LAJMET NGA KOSOVA

 • Sejdiu: Kosovës s’i duhen kompromise të reja me Serbinë

  8 Korrik, 2018

  fatmir sejdiu“Unë mendoj se Kosova i ka bërë kompromiset e veta. Janë kompromise, të cilat janë dhënë me Pakon e Ahtisarit… Keni parasysh formulat, të cilat nuk i gjejmë në asnjë shtet tjetër, për mënyrën e qeverisjes, për praninë e komuniteteve pakicë, për të drejtat e tyre, posaçërisht nëse e marrim komunitetin serb”, thotë në intervistën për Radion ...

 • Statuti i Asociacionit në proces të përkthimit në shqip

  30 Qershor, 2018

  mitrovica e veriutQeveria e Kosovës ende është duke e shqyrtuar raportin e punës së ekipit menaxhues, i cili është i ngarkuar për hartimin e statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe.

  Koordinatori i Qeverisë së Kosovës në dialogun teknik me Serbinë, Avni Arifi, tha për Radion Evropa e Lirë, se ende Qeveria nuk ka ...

 • SHBA, dritë jeshile për rezolutën mbi vëllezërit Bytyqi

  29 Qershor, 2018

  Kongres rezoluta BytyqiKanë kaluar gati dy dekada nga vrasja e vëllezërve Ylli, Agron dhe Mehmet Bytyqi në Serbi dhe ndaj askujt nuk janë ngritur akuza penale, megjithë premtimet e qeverisë serbe për të sjellë ekzekutorët e krimit përpara drejtësisë.

  Të enjten, familja e vëllezërve Bytyqi ishte në Kongresin amerikan ku përjetoi një ngjarje që i bën ata optimistë se drejtësia ...

 • DASH: Korrupsioni krijon mjedis për trafikimin me njerëz në Kosovë

  29 Qershor, 2018

  dashSekretari amerikan i shtetit, Michael Pompeo, tha të enjten se trafikimi me qenie njerëzore privon miliona njerëz nga dinjiteti dhe liria e tyre. Ai dëmton sigurinë kombëtare, dëmton tregjet dhe pasuron kriminelët e terroristët ndërkombëtarë dhe është një fyerje për vlerat universale që amerikanët i kanë për zemër.

  Ai i bëri këto komente gjatë paraqitjes së raportit mbi trafikimin ...

 • Thaçi: Nuk do të ketë vija të kuqe në bisedimet me Serbinë

  29 Qershor, 2018

  HashimiPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi tha të enjten se arritja e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë është një mundësi që Kosova nuk guxon ta humbë, ndryshe sipas tij, rrezikon të mbetet në pozicion si të Palestinës.

  Ai i bëri këto komente gjatë një konference me gazetarë në Prishtinë, për të sqaruar bisedimet e së dielës me presidentin e Serbisë, ...

 • Calavera: Kosova të vazhdojë agjendën e reformës evropiane

  28 Qershor, 2018

  CalaveraDrejtoresha për Ballkanin në kuadër të Komisionit Evropian, Genoveva Ruiz-Calavera, po qëndron në Prishtinë për të parë deri ku Kosova ka avancuar në reformat e kërkuara nga BE-ja.

  Kosova duhet ta vazhdojë agjendën e reformës evropiane dhe të ketë prioritet reformat kyçe që janë sundimi i ligjit, qeverisja e mirë dhe përmirësimi i klimës për investime. Këtë mesazh dha në ...

 • EULEX-i transferon lëndët tek institucionet kosovare të drejtësisë

  26 Qershor, 2018

  eulexNga fillimi i muajit korrik, prokuroritë në Kosovë do të nisin me shqyrtimin e lëndëve, të cilat transferohen nga EULEX-i. Kosova ka rreth 400 gjyqtarë dhe 197 prokurorë.

  Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit EULEX tashmë ka filluar të bëjë transferimin e lëndëve tek institucionet kosovare të drejtësisë, pas përfundimit të mandatit mbi dhjetë vjeçar dhe kalimit në ...

 • Dialog shumë i vështirë në Bruksel

  25 Qershor, 2018

  thaci mogherini vucicDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë filluan të ashtuquajturën faza finale e dialogut. Por takimi në Bruskel ishte shumë më i vështirë se sa që mendohej.

  Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq nuk ishin tepër optimistë se në dialogun e ndërmjetësuar nga shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini do të arrihet shpejtë dhe lehtë marrëveshja përfundimtare për normalizimin e ...

 • Kosovë-Serbi: Askush nuk lëviz nga llogoret

  23 Qershor, 2018

  thaci vucicNë prag të vazhdimit të dialogut Kosovë-Serbi, presidentët e këtyre vendeve gjenden në pozicione të kundërta. Presidentët Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq takohen të dielën (24.06) në Bruksel. Ka shanse për marrëveshje?

  Presidentët Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq takohen këtë të dielë (24.06) në Bruksel, në „fazën finale” të dialogut për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi. Para takimit presidenti Thaçi ...

 • Qeverisë i është dorëzuar raporti rreth hartimit të statutit të Asociacionit

  22 Qershor, 2018

  PrishtinaMinistria e Administrimit të Pushtetit Lokal i ka dorëzuar një raport kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, në lidhje me punën e ekipit menaxhues, i cili është i ngarkuar për hartimin e statutit të Asociacionit apo Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe.

  Në një përgjigje me shkrim nga kjo ministri thuhet se ekipi menaxhues ka mbajtur ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"