LAJMET NGA KOSOVA

 • Reagime të QUINT për dhunën në protestat e ditës së shtunë

  27 Janar, 2015

  Një protestë e radhës e thirrur nga Lëvizja Vetëvendosja pritet të mbahet të martën më datë 27.01.2015. QUINT u bënë thirrje qytetarëve të Kosovës për të ushtruar me përgjegjësi të drejtat e tyre demokratike.Përfaqësuesit e vendeve më të industrializuara QUINT në Kosovë e kanë cilësuar jo ligjore dhe të papranueshme dhunën e manifestuar gjatë protestave të ditës së shtunë në qendër të Prishtinës, protesta këto që u organizuan nga Lëvizja ...

 • Shqiptarët ofruan “tokën e premtuar” për hebrenjtë

  27 Janar, 2015

  Gjatë Luftës së Dytë Botërore, shumë shqiptarë në Kosovë e Shqipëri strehuan dhe mbrojtën hebrenjtë e përndjekur.​ Në mesin e tyre është edhe familja Rezniqi në Kosovë, e cila njihet për rolin që ka luajtur në mbrojtjen e hebrenjve nga regjimi nazist dhe për këtë ka marrë mirënjohje edhe nga shteti izraelit.Me anë të “Besës Shqiptare” — një akt nderi, më shumë se sa një fjalë — shqiptarët iu premtuan ...

 • Qeveria e Kosovës nuk i përgjigjet “ultimatumit”

  26 Janar, 2015

  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, nuk u është përgjigjur kërkesave të partive politike në opozitë dhe disa organizatave joqeveritare, të parashtruara të shtunën, më 24 janar, gjatë një proteste të organizuar dhe mbështetur nga partitë politike në opozitë dhe disa organizata joqeveritare. Protestuesit kishin dhënë një “ultimatum” qeverisë që deri në orën 16:00, të ditës së hënë, 26 janar, të shkarkojë Ministrin për Komunitete dhe Kthim, Aleksandar Jabllanoviq dhe gjithashtu ...

 • Dialog Kosovë – Serbi, për zbatim marrëveshjesh

  26 Janar, 2015

  Rinisja e dialogut politik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit për normalizimin e marrëdhënieve midis dy vendeve, duhet të sjellë rezultate konkrete dhe nuk duhet të ketë vonesa në zbatimin e marrëveshjeve të arritura , thonë njohësit e zhvillimeve politike në Kosovë.Naim Rashiti, nga Grupi Ballkanik për Politika, parashikon se takimet e ardhshme mes palëve do të jenë kryesisht të ndërlidhura me implementimin e marrëveshjeve të Brukselit.

  “Në takimin e 9 shkurtit, nëse ...

 • Pezullohet greva e minatorëve – qeveria mirëpret vendimin

  23 Janar, 2015

  Pezullohet për një muaj, greva e minatorëve të kompleksit metalurgjik “Trepça”. Këtë e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Qazim Jashari, drejtor i minierës me flotacion “Trepça” në Stantërg duke treguar se minatorët kanë dalë nga horizonti i tetë ku kanë qëndruar për tri ditë në grevë.Ai tha se kërkesa e minatorëve është që brenda pesë muajsh Qeveria e Kosovës të miratoj Ligjin për Ndërmarrjet Publike, në mënyrë që ...

 • S’ka marrëveshje – minatorët vazhdojnë grevën

  22 Janar, 2015

  Minatorët e kompleksit “Trepça” janë të vendosur të vazhdojnë grevën, ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri.Ai tha se edhe pas pesë orë bisedimesh me këshillin grevist dhe menaxhmentin e “Trepçës”, nuk ka arritur të bindë grevistët që të pezullojnë grevën.

  Siç tha ai, ata nuk kanë kundërshtuar letrën e dërguar në adresë të minatorëve të mërkurën nga kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.

  “Për ta ...

 • Gjykata speciale si vazhdimësi e Tribunalit të Hagës

  22 Janar, 2015

  Institucionet e Kosovës kanë krijuar një grup punues për shqyrtimin e legjislacionit për formimin e Gjykatës Speciale për krimet e luftës. Ky grup punues përfshinë përfaqësues nga Presidenca, Qeveria, gjykatat dhe prokuroritë.Zëdhënësi i presidentes së Kosovës, Arbër Vllahiu, ka thënë se të gjitha institucionet e Republikës se Kosovës ndajnë përgjegjësitë në përmbushjen e obligimeve ndërkombëtare, të miratuar me shumicë votash në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

  Takimi i parë i ekipit ...

 • Minatorët e Trepçës shqyrtojnë letrën e qeverisë

  22 Janar, 2015

  Minatorët do të përgjigjen sot në letrën e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa i cili u ka bërë thirrje t’i japin fund grevësKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në një letër dërguar minatorëve të Trepçës, i ka siguruar ata se qeveria e Kosovës, është duke ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme dhe të mundshme ligjore, që statusi i Trepçës të zgjidhet një herë e përgjithmonë në interes të minatorëve dhe ...

 • Jabllanoviq: Vetëm Srpska mund të ma kërkojë dorëheqjen

  21 Janar, 2015

  Aleksandër Jabllanoviq, ministri për Kthim e Komunitete, dorëheqjen e të cilit po e kërkojnë me mijëra qytetarë të Kosovës, nuk e ka ndërmend ta jep. Ai thotë se është sqaruar disa herë, se nuk ka menduar që të lëndojë nënat e viktimave të luftës, dhe se ka kërkuar falje, transmeton zeri.info.
  Shton se kur je në politikë, gjithmonë ballafaqohesh me kërkesa për dorëheqje, njëjtë është kërkuar edhe dorëheqja e Isa ...

 • Minatorët nuk përfillin qeverinë, vazhdojnë grevën

  21 Janar, 2015

  Mbi 400 minatorë të kombinatit metalurgjik “Trepça”, po vazhdojnë grevën edhe në ditën e dytë, duke kërkuar nga autoritetet kompetente që të miratojnë një ligj të veçantë, në bazë të së cilit ky kompleks të kaloj në pronësi të Qeverisë së Republikës se Kosovës.Ahmet Tmava, drejtor i përgjithshëm në kombinatin “Trepça”, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, tha se minatorët janë këmbëngulës të qëndrojnë në grevë deri në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"