LAJMET NGA KOSOVA

 • Opozita nuk tërhiqet nga bllokada, seanca thirret për të enjten

  29 Shtator, 2015

  kuvendi i ks vezeOpozita paralajmëron vazhdimin e dramës së bllokimit të punës së Kuvendit të Kosovës.

  Tërheqja e nënshkrimeve të kryeministrit Isa Mustafanga marrëveshja me Serbinë për krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe marrëveshja me Malin e Zi për demarkacionin e kufirit, janë vënë nga opozita si kushte të panegociueshme për zhbllokimin e punës së Kuvendit.

  Ndërkohë ...

 • Kushtet e vështira të opozitës për dialog me qeverinë

  28 Shtator, 2015

  kuvendi i ksPartitë në pushtet i bëjnë thirrje opozitës që të heq dorë nga bllokimi i punës së Kuvendit të Kosovës dhe t’i kthehet dialogut me shumicën si mjet për zgjidhjen e problemeve.

  Ndërkohë që opozita vazhdon të tregohet e vendosur se do të bllokojë funksionimin e Kuvendit deri në, siç thuhet, tërheqjen e nënshkrimeve të kryeministrit Isa Mustafa nga ...

 • Migrantët nga Ballkani 99% pa asnjë shans azili në Gjermani

  25 Shtator, 2015

  Kërkesat për azil nga emigrantët nga Ballkani Perëndimor kryesisht refuzohen në Gjermani. Në të ardhmen situata do të përkeqësohet dhe kthimet e detyruara do të bëhen edhe më të shpejta.

  asili i aprovuar

   

  Kuotat e pranimit të kërkesave për azil në Gjermani

  Më shumë se 40 për qind e të gjitha kërkesave për azil të paraqitura në Gjermani vijnë nga ...

 • Kim Mehmeti: Si të shpëtojmë nga hajdutët dhe ryshfetmarrësit?

  23 Shtator, 2015

  Mehmeti ka thënë se mesazhin e diplomatëve të huaj e dimë, por nuk dimë dhe të na tregojnë ata se me çfarë parametri demokratik i pranojnë ‘hajdutët’ si partner.

  Shkrimtarit dhe analisti Kim Mehmetit duke u ndërlidhur me ngjarjet e djeshme në Kuvendin e Kosovës, në një postim në Fb,  ka theksuar se e dimë se çka është sjellje demokratike e çka jo, por nuk kuptojmë se si të korruptuarit mbesin ...

 • Bllokadë në Kuvendin e Kosovës

  22 Shtator, 2015

  Kuvendi Mustafa vezetKryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli e ka shpallur të ndërprerë seancën e Kuvendit, deri në krijimin e rrethanave për punë.

  Kjo seancë, në të cilën kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ishte planifikuar të raportonte për marrëveshjet e arritura në Bruksel me Beogradin, është ndërprerë në disa raste.

  Pamundësimi i vazhdimit të punimeve ishte edhe fizik, pasi ...

 • Opozita qëllon me vezë kryeministrin e Kosovës

  22 Shtator, 2015

  Deputetët opozitarë hodhën vezë mbi kryeministrin Isa Mustafa në fillim të raportimit të tij për marrëveshjet me Serbinë

  GargameliParlamenti i Kosovës, ndërpreu punimet pasi që partitë opozitare pamundësuan raportimin e kryeministrit Isa Mustafa lidhur me marrëveshjet e arritura më 25 gusht në bisedimet me Serbinë. Që nga ora 11 e paradites seanca u ndërpre disa herë. Fillimisht deputetët nga radhët ...

 • Ekspertët analizojnë marrëveshjet Kosovë-Serbi

  22 Shtator, 2015

  Nënshkrimi i katër marrëveshjeve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë ka ngjallur polemika të mëdha në Kosovë. Zëri i Amerikës bisedoi me dy analistë që i ndjekin nga afër zhvillimet në Ballkan, për të marrë mendimin e tyre mbi marrëveshjet. Ndonëse marrëveshjet shihen në përgjithësi si një hap i madh përpara, fakti që Bashkësia e Komunave Serbe është krijuar thjesht në baza etnike, është problematik.

  Marrëveshja mes Serbisë dhe Kosovës për ...

 • Sulmohet me vezë kryeministri Mustafa

  22 Shtator, 2015

  Deputetët e opozitës në Kosovë e gjuajtën me vezë kryeministrin Isa Mustafa, duke e penguar atë që të raportojë për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi. Seanca do të vazhdojë.

  kuvendi ksKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa është penguar nga deputetët e opozitës që të raportojë në kuvendin e Kosovës, për marrëveshjet e arritura në Bruksel në dialogun Kosovë-Serbi ...

 • Paramilitarët e PDK-së sulmojnë aktivistët e Lëvizjes në zyren e tyre

  21 Shtator, 2015

  Rreth orës 21:20 katër persona, nga të cilët dy të armatosur, kanë sulmuar dy aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE! brenda në hollin e zyrës dhe para objektit.

  Dy nga sulmuesit ishin djemt e Sabit Gecit, Alban dhe Kushtrim Geci të cilët kanë të kaluar kriminale. Policia i arrestoi këta dy persona ndërsa dy të tjerë kanë ikur.
  Dy aktivistë të Lëvizjes janë therrur me thikë dhe po trajtohen në QKUK.

  Ky sulm është ...

 • Vuçiç: Marrëveshjet me Kosovën të vështira

  18 Shtator, 2015

  kerry-vucicNënshkrimi i marrëveshjeve të fundit mbi energjinë, telekomunikacionin, lëvizjen e lirë dhe bashkësinë e komunave serbe në Kosovë, ishte i vështirë për Serbinë, tha dje në Uashington kryeministri i Serbisë Aleksandër Vuçiç. Zoti Vuçiç u takua me Sekretarin e Shteti John Kerry, i cili përshëndeti arritjet në dialogun Kosovë-Serbi dhe kërkoi një angazhim më të madh nga të dyja ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"