LAJMET NGA KOSOVA

 • Gjermanët dhe holandezët e kërkojnë Specialen

  7 Maj, 2015

  Përfaqësues të shteteve më të fuqishme evropiane po i kërkojnë deputetëve kosovarë që të votojnë pro themelimit të Gjykatës Speciale në Kuvend, në të kundërtën, siç thonë ata, kjo çështje do të kalojë në kompetencë të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

  Matthias Kiesler, i ngarkuar me Punë në Ambasadën gjermane në Prishtinë, ka deklaruar për “Zërin” se deputetët e Kosovës duhet ta kenë parasysh se në rast ...

 • Ditët e Gjuhës gjermane 2015 në Kosovë

  7 Maj, 2015

  studime ne gjermaniProgrami “Ditët e Gjuhës gjermane 2015″ që zhvillohet gjatëmujait maj në Kosovë synon t’u ofrojë mundësinë të merren me gjuhën gjermane të gjithëve si fillestarëve ashtu edhe atyre që e kanë gjermanishten gjuhë amtare.

  Ashtu si në pesë vitet e kaluara, edhe sivjet Ambasada Gjermane në Prishtinë së bashku me Ambasadën Zvicerane dhe atë Austriake, përfshirë dhe partnerë ...

 • Akuza e fjalë fyese në Kuvendin e Kosovës

  6 Maj, 2015

  kuvendi i kosovesNjë debat përplot polemika dhe akuza të ndërsjella ka përcjellë punimet e seancës plenare në Kuvendin e Kosovës të mërkurën.

  Debatet u ashpërsuan në momentin kur zëvendëskryeministri dhe ministri për Kulturë, Rini dhe Sport, Kujtim Shala, i cili vjen nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ka njoftuar deputetët se qeveria ka tërhequr disa projektligje nga rendi ...

 • Fillon ndërtimi i ambasadës amerikane në Prishtinë

  6 Maj, 2015

  ambasadaAutoritetet e Kosovës thonë se ndërtimi i ambasadës nuk është vetëm përcaktim i adresës së përhershme amerikane por edhe simbol i qëndrueshmërisë së shtetit të ri.

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, kryeministri Isa Mustafa dhe ambasadorja amerikane Tracey Ann Jacobson hodhën gurthemelin e ndërtesës së Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Prishtinë. Rreth 700 punëtorë do të angazhohen në ngritjen ...

 • Kosovë: Krimi, korrupsioni dhe migrimi – pengesa për liberalizimin e vizave

  5 Maj, 2015

  viza kosovaPërfaqësuesi i posaçëm i BE- Samuel Zbogar tha se Kosova duhet të luftojë krimin e korrupsionin dhe të sigurohet se nuk do të ketë krizë të re migrimesh

  Përfaqësues të lartë vendas e ndërkombëtarë thanë të hënën se deri në fillim të muajit qershor, Kosova synon të përmbushë kriteret e Komisionit Evropian për liberalizimin e vizave, por ata tërhoqën ...

 • Kosova në prag të raportit final për liberalizimin e vizave

  5 Maj, 2015

  vizaUdhëheqësit e institucioneve të Kosovës kërkojnë nga Komisioni i BE që t’i sigurojnë Kosovës një vlerësim të mirëfilltë, transparent dhe të drejtë, pikërisht ashtu siç është proceduar edhe për vendet tjera të rajonit.

  Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në Kosovë, Samuel Zbogar, iu bëri thirrje institucioneve të Kosovës që të fokusohen në përmbushjen e kritereve të mbetura për liberalizimin e vizave. ...

 • Trajtim më i shpejtë: 99% e kërkesave për azil nga Kosova refuzohen

  4 Maj, 2015

  azilantetKryeministri i landit të Saksonisë së Poshtme kërkoi të shtunën trajtimin edhe më të shpejtë të kërkesave për azil që vijnë nga qytetarët e Kosovës. 40% e azilkërkuesve në Gjermani aktualisht vijnë nga Ballkani.

  Mediat gjermane njoftojnë se kryeministri i landit gjerman të Saksonisë së Poshtme Stephan Weil i partisë socialdemokrate ka kërkuar që të përshpejtohet sa të jetë e ...

 • Sigal Prishtina bën historinë, “pushton” Ballkanin

  29 Prill, 2015

  KB Sigal PrishtinaSigal Prishtina ka bërë historinë. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, ka fituar titullin e kampionit të Ligës Ballkanike sonte në Samokove te Bullgarisë, duke mundur Rilskin, me rezultat 71-80.

  Basketbollistët e Sigal Prishtinës kanë arritur suksesin më të madh në historinë e klubit të tyre dhe në historinë e shtetit tonë.

  Përkeqësohet liria e mediave në Kosovë 29 Prill, 2015

  lirira e mediave harta e botesKosova ka shënuar përkeqësim në lirinë e mediave, krahasuar me një vit më parë.

  Organizata Freedom House ka publikuar të mërkurën raportin e përvitshëm për lirinë e shtypit në botë, i cili mbulon 199 vende dhe territore.

  Kosova sivjet zë vendin e 100-të, krahasuar me pozitën numër 98 që ka mbajtur vitin e ...

 • Nënshkrimi i MSA-së, mesazh pozitiv për liberalizimin e vizave

  29 Prill, 2015

  KosovaKosova dhe Bashkimi Evropian (BE), pritet të finalizojnë së shpejti Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit (MSA).

  Më pas, sipas njohësve të proceseve integruese evropiane, do të nevojitet edhe një periudhë kohore deri te zbatimi apo hyrja në fuqi e saj. Ajo që analistët e shohin si të arritur me nënshkrimin e kësaj marrëveshje, të njohur shkurt si MSA, është se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"