LAJMET NGA KOSOVA

 • Hoyt Yee: Ratifikimi i marrëveshjes me Malin e Zi, do të zhbllokonte udhëtimin pa viza për Kosovën

  25 Tetor, 2017

  Hoyt YeeZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee, i bëri thirrje qeverisë së Kosovës që të ratifikojë marrëveshjen e kufirit me Malin e Zi dhe t’i hapë rrugën përfitimeve që do të kishin qytetarët duke lëvizur pa viza në Evropë. Në një intervistë me korrespondentin tonë në Prishtinë, Leonat Shehu, ai ritheksoi se Serbia nuk mund të ...

 • Hoyt Yee në Beograd – nuk mund të uleni në dy karrige

  24 Tetor, 2017

  Hoyt YeeZëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Hoyt Brian Yee, tha në Beograd se vendet që duan të anëtarësohen në Bashkimin Evropian duhet ta dëshmojnë qartazi një gjë të tillë.

  Duke folur në një forum mbi ekonominë në Serbi, ai komentoi politikën zyrtare serbe që angazhohet për anëtarësim në Bashkimin Evropian, por edhe ruajtjen e lidhjeve me Moskën, aleaten e ...

 • Zgjedhjet krijuan hartën e re politike nëpër komuna

  23 Tetor, 2017

  zgjedhjet kutiaZgjedhjet lokale të 22 tetorit në Kosovë kanë krijuar një hartë të re politike, nëse merren parasysh fitoret e kandidatëve për kryetarë në secilën komunë veç e veç, krahasuar më zgjedhjet lokale të 3 nëntorit të vitit 2013.

  Partitë e mëdha që kanë qeverisur vitet e fundit në Kosovë, në të dyja nivelet e pushtetit, ...

 • Kush me kë shkon në balotazh dhe kush fitoi garën?

  23 Tetor, 2017
  zgjedhjetZgjedhjet lokake të 22 tetorit

  Në bazë të rezultateve preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të publikuara online, mund të dihet ...

 • Beogradi tregon “muskujt” përmes Listës Serbe

  23 Tetor, 2017
  Lista serbePërfaqësuesit e Listës Serbe gjatë një takimi në Beograd me drejtorin e Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq. 9 shtator 2017
 • Prej cilave shtete importon naftë Kosova?

  20 Tetor, 2017

  NaftaNafta apo ari i zi, është ndër produktet më të kërkuara dhe më fitimprurëse edhe në Kosovë.

  Pasi që Kosova nuk ka rafineri të vetën, operatorët ekonomikë brenda një viti importojnë rreth 650 milionë litra të këtyre derivateve. Mbi 60 milionë litra importohen nga Serbia, mbi 133 milionë nga Greqia dhe mbi 25 milionë litra në Bullgaria.

  Këtë e pohojnë përfaqësuesit ...

 • Zbatimi i Ligjit për sigurime shëndetësore pret vitin tjetër

  20 Tetor, 2017

  sigurimiQytetarët e Kosovës edhe për një kohë të pacaktuar do të mbeten pa sigurime shëndetësore.

  Ligji për sigurime shëndetësore nuk do të nisë së zbatuari as këtë vit. Ndonëse ishte paraparë që nga data 1 korrik e vitit 2017, fillimisht të niste mbledhja e premiumeve, kjo gjë nuk ka ndodhur.

  Së fundit, Qeveria ka vendosur që shumën ...

 • Gjithçka gati për zgjedhjet e 22 tetorit

  20 Tetor, 2017

  zgjedhjetAutoritetet e rendit në Kosovë thonë se i kanë bërë përgatitjet e duhura për organizimin e zgjedhjeve lokale që do të mbahen të dielën më 22 tetor, në mënyrë që siguria në vend të jetë në nivel të lartë.

  Organet përgjegjëse për organizimin dhe mbarëvajtjen e zgjedhjeve, kanë thënë se kanë bërë mobilizime të shtuara për ...

 • Dështon zbatimi i marrëveshjes për gjykatat në veriun e Kosovës

  18 Tetor, 2017

  Thaci Mogherini VucicPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, akuzoi të martën Beogradin për pengimin e dekretimit të kandidatëve për gjyqtarë dhe prokurorë që do të vepronin në gjykatat e veriut të Kosovës, ndërsa Bashkimin Evropian për “dështim dhe paaftësi” si ndërmjetësues në procesin e zbatimit të marrëveshjes për sistemin e drejtësisë.

  Komentet e tij pasuan dështimin e planit që të martën ...

 • Kosova përgatitet për zgjedhjet vendore

  17 Tetor, 2017

  Komuna GjilanMë 22 tetor në Kosovë mbahen zgjedhjet për pushtetin komunal, në të cilat do të konkurrojnë 91 subjekte politike të të gjitha komuniteteve. Në kuadër të mbulimit të fushatës për këto zgjedhje Zëri i Amerikës do të sjellë frymën e debateve në disa komuna të Kosovës. Korrespondenti ynë, Leonat Shehu, kësaj radhe sjell një pasqyrë të përgatitjeve për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"