LAJMET NGA KOSOVA

 • Serbia – partneri kryesor tregtar i Kosovës

  19 Prill, 2018

  panairi ks

  Në Kosovë Lëvizja Vetëvendosje protestoi të enjten kundër pjesëmarrjes së shumë kompanive serbe dhe mungesës së kompanive nga Shqipëria, në një panairit të përgjithshëm ndërkombëtar “Prishtina 2018”, organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës.

  Në një veprimtari simbolike në afërsi të objektit ku po mbahet panairi, veprimtarët e kësaj lëvizjeje shpalosën një pankartë në të cilën bëhet thirrje për bojkotimin ...

 • Qeveria e Kosovës harton platformë për dialogun final me Serbinë

  19 Prill, 2018

  thaci mogherini vucicQeveria e Kosovës miratoi një platformë për fazën finale të përmbylljes së dialogut politik me Serbinë. Kjo parashikon që dialogun me Serbinë ta udhëheqë Presidenti i Kosovës. Opozita e kundërshton këtë ide.

  Platforma, siç bënë të ditur qeveria, do t’i procedohet Kuvendit të Kosovës për shqyrtim dhe miratim në formë të rezolutës. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha ...

 • Borissov: Pa marrëveshje, Kosova e Serbia nuk hyjnë në BE

  16 Prill, 2018

  Borisov ThaciKryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov, tha të hënën që nëse Kosova e Serbia nuk nënshkruajnë marrëveshje normalizimi ndërmjet tyre, asnjëra palë nuk do të integrohet në Bashkimin Evropian. Ai i bëri këto komente gjatë një vizite në Prishtinë, ku është takuar me udhëheqësit e institucioneve të Kosovës.

  Kryeministri bullgar tha se Kosova dhe Serbia duhet të gjejnë një ...

 • Konflikti Kosovë-Serbi – Katër skenarë të mundshëm

  13 Prill, 2018

  hartaEkspertë të shoqërisë civile, institute e analistë si nga Kosova edhe nga Serbia janë mbledhur nga fondacioni gjerman Friedrich-Ebert për të skicuar skenarë të mundshëm të zhvillimeve të konfliktit deri në vitin 2035.

  Gati një dekadë pas shpalljes së pavarësisë së Kosovës, shtatë vite pas fillimit të dialogut me ndërmjetësimin e BE-së dhe pesë vjet nga marrëveshja e Brukselit që ...

 • Vuçiçi drekon me Merkelin

  13 Prill, 2018

  Merkel VucicTemë e bisedës ishte dhe Kosova, por as njëri as tjetri nuk dha hollësi. Theksohet roli i Serbisë në rajon.

  Se çfarë mendon Kancelarja gjermane Angela Merkel për një propozim eventual të Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç për raportet me Kosovën, kjo nuk dihet ende. Të premten Presidenti serb Vuçiç ka biseduar me Kancelaren gjermane për Kosovën, por të ...

 • BB: Rritja ekonomike e Kosovës në vitin 2017 ishte 4.4 për qind

  11 Prill, 2018

  bb ritja ekonomike KosoveBanka Botërore tha se ekonomia e Kosovës gjatë vitit 2017 u rrit me 4.4 për qind, e nxitur kryesisht nga investimet publike dhe private dhe nga shtimi i eksporteve.

  Ky përfundim është pjesë e një raporti Ekonomik mbi Evropën Juglindore, në të cilin thuhet se rritja ekonomike e Kosovës parashikohet të mbërrijë në 4.8 për qind ...

 • Prishtina kërkon epilogun e dialogut me Beogradin këtë vit

  5 Prill, 2018

  Ballkan 2017Samiti i Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor që do të mbahet më 17 maj në Sofje, rrezikon të shndërrohet në një dështim të madh për bllokun, derisa shtetet anëtare diskutojnë rreth asaj nëse takimi duhet të rezultojë me një deklaratë të përbashkët apo diçka më të vogël.

  Drafti i parë i të ashtuquajturës “Deklarata e Samitit të Sofjes”, i ...

 • Fillon puna në themelimin e Asociacionit të komunave serbe

  5 Prill, 2018

  thaci mogherini vucicLista Srpska i ka dhënë ultimatum qeverisë së Kosovës që deri me 20 prill të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ndryshe do të shpallte njëanshëm një asociacion. Në Prishtinë nisen hapat e parë…

  Qeveria e Kosovës me mbështetje edhe të Presidentit Hashim Thaçi, riaktivizoi ekipin menaxherial, i cili do të bëjë draftimin e statutit për Asociacionin ...

 • Kosovë: Parlamenti heton deportimin e gjashtë shtetasve turq

  5 Prill, 2018

  parlamenti ksKuvendi i Kosovës e ka mandatuar Komisionin Hetimor që të shqyrtojë përputhshmëritë e procedurave të ndjekura me Kushtetutën dhe ligjet në fuqi, lidhur me arrestimin dhe deportimin nga Kosova të gjashtë shtetasve turq.

  Pas një seance të jashtëzakonshme dhe debateve të gjata deri në orët e mbrëmjes së ditës së mërkurë (04.04), Parlamenti i Kosovës me shumicë votash miratoi ...

 • Ndalohen pas protestës së rrugës, 23 vetë nga Kukësi dhe rrethinat

  1 Prill, 2018

  protestaProtesta e djeshme e qytetarëve të Kukësit kundër taksës së kalimit në Rrugën e Kombit u zhvendos sot te komisariati i policisë për të kërkuar lirimin e të ndaluarve.

  Policia e Kukësit ka ndaluar 23 shtetas nën akuzat për shkatërrim prone me zjarr dhe kundërshtim i policisë gjatë protestës së djeshme në Rrugën e Kombit, pranë Tunelit te Kalimashit.

  Sipas policisë, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"