LAJMET NGA KOSOVA

 • 27 Gusht, 2015

  Komisionari evropian për negocim të zgjerimit Johannes Hahn, tha të enjten në Vjenë se pas marrëveshjeve Prishtinë – Beograd, BE-ja do të fillojë së shpejti bisedimet me Serbinë

  HahnKomisionari evropian për negocim të zgjerimit Johannes Hahn, tha të enjten në Vjenë se Bashkimi Evropian do të fillojë së shpejti bisedimet për anëtarësim me Serbinë. Ai i bëri ...

 • KJO ËSHTË MARRËVESHJA PËR ASOCIACIONIN (DOKUMENT)

  26 Gusht, 2015

  Bruksel mbledhja rkKomisioni Evropian ka publikuar marrëvshjen e arritur midis delegacionit serb dhe atij kosovar mbi themelimin Asociacionit të Komunave Serbe (ASK).

  Më poshtë lexojeni të plotë Marrëveshjen bazë për Asociacionin e Komunave me shumicë serbe në Kosovë:

  Asociacioni/Bashkësia e komunave me shumicë serbe në Kosovë – Parimet e përgjithshme/Elementet kryesore

  Korniza ligjore

  1) Asociacioni/Bashkësia i komunave me shumicë serbe në Kosovë themelohet ...

 • Kosova dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje të rëndësishme

  25 Gusht, 2015

  Në Bruksel u nënshkruan katër marrëveshje të rëndësishme për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi. Përfaqësuesit e Kosovës thonë se marrëveshjet respektojnë në tërësi statusin e shtetit., por Beogradi mendon ndryshe.

  Frederica MogheriniE ngarkuara e BE për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, konfirmoi se delegacionet e Kosovës dhe Serbisë kanë nënshkruar pas një dite të gjatë (25.08)katër marrëveshjet e diskutuara ...

 • Raundi i ri i bisedimeve Kosovë – Serbi

  25 Gusht, 2015

  Asociacioni i komunave me shumice serbe është pjesa më e vështirë e bisedimeve që po vazhdojnë sot në Bruksel

  vucic isaKryeministri Kosovës Isa Mustafa dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ndodhen në Bruksel për të vazhduar bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyja vendeve. Në takimin e sotëm pritet të trajtohen çështjet që kanë të bëjnë me energjinë, telekomunikimet, ...

 • “Zajendicën” mund ta ndalin qytetarët

  24 Gusht, 2015

  Nëse qytetarët do të organizohen sikur në rastin e shkarkimit të ish-ministrit Jabllanoviq, “Zajednica” do të mundë të ndalet. “Vetëvendosje” do të bëjë të pamundurën dhe nuk do të kursejë asgjë nga vetja, për të parandaluar themelimin e saj, thotë në një intervistë për “Zërin”, Dardan Molliqaj, sekretar i Lëvizjes “Vetëvendosje”.

  dardan_molliqaj vetevendosje“Vetëvendosja” shumë shpejt do të fillojë me tubime ...

 • Mariq: Brukseli na ka paralajmëruar për provokime

  24 Gusht, 2015

  “Pritjet tona janë të larta, pas konsultimeve që kishim javën e kaluar me përfaqësuesit e qeverisë serbe, presin të arrihet një një marrëveshje”, tha Mariq.

  MariqKoordinator i Ekipit Menaxhues serb për themelimin e Asociacionit të Komunave Serbe, Ljubomir Mariq, ka deklaruar se deklarata e Zëvendëskryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi, se Asociacioni i komunave serbe nuk do të ketë kompetenca ekzekutive ...

 • Asociacioni pa kompetenca shtesë (?)

  21 Gusht, 2015

  Mitrovica verioreParimet themelore mbi të cilat do të themelohet Asociacioni i Komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, pengesat e lëvizjes së lirë mbi urën e lumit “Ibër” dhe pengesat për zbatimin e marrëveshjes për energjinë, do të jenë çështjet kryesore për të cilat do të diskutohet në takimin e radhës në Bruksel ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Ministrja ...

 • Kosova pret anëtarësim në UNESCO, por jo edhe në INTERPOL

  20 Gusht, 2015

  kosova hartaAnëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë e Kulturë – UNESCO mund të bëhet një realitet deri në fund të nëntorit të këtij viti.

  Përderisa, ka fare pak gjasa të realizohet pretendimi për anëtarësim në INTERPOL.

  Përfshirja apo anëtarësimi i Kosovës në mekanizma e organizata ndërkombëtare, po sfidohet në vazhdimësi nga Serbia, si edhe ...

 • Komunat serbe të Kosovës u kërkojnë qeverive Asociacionin

  19 Gusht, 2015

  komunat serbe10 komunat me shumicë serbe në Kosovë, kanë kërkuar nga qeveria e Kosovës dhe ajo e Serbisë, që në takimin e ardhshëm në Bruksel, të arrijnë marrëveshje për formimin e Asociacionit të Komunave Serbe.

  Komunat serbe përmes një kumtese, kanë kërkuar nga përfaqësuesit e të dyja qeverive, që të mbajnë takime konsultative para dialogut të paraparë të zhvillohet me ...

 • SHQIPËRI-KOSOVË, KADIA:NIVEL I ULËT I BASHKËPUNIMIT EKONOMIK

  19 Gusht, 2015

  Bashkëpunimi ekonomik mes Shqipërisë dhe Kosovës është ende në nivele të ulëta.

  Bashkëpunimi ekonomik mes Shqipërisë dhe Kosovës është ende në nivele të ulëta, pavarësisht se deri më tani dy qeveritë kanë realizuar dy mbledhje të përbashkëta dhe kanë firmosur një sërë marrëveshjesh pothuajse në çdo fushë.
  Të këtij mendimi janë ekonomistët në Tiranë, ndërsa bazohen edhe në të dhënat zyrtare të numrit të bizneseve që operojnë sa në Shqipëri dhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"