LAJMET NGA KOSOVA

 • Ballkani Thaçi: Zaev shfajësohet për deklaratat për ndryshim kufijsh

  12 Korrik, 2019

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha, se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka telefonuar për t’i kërkuar falje lidhur me deklaratat, ku ai e përmend presidentin Thaçi në një plan për ndryshim kufijsh.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka kërkuar falje për disa deklarata që u bënë ...

 • Përse Kosova refuzon pjesëmarrjen në samitin e Sarajevës?

  10 Korrik, 2019

  PrishtinaKosova nuk po merr pjesë në Samitin rajonal që po zhvillohet (09.07) në Sarajevë, sepse ftesa për Kosovën ishte bërë me fusnotë dhe jo si për të gjitha shtetet e tjera të rajonit.

  Presidenti i Kosovës thotë, se Kosova nuk merr pjesë në Samitin e Sarajevës përderisa nuk trajtohet e barabartë me shtetet e rajonit. Millorad Dodik thotë, se formati ...

 • Ulen tarifat e romingut midis vendeve të Ballkanit Perëndimor

  2 Korrik, 2019

  romingKa filluar zbatimi i Marrëveshjes së romingut për vendet e Ballkanit Perëndimor, që mundëson thirrje telefonike më të lira midis operatorëve të këtyre vendeve.

  Lajmin e ka bërë të ditur, ministri i Zhvillimit Ekonomik, në Qeverinë e Kosovës, Valdrin Lluka.

  Ai tha se në bazë të Marrëveshjes, çmimet do të ...

 • Dita e dytë e mbylljes së dyqaneve në veriun e Kosovës

  2 Korrik, 2019

  Mitrovica e veriutPër të dytën ditë me radhë, në veriun e Kosovës të banuar më shumicë serbe, janë mbyllur të gjitha dyqanet e ushqimeve dhe në shenjë solidarizimi, nuk funksionojnë as veprimtaritë tjera afariste.

  Mbyllja e dyqaneve është pjesë e protestës ndaj tarifave prej 100 për qind, që qeveria e Kosovës u vuri mallrave serbe në nëntor të vitit të ...

 • Produktet e Kosovës në tregjet evropiane

  21 Qershor, 2019

  Made in KosovaJo shumë biznese nga Kosova arritën që përmes lehtësirave që krijoi Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit (MSA) të depërtojnë në tregun e gjerë të Bashkimit Evropian. Afaristë nga Kosova thonë se konkurrimi i produkteve nga Kosova me produktet e shteteve të zhvilluara, nuk është proces i lehtë.

  MSA-ja, si marrëveshja e parë kontraktuale ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, ka hyrë ...

 • Trafiku njerëzor, DASH: Shqipëria dhe Kosova ende në nivel të dytë

  21 Qershor, 2019

  Raporti trafiku i njerezveNjë raport vjetor i Departamentit amerikan të Shtetit për trafikun e qënieve njerëzore i publikuar të enjten, e klasifikon përsëri Shqipërinë si vend të nivelit të dytë, duke thënë se Qeveria e Shqipërisë nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit, por po bën përpjekje të konsiderueshme për këtë qëllim.

  Qeveria, thuhet në raport, ...

 • Dilema në Prishtinë e Beograd për takimin e 1 Korrikut në Paris

  19 Qershor, 2019

  Samiti ParisSamiti i Berlinit, 29 Prill 2019

  Prishtina zyrtare thotë se është e përgatitur për takimin e Parisit, por, nuk do ta heqë taksën ndaj produkteve serbe. Kurse presidenti Vuçiq hedh dyshime madje edhe në mbajtjen e takimit të Parisit për shkak të taksës.

  Kosova po bën përgatitjet e duhura për takimin e Parisit që ...

 • Këshilli Evropian i kërkon Kosovës heqjen e tarifave dhe luftë kundër korrupsionit

  19 Qershor, 2019

  EUKëshilli i ministrave të Bashkimit Evropian, i bëri thirrje Kosovës që të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, të vazhdojë bisedimet me Serbinë dhe të luftojë me vendosmëri korrupsionin.

  Këto thirrje janë pjesë e përfundimeve të Këshillit për Çështje të Përgjithshme në Bashkimin Evropian, i cili diskutoi të martën në Luksemburg çështjen e zgjerimit të bllokut.

  ” Përfundimet e Këshillit Evropian për ...

 • Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

  17 Qershor, 2019

  PalmerDiplomati amerikan, Matthew Palmer pohon se Rusia është duke bllokuar shumë procese në Ballkanin Perëndimor. Gjatë qëndrimit në Sarajevë ai foli edhe për çështjen e Kosovës.

  Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport shumë të ngushtë partneriteti mes NATO-s dhe Bosnjë-Hercegovinës. Gjatë qëndrimit në Sarajevë ai tha ...

 • Kosovë: Alex Whiting shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale

  14 Qershor, 2019

  drejtesiaEmërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex Whiting, ka punuar në Tribunalin e Hagës për krime lufte në ish Jugosllavi.

  Prokuroria Speciale në kuadër të Gjykatës Speciale për Krimete Luftës në Kosovë, bën të ditur se ka emëruar Alex Whiting, shef të hetimeve në Prokurorinë Speciale të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"