej në banesën e tij i rrethuar nga Policia, por në atë protestë që ai ...

 • Mustafa e Vuçiq u kthehen bisedimeve për Asociacionin

  26 Janar, 2016

  Hashim Vucic MustafaPamje nga takimi i 25 gushtit 2015 në Bruksel, ndërmjet Isa Mustafës, kryeministër i Kosovës dhe Aleksandar Vuçiq, kryeministër i Serbisë

  Në Bruksel, me 27 janar, do të takohen kryeministrat e Kosovës dhe Serbisë, Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiq, në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për Politikë ...

 • Ndryshimi në Kosovë – Zgjidhja janë zgjedhjet

  25 Janar, 2016

  Visar YmeriLëvizja VETËVENDOSJE! organizoi sot një tryezë me përfaqësues të shoqërisë civile, ku u diskutua mbi zhvillimet e fundit politike në Kosovë dhe rrugën drejt ndryshimit. Tryeza u hap nga Kryetari i VETËVENDOSJE!-s, Visar Ymeri, i cili bëri një përmbledhje të dështimeve të koalicionit qeverisës dhe të dëmeve që ky koalicion i ka sjell vendit ne lidhje me marrëveshjet ...

 • Gjithçka që duhet të dini për të studiuar jashtë vendit

  25 Janar, 2016
  StudentetBesart Bajrami- Të shkosh përtej kufijve drejtë një eksperience të re, mund të jetë zgjidhje për krizat ekzistenciale pas-tinejxherë; të gjesh veten në ambiente të ndryshme është po aq sfiduese sa edhe e guximshme.

  E në çfarë mënyre tjetër mund ta bësh më mirë këtë, përveç se të zgjedhësh një lokacion në hartë dhe të fillosh kërkimet për programe shkëmbimi ...

 • FMN i shqetësuar për krizën në Kosovë

  25 Janar, 2016

  Përfaqësuesi i Fondit Monetar Ndërkombëtar bëri të qartë në Prishtinë se vazhdimi i krizës do ta përkeqësojë gjendjen në ekonomi. Organizata e tij në këtë rast duhet të bëjë korrigjime të prognozave.

  FMNKriza politike në Kosovë paraqet “rrezikun kryesor” për një marrëveshje financimi me Fondin Monetar Ndërkombëtar. Ajo mund të ndikojë në korrigjimin e parashikimit të zhvillimit të Kosovës për ...

 • Më 17 shkurt – protestë gjithëpopullore

  22 Janar, 2016

  opozitaOpozita e bashkuar mbajti sot konferencë për media ku u bë e ditur data e protestës së ardhshme kundër “Zajednicës”, kundër Demarkacionit me Malin e Zi, dhe për largimin e kësaj qeverie që e ka shkelur Kushtetutën.

  Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, tha se më 17 shkurt, në ditën e pavarësisë së Republikës së Kosovës, në ora 14:00, ...

 • Bukoshi transferoi 500 milionë në Beograd, vëllai i Thaçit mori 8 milionë marka

  22 Janar, 2016

  ibrahim kelmendiIntervistë me veprimtarin e LPK-së, Ibrahim Kelmendi (2)

  Treshja e Shtabit (Thaçi, Syla, Haliti) e sabotoi dhe e shpërdoroi luftën e UÇK-së

  “Kosova Sot”: Edhe zëdhënësi i UÇKsë, Ali Uka u vra. Ai banonte me Hashim Thaçin, i cili kurrë nuk ka folur për këtë rast. Çka fshihet pas kësaj vrasjeje?

  Ibrahim Kelmendi: Në prag të luftës pati ndodhur një vrasje goxha e ...

 • Dënimi i Ivanoviqit me vetëm 9 vjet – poshtërim për drejtësinë

  22 Janar, 2016

  vetevendosjeDrejtësisë me komponent ndërkombëtare i janë dashur gjithsej 17 vite që ta shpallin të fajshëm personin përgjegjës për vrasjen, lëndimin, dëbimin dhe shkatërrimin e pronave të shqiptarëve në veri të Mitrovicës. Oliver Ivanoviq dhe bashkëpunëtorët e tij gjatë dhe pas përfundimit zyrtar të luftës në Kosovë janë angazhuar për realizimin e planit hegjemon të shtetit të Serbisë – kolonizimi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"