LAJMET NGA KOSOVA

 • Al Maliki: Palestinezët mbështesin qëndrimin e Serbisë për Kosovën

  9 Janar, 2020
  Ryad al-MalikiRyad al-Maliki

  Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka takuar në Beograd shefin e diplomacisë së autoritetit palestinez, Riyad al-Maliki, i cili po qëndron për ...

 • Kosovë: Një muaj paraburgim për gruan që reagoi ndaj vrasjes së Qassem Soleimanit

  9 Janar, 2020

  Gjykata KosoveNjë gjykatë në Prishtinë i shqiptoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh nën dyshimet për nxitje të terrorizmit, një gruaje që reagoi pas vrasjes së gjeneralit iranian Qassem Soleimani.

  Gjykata tha se “ekziston dyshimi i bazuar që e pandehura I.H ka kryer veprën penale për të cilën dyshohet – shtytje në kryerjen e veprave terroriste”.

  Gjykata miratoi kërkesën e prokurorisë ...

 • Kosova futet në vitin 2020 pa qeveri dhe me shumë sfida

  2 Janar, 2020

  PrishtinaPo kalojnë tre muaj që nga mbajtja e zgjedhjeve në Kosovë dhe krijimi i qeverisë së re nuk duket së është afër. Apo shkon Kosova drejt në krize politike?

  Kosova në gjysmën e dytë të vitit 2019 ishte pa institucione funksionale, që nga dorëheqja Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit, pasiqë ky i fundit u ftua për intervistim si i ...

 • Gëzuar 2020!

  31 Dhjetor, 2019

  2020Gëzuar 2020!

 • Thaçi fton për herë të tretë Kurtin në takim konsultativ

  30 Dhjetor, 2019

  HashimPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka ftuar sërish në takim konsultativ liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

  Në letrën të cilën e kanë publikuar mediat në Kosovë, presidenti Thaçi thotë se “me qëllim të konsultimit për të propozuar kandidatin për kryeministër për formimin e Qeverisë së Kosovës, ju ftoj sërish për takim konsultativ më datën 31 dhjetor 2019 në ...

 • Kosovë: Koalicion qeverisës apo krizë politike?

  27 Dhjetor, 2019

  PrishtinaPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi ftoi subjektet politike në një takim konsultativ për të caktuar mandatarin për formimin e qeverisë së Kosovës. Albin Kurti nuk e takon Presidentin.

  Vetëm një ditë pas konstituimit të parlamentit, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ftoi subjektet politike në një takim konsultativ për të caktuar mandatarin për formimin e qeverisë së Kosovës. Në këtë takim ...

 • Ligji mbi fenë në Mal të Zi, kaos në parlament

  27 Dhjetor, 2019

  Parlamenti kaosParlamenti i Malit të Zi, miratoi mes protestash të dhunshme, një ligj për bashkësitë fetare, për të cilin opozita pro serbe druan se mund t’i marrë pronat e Kishës Ortodokse Serbe.

  Në përpjekje për te penguar votimin, deputetët pro serb hodhën gaz lotsjellës, u përpoqën të shkulin mikrofonat dhe qëlluan edhe me shishe uji mbi deputetë tjerë.

  Policia ndërhyri ...

 • “Minishengeni ballkanik”, Kurti: Gjithmonë do jemi një popull dhe askush s’mund të qëndrojë mes nesh

  23 Dhjetor, 2019

  AlbinKreu i Lëvizjes Vetëvendosja, Albin Kurti ka reaguar përmes një postimi në Twitter sa i takon samitit të tretë të “minishengenit ballkanik” dhe deklaratave të kryeministrit Edi Rama, sipas të cilit me mospjesëmarrjen në takim, Kosova po humb respekt, po humb mbështetje, po humb reputacion dhe se ka hyrë në një rrugë qorre!

  “Parimet e gjithëpërfshirjes dhe reciprocitetit duhet të ...

 • Kosovë: Koalicioni Vetëvendosje-LDK, afër dhe larg!

  17 Dhjetor, 2019

  Albin VjosaDy partitë që duan të formojnë koalicionin qeverisës LVV dhe LDK, tashmë kanë harmonizuar programin qeveritar por, nuk po dakordohen për ndarjen e përgjegjësive. Posti i presidentit thuhet të jetë pika e debatueshme.

  Dy subjektet politike që dolën të parat në zgjedhje, lëvizja Vetëvendosje dhe LDK, ende po vazhdojnë bisedimet për koalicion qeveritar pa ndonjë marrëveshje finale, ndonëse kanë ...

 • Përvjetori i Normales së Elbasanit/ Shkolla që nisi funksionin 110 vite më parë

  12 Dhjetor, 2019

  https://youtu.be/FhdD5Ns9e5I

  110 vite më parë, në dhjetor të vitit 1909 me vendim të Kongresit të Elbasanit do të krijohej normalja e parë e Elbasanit, si i parë institucion në vend që do të përgatiste mësues e do të përhapte gjuhën shqipe në të gjitha trojet shqipfolëse.

  Të shumta kanë qenë aktivitetet me rastin e kësaj datë të shënuar, jo vetëm për Elbasanin.

  Normalistët e ftuar ndanë mes tyre kujtimet dhe traditat e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"