LAJMET NGA KOSOVA

 • Ajri i ndotur mbush QKUK-në me pacientë

  30 Janar, 2018

  prishtina ajri i ndoturShkalla e lartë e ndotjes së ajrit ka ndikuar në rritjen e numrit të pacientëve që kërkojnë ndihmë mjekësore në institucionet shëndetësore, thonë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës.

  Numri i pacientëve është aq i madh sa që Qendra Klinike Universitare po ballafaqohet me mungesë shtretërish për t’i hospitalizuar të gjithë ata që ...

 • BE-ja rikonfirmon kundërshtimin e nismës për Specialen

  29 Janar, 2018

  peshorja drejtesisaKërkesa e 43 deputetëve të Kuvendit të Kosovës për shfuqizimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar, që njihen si Gjykata Speciale për krime të luftës, tashmë gjendet në Qeverinë e Kosovës, ka konfirmuar kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj.

  Kryesia e Kuvendit të Kosovës rreth një javë më parë ia ...

 • Engel: Serbia të respektojë viktimat e së kaluarës

  25 Janar, 2018

  EngelLigjvënësi amerikan, Eliot Engel, reagoi ndaj njoftimeve se Partia Përparimtare serbe e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka hapur një zyrë të saj në vendin ku gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte një kamp përqendrimi.

  Veprimtarë të të drejtave të njeriut në Serbi thanë se zona e njohur si “Staro Sajmishte” në Beograd, gjatë Luftës së Dytë Botërore ishte ...

 • Joseph: Vrasja e Ivanoviqit hap “mundësi për marrëveshje” midis Kosovës e Serbisë

  24 Janar, 2018

  JosephPas vrasjes së politikanit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq, Beogradi duhet ta kuptojë se duhet të heqë dorë nga veriu i Kosovës, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë Edward Joseph, profesor në Universitetin Johns Hopkins në Uashington. Joseph thekson rëndësinë e përfshirjes së Shteteve të Bashkuara në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, në mënyrë që palët ...

 • Hetime intensive për rastin Ivanoviq

  24 Janar, 2018

  Oliver IvanovicPolicia e Kosovës thotë se hetimet për vrasjen e Oliver Ivanoviqit, po zhvillohen me një intensitet të plotë nga ana e grupit punues hetues, që vepron nën mbikëqyrjen e Prokurorit të Shtetit.

  Oliver Ivanoviq, është qëlluar për vdekje më 16 janar para selisë së partisë se tij, në Mitrovicën Veriore. Ai ishte udhëheqës inismës qytetare ...

 • Albani: Pa Gjykatën Speciale integrimi në BE mund të ngrijë

  23 Janar, 2018

  AlbaniShfuqizimi i Gjykatës Speciale mund të çojë deri në ngrirjen e perspektivës së integrimit të Kosovës në BE, paralajmëron kryetari i grupit parlamentar të Europës Juglindore në Bundestag, deputeti i CDU-së Stephan Albani.

  Deutsche Welle: Kosova të duket sikur momentalisht ka ngecur, progresi drejt BE është i ngadalësuar, liberalizim vizash nuk ka, papunësia kap shifra të larta. Në këtë kontekst ...

 • Spekulimet për vrasjen e Ivanoviqit

  20 Janar, 2018

  mitrovica serbetPas atentatit kundër politikanit të njohur serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq spekulohet mjaft për autorët. Vetë politikani ka folur disa herë për kërcënimet e ekstremistëve serbë. Vrasja u krye në moment delikat.

  Veriu i Kosovës është i ndarë nga pjesa tjetër e vendit edhe përmes lumit Ibër. Rajoni i mjaftpërmendur për shkak se as Prishtina dhe as ndërkombëtarët nuk ...

 • Marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe faktorëve ndërkombëtarë

  20 Janar, 2018

  Kosova ditëve të fundit u përballë me kritika të ashpra nga faktorët ndërkombëtarë pas një nisme për të shfuqizuar ligjin për Gjykatën e Posaçme. Diplomatët amerikanë dhe evropianë paralajmëruan udhëheqësit dhe deputetët për pasoja të rënda nëse nisma do të kalonte.

  Naim Rashiti nga Grupi Ballkanik për politika thotë për Zërin e Amerikës se tashmë çështja e shfuqizimit të ligjit për Gjykatën e Posaçme ka përfunduar dhe sipas tij duhet ...

 • Kosovë, vazhdojnë hetimet për vrasjen e Oliver Ivanoviç

  17 Janar, 2018

  KrimineliPolicia e Kosovës tha se po vazhdojnë hetimet lidhur me vrasjen e politikanit serb Oliver Ivanoviç, i cili u qëllua një ditë më parë me armë zjarri në veriun e Mitrovicës. Oliver Ivanoviç i cili udhëhiqte nismën qytetare serbe, “Liria, Demokracia, Drejtësia”, u qëllua para zyrës së tij në mëngjesin e së martës.

  Policia tha se është ...

 • Oliver Ivanoviç, varroset të enjten në Beograd

  17 Janar, 2018

  IvanovicGrupe qytetarësh në veriun e Mitrovicës i dhanë nderimet e fundit politikanit lokal serb Oliver Ivanoviç, i cili do të varroset të enjten në Beograd.

  Ai u vra të martën para zyrave të nismës së tij “Liria, Demokracia, Drejtësia”, në Mitrovicën veriore, në rrethana dhe nga autorë ende të panjohur, një vrasje që zgjoi drojën e rritjes së tensioneve ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"