LAJMET NGA KOSOVA

 • Merkel: Integrimi i Serbisë në BE varet nga dialogu me Kosovën

  4 Korrik, 2015

  MerkelHapja e kapitujve për anëtarësimin e Serbisë në BE vare shumë nga progresi i dialogut mes Beogradit e Prishtinës.

  Hapja e kapitujve të parë për fillimin e bisedimeve në mes të Serbisë e Bashkimit Europian, varet shumë nga progresi që bëhet në raportet mes Beogradit e Prishtinës, ka thënë Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në një intervistë, pak ditë para udhëtimit ...

 • Engel takon Mustafën, në fokus themelimi i Speciales

  3 Korrik, 2015

  mustafa-engelKryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka pritur të premten kongresmenin amerikan Eliot Engel, me të cilin ka biseduar për thellimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara dhe mbi programin e qeverisë së tij.

  Edhe në këtë takim temë kryesore ishte përgjegjësia e Kosovës për të zbatuar zotimin e saj për formimin e Gjykatës ...

 • Eliot Engel në Parlamentin e Kosovës

  2 Korrik, 2015

  eliot engel kuvendLigjvënësi amerikan u bëri thirrje institucioneve të përmbushin detyrimet përfshirë ngritjen e Gjykatës së Posaçme

  Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel tha sot se para Kosovës ndodhen mjaft sfida të vështira që duhet të përmbushen, ndërsa bëri thirrje që këto të zgjidhen nga institucionet e vendit. Ai i bëri këto komente gjatë një seance solemne të Parlamentit të Kosovës, për ...

 • Kush do ta themelojë Gjykatën Speciale, Kosova, OKB, apo ndonjë mekanizëm tjetër?

  2 Korrik, 2015

  Në Kosovë përmenden disa alternativa sesi do të mund të themelohet Gjykata Speciale për krime lufte, pas dështimit të kuvendit për ta themeluar atë. Votimi për gjykatën mund të riprocedohet në kuvendin e Kosovës.

  kuvendi i kosovesReagimi i parë i përfaqësuesve të bashkësisë ndërkombëtare në Kosovë pas dështimit që pati parlamenti ta miratojë themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte, ...

 • Ekzekutivi dhe legjislativi i kthehen speciales

  1 Korrik, 2015

  kosova specialjaTë ndodhur përballë presionit ndërkombëtar, ekzekutivi dhe legjislativi i vendit pritet t’i kthehen sërish përpjekjeve për themelimin e Gjykatës Speciale.

  Të premten e kaluar, Kuvendi dështoi t’i miratojë ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë themelimit të kësaj gjykate. Por analistët politikë rekomandojnë që mos të përsëritet e njëjta që ndodhi në atë seancë, ngase sipas tyre, kjo Kosovës do ...

 • Mustafa: Me Serbinë nuk mund të bisedojmë për pronat e Kosovës

  1 Korrik, 2015

  Kryeministrin e Kosovës Isa Mustafa flet në një intervistë eksklizive për DW për vizitën në Gjermani dhe takimin me kancelaren Merkel, problemet në dialogun me Serbinë, vrasjet në Kumanovë dhe vizat me Bosnjën.

  mustafaDeutsche Welle: Zoti kryeministër, cila ishte për ju domethënia e vizitës në Berlin dhe takimit me kancelaren Angela Merkel?

  Isa Mustafa: Për mua ka qenë kjo një vizitë ...

 • Tri kërkesat e Gjermanisë për Kosovën

  30 Qershor, 2015

  merkel-mustafaVazhdimi i dialogut, kompromiset e nevojshme dhe themelimi i Gjykatës Speciale janë tri kërkesat që kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka paraqitur sot Kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, në takimin e zhvilluar në Berlin. Këto mesazhe Merkel i ka bërë në konferencën e përbashkët për media që ka pasur me Mustafën kur është pyetur nëse do të jetë kusht ...

 • BE: 16 orë bisedime – pa marrëveshje

  30 Qershor, 2015

  Mustafa Vucic MogheriniTakimi mes Kosovës dhe Serbisë, i cili kishte filluar të hënën në orën 9 të mëngjesit, ka përfunduar të martën në orët e hershme pas mesnatës, pa rezultate konkrete, për sa i përket nënshkrimit të marrëveshjeve, megjithëse, sipas zyrtarëve të BE-së kishte përparim në dy tema të rëndësishme.

  Në komunikatën e lëshuar nga përfaqësuesja e lartë e ...

 • Engel: Themelimi i Gjykatës së Posaçme nga Kosova, zgjidhja më e mirë

  30 Qershor, 2015

  Eliot EngelLigjvënësi amerikan, Eliot Engel tha se ngritja e Gjykatës së Posaçme është e vështirë por është edhe zgjidhja më e mirë për Kosovën

  Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel, tha  të martën në Kosovë se themelimi i Gjykatës së Posaçme nga institucionet e Kosovës do të jetë zgjidhja më e mirë. Ai i bëri këto komente pas takimit me presidenten e ...

 • Mustafa pritet në Berlin me ceremoni shtetërore

  30 Qershor, 2015

  Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa takohet të martën në Berlin me kancelaren Angela Merkel. Berlini zyrtar ka organizuar pritje me ceremoni të larta shtetërore. Por edhe pritjet nga delegacioni i Kosovës janë të mëdha.

  MustafaKancelarja Angela Merkel pret sot (30.06) kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, me nderimet më të larta shtetërore. Ata të dy së bashku do të parakalojnë edhe ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"