LAJMET NGA KOSOVA

 • Kuvendi heziton ta ratifikojë demarkacionin me Malin e Zi

  26 Prill, 2016

  Kuvendi i ksKryesia e Kuvendit të Kosovës ka caktuar seancën e radhës më 28 prill, por as kësaj radhe në rend të ditës nuk është paraparë çështja e ratifikimit të marrëveshjes me Malin e Zi, për demarkacionin e kufirit.

  Marrëveshja për demarkacionin është nënshkruar në Vjenë më 25 gusht të vitit të kaluar. Ajo ishte prezantuar nga kryeministri ...

 • Asociacioni i komunave serbe pritet të hyjë në fazën e themelimit

  26 Prill, 2016

  KosovaQeveria e Kosovës mund të inicojë së shpejti procedurat e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, mbi bazën e marrëveshjes së Brukselit.

  Zëvendësministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj i ka thënë Radios Evropa e Lirë, se fillimisht kryeministri i Kosovës Isa Mustafa, duhet të formojë grupin i cili do të analizojë vendimin e muajit dhjetor të ...

 • Gjuriq në Kosovë, përkundër urdhër ndalimit nga Qeveria

  21 Prill, 2016

  GjuriqDrejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq po qëndron në Kosovë edhe përkundër se atij I është ndaluar hyrja në autoritetet qeveritare të Prishtinës.

  Agjencia serbe e lajmeve Tanjug raporton se Gjuriq ka thënë para gazetarëve në Leposaviq se po e kryen punën e tij normalisht dhe se për qëndrimin në Kosovë ...

 • Majlinda Kelmendi shpallet kampione e Evropës në xhudo

  21 Prill, 2016

  Majlinda KelmendiXhudistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, ka fituar medaljen e artë në Kampionatin Evropian të Xhudos, i cili po mbahet në Kazan të Rusisë.

  Kelmendi ka mposhtur në finale francezen Priscilla Gneto, për t’u stolisur më pas me medaljen e artë në Kampionatin Evropian.

  Xhudistja Kelmendi është edhe kampione botërore në kategorinë deri në 52 kilogramë. (rel)

 • “Tonight Ilva Tare” – Albin Kurti: AAK po “flirton” me pushtetin në Kosovë

  18 Prill, 2016

  albin-kurtiIsh-kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti hedh dyshime se kualicioni i nënshkruar sot mes AAK dhe nismës është afër me pushtetin e Kosovës.

  Në Tonight Ilva Tare, Kurti tha se duke u nisur nga takimet e përfaqësuesve të AAK me përfaqësues të qeverisë, u shpreh se ka një lloj flirtimi me pushtetin. Ai deklaroi se AAK-ja dhe NISMA kanë zbutur qëndrimet ...

 • Deklaratë nga Këshilli i Përgjithshëm i VETËVENDOSJE!-s

  18 Prill, 2016

  LVVDEKLARATË

  Historia e ngecjes dhe dështimeve  po përsëritet në Kosovë. Në pushtet janë ata që për interesat personale po shesin e falin çdo gjë publike. Po e privatizojnë ekonominë, po rrudhin territorin dhe po reduktojnë sovranitetin shtetëror. Në burgje e procese gjyqësore i kemi ata që po kërkojnë që Republika e Kosovës të jetë vërtetë dhe të funksionojë si Republikë ...

 • AAK dhe Nisma për Kosovën – marrëveshje për koalicion parazgjedhor

  18 Prill, 2016

  ramush fatmirAleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, nënshkruan sot marrëveshjen për koalicion parazgjedhor. Zyrtarët e këtyre partive thanë se bashkimi i tyre ndodh për shkak të, siç thuhet, nevojës për një mundësi reale qeverisëse, që garanton qeverisje demokratike, sundim të ligjit, zhvillim të qëndrueshëm ekonomik dhe ardhmëri euro-atlantike për Kosovën.

  Ata thanë se do të vazhdojnë kundërshtimin ...

 • Zëvendesi dhe ministri i Isa Mustafës e shoqërojnë Gjuriqin që hyri ilegalisht në veri

  15 Prill, 2016

  gjuriqGjatë vizitës së sotme në Leposaviq, drejtorin e zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq e kanë shoqëruar edhe zëvendësi i Isa Mustafës, Branimir Stojanoviq dhe ministri i Administratës së Pushtetit Lokal në qeverinë “Mustafa”, Lubomir Mariq.

  Gjuriq u fut ilegalisht në territorin e Kosovës dhe nuk e respektoj fare vendimin institucioneve kosovare. Ai madje para mediave tha se “Kosova ...

 • Të ndalohet mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

  14 Prill, 2016

  LVVLëvizja VETËVENDOSJE! mbajti sot konferencë për media ku u fol për nënshtrimin e Qeverisë së Republikës së Kosovës karshi mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Këto zgjedhje përveç që nuk po ndalohen nga Qeveria e Kosovës, Ministrat e Isa Mustafës po kontribuojnë në to dhe po marrin pjesë në tubimet e organizuara nga Vuçiqi e Daçiqi në Kosovë. ...

 • Intervistë e Kurt Volker në “New Bugajski Hour”

  14 Prill, 2016

  Kurt VolkerMysafir në emisionin “New Bugajski hour” ishte Kurt Volker, ish-ambasador i SHBA-së në NATO dhe drejtor i Institutit “John McCain” në Uashington DC.

  Bugajski: Tani është koha për “The Bugajski hot seat” me mysafirin tonë special Kurt Volker, ish-ambasador i SHBA-së në NATO dhe drejtor ekzekutiv i Institutit “John McCain” në Uashington DC. Kurt, faleminderit që pranuat të vinit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"