LAJMET NGA KOSOVA

 • Hahn: Pa përmbushjen e kritereve nuk ka liberalizim

  11 Nentor, 2016

  hahnKomisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit,Johannes Hahn, i cili ka qëndruar të premten në Kosovë, ka thënë se institucionet e Kosovës duhet të vazhdojnë zbatimin e reformave të kërkuara në mënyrë që të shkohet tutje rreth procesit të liberalizimit të vizave.

  Hahn ka theksuar se Bashkimi i Evropian nuk duhet të fajësohet për vonesën e liberalizimit të ...

 • Hetimin për Astritin nuk mund t’ia besojmë këtij sistemi të drejtësisë

  10 Nentor, 2016

  lvvJanë bërë 6 ditë nga vdekja e Astrit Deharit në brugun e Prizrenit, dhe në këto 6 ditë, në vend që të kemi sa më shumë qartësi e drejtësi për rastin, vetëm sa janë shtuar dilemat dhe faktet që flasin për një sistem krejtësisht të kapur e të padrejtë, dhe për pamundësinë që t’kemi një hetim dhe vendim të ...

 • Lunaçek: Fajësimi i të tjerëve nuk ndihmon liberalizimin e vizave

  10 Nentor, 2016

  lunacekPërmirësimi i regjistrit me rastet e dënuara për krim të organizuar dhe korrupsion, si dhe ratifikimi i marrëveshjes për Demarkacion me Malin e Zi nga Kuvendi i Kosovës, mbeten dy kushtet e paplotësuara nga Kosova për marrjen e liberalizimit të vizave.

  Këto dy kushte janë ritheksuar sërish nga nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe Raportuesja për Kosovën pranë Komisionit të Parlamentit ...

 • Kosova dhe Serbia, ‘armiq’ në politikë, miq në tregti

  10 Nentor, 2016
 • Të rinjtë ia ndërprejnë fjalimin ministrit Hoxhaj në Bern, kërkojnë drejtësi për Deharin

  9 Nentor, 2016

  vv-berne-hoxhaj

  Ministrit të Punëve të Jashtme, Enver Hoxhajt iu është ndërprerë fjala në Bern të Zvicrës, nga të rinjtë shqiptarë që kërkojnë drejtësi për Astrit Deharin.

  “Drejtësi për Astritin”, “Enver Hoxhaj është anëtar i qeverisë autoritare”, ishin disa nga parullat që i kanë përdorur këta të rinj.

  Lexoni njoftimin e plotë të Vetëvendosjes:

  Ministrit Enver Hoxhaj i ndërpritet fjala në Bern të Zvicrës, ...

 • Detaje të reja rreth kamerave të burgut ku gjendej Astrit Dehari

  9 Nentor, 2016

  astrit-dehariAskush nuk është parë duke hyrë apo dal nga dhoma e aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Deharit në kohën kur dyshohet se i ndjeri ka ndërruar jetë.
  “Indeksonline” ka mësuar se njësitet hetimore përkatëse kanë bërë verifikimin e të gjitha kamerave e sigurisë në Qendrës së Paraburgimit në Prizren, në pjesën ku gjendej dhoma e Deharit,

  “Është bërë verifikimi i lëvizjeve ...

 • Krimi dhe korrupsioni sërish sfidat e Kosovës në Raportin e Progresit

  9 Nentor, 2016

  komisoneri-evropian-johannes-hahnMe gjithë përparimet, Kosova mbetet vend që duhet të punojë më shumë për vendosjen e sundimit të rendit dhe ligjit, të gjejë gjuhë të përbashkët për marrjen e vendimeve politike në Kuvend dhe të angazhohet më shumë në reformat ekonomike dhe dialog me Serbinë, thuhet në raportin më të ri të Komisionit Evropian.

  Ky raport ka ngritur shumë vërejtje për ...

 • Maqedonia pret raport të kushtëzuar nga Komisioni Evropian

  8 Nentor, 2016

  orav-gruevskiArkiv – Ambasadori i BE-së, Aivo Orav dorëzon Raportin e Progresit 2015 te kryeministri maqedonas,Nikola Gruevski

  Qeveria e Maqedonisë pret që Raporti i Progresit i Komisionit Evropian të mos dallojë shumë nga ai i viteve të kaluara. Ngecjet në reforma dhe kriza e thellë politike në të cilën ndodhet vendi, besohet se edhe këtë vit do të pamundësojnë ...

 • Avni Dehari: ‘Ata që të bënë që mos të jesh fizikisht, deshën ta bëjnë vdekjen të heshtur’

  8 Nentor, 2016

  astrit-avni-dehari

  Në mbledhjen komerative në nderë të aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari ka folur edhe babai i tij i cili ka qenë i emocionuar.

  Ai nën lot iu është drejtuar të birit në fotografi se vdekja e tij do të kërkoj drejtësinë./ZERI/

  Ky është fjalimi i babait të Astritit, Avni Deharit

  Astrit, ti dhe unë si një babë e bir jemi prapë në ...

 • Nëna e Astrit Deharit refuzon ngushëllimin e Hashim Thaçit, ia kthen këtë përgjigje

  8 Nentor, 2016

  familja-dehariTelegramin e ngushëllimit që presidenti Hashim Thaçi ia dërgoi familjes së Astrit Deharit, tri ditë pas vdekjes së tij, e ka refuzuar familja Dehari, me një porosi nga nëna e tij, Xhemilja.

  Periskopi merr vesh se telegrami i ngushëllimit, destinuar për familjen Dehari është kthyer prapa nga i njëjti person që kishte shkuar te familja Dehari për ta çuar porosinë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"