LAJMET NGA KOSOVA

 • SHBA shpreh përkushtimin ndaj Kosovës

  15 Shkurt, 2017

  TillersonSekretari amerikan i shtetit, Rex W. Tillerson, përgëzoi Kosovën me rastin e nëntë vjetorit të pavarësisë duke shprehur përkushtimin për mbështetjen amerikane ndaj saj.

  Në një deklaratë të sekretarit Tillerson thuhet se “Shtetet e Bashkuara vlerësojnë miqësinë e saj të fortë me Kosovën të mbështetur në aspiratat e përbashkëta për qëndrueshmëri, paqe dhe përparim për të gjithë qytetarët tanë.

  Ne përshëndesim ...

 • Mësohet se kur Qeveria do të themelojë Asociacionin?

  13 Shkurt, 2017

  QeveriaStatuti i Asociacionit të Komunave Serbe pritet të miratohet me një dekret në bazë të marrëveshjes për Dialog.

  Çdo ndryshim do të prezantohet nga Asociacioni dhe do të miratohet me dekret dhe do të shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.

  Kjo është ajo për çfarë zotohen zyrtarët qeveritar, por jo edhe pa kthimin e përfaqësuesve të Listës serbe në institucionet qendrore të Kosovës.

  Bajram ...

 • “Home” – filmi nga Kosova që merr BAFTA-n

  13 Shkurt, 2017

  Kosova Filmi 20 minutësh ‘Home’, një bashkëprodhim Britani – Kosovë, mori çmimin “Filmi më i mirë britanik i metrazhit të shkurtër” në edicionin e 70-të jubilar të Akademisë prestigjioze Britanike të Filmit dhe të Arteve Televizive.

  Filmi është xhiruar në Kosovë dhe Britani të Madhe. Autori i skenarit dhe regjisë së filmit është Daniel Mulloy, ndërsa në rolet kryesore paraqiten ...

 • Kurti: Me Pakon e Ahtisarit shqiptarët e Kosovës janë refugjatë në shtëpitë e tyre

  10 Shkurt, 2017

  KurtiLëvizja Vetëvendosje organizoi sot tribunë me temën “Plani i Ahtisarit dhe tezat e Vetëvendosjes”, ku drejtues të kësaj partie opozitare numëruan padrejtësitë që besojnë se iu bënë shtetit të Kosovës me Pakon Ahtisari.

  Ata kërkuan që të ndërrohet edhe Kushtetuta e Kosovës. Tribuna është mbajtur në 10 vjetorin e protestës ku humbën jetën Arben Xheladini dhe Mon Balaj.

  Deputeti Albin Kurti ...

 • Lehne: Ballkani nuk është prioritet i Donald Trump

  10 Shkurt, 2017

  Trumpi serbRoli i ambasadorëve të huaj në rajon ka traditë, thotë Stefan Lehne, ekspert për politikën e Jashtme të BE-së në fondacionin e njohur “Carnegie Europe” në Bruksel, pas disa përplasjeve publike në rajon.

  Deutsche Welle: Në disa vende në Ballkan, ambasadorët amerikanë akuzohen nga figura publike për përzierje, madje ushtrim presioni. Në Shqipëri kryeprokurori i vendit bën fjalë për ...

 • Shtypi gjerman: Kosova dhe “pavarësia e klasit të dytë”

  10 Shkurt, 2017

  Shtypi gjermanKosova do të ketë kodin e saj telefonik, e Serbia pushtetin – shkruan gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung, e cila analizon edhe gjendjen e brendshme në veri të Kosovës.

  Mediat gjermane i kanë kushtuar së fundi vëmendje të madhe gjendjes në Ballkan dhe në veçanti raporteve shqiptaro-serbe, pas murit, arrestimit të Haradinajt, trenit  dhe dështimit të raundit të fundit të ...

 • Vendimi për Ramush Haradinajn më 2 mars

  9 Shkurt, 2017

  RamushGjykata e Apelit në qytetin Colmar të Francës lindore, pritet të vendosë më 2 mars lidhur me kërkesën e autoriteteve serbe për ekstradimin e ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, të cilin Beogradi e akuzon për krime lufte.

  Të enjten kjo gjykatë mbajti një seancë lidhur me këtë kërkesë, por shtyu për datën dy mars vendimin rreth saj.

  Pas seancës zoti ...

 • Haradinaj: ekstradim në Serbi apo lirim?

  9 Shkurt, 2017

  RamushNë Colmar të Francës nesër vendoset nëse Ramush Haradinaj do të ekstradohet në Serbi apo do të lirohet përfundimisht nga fletëarrestet e Beogradit.

  Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj pret lirimin e tij nga gjykata franceze në Colmar, ku po mbahet që nga data 4 janar kur është arrestuar sipas një fletarresti të Serbisë, nën akuzat për krime lufte. Serbia ka ...

 • Tusk: BE duhet të përmirësojë situatën në Ballkanin Perëndimor

  9 Shkurt, 2017

  Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, shkroi të mërkurën në rrjetin social twitter se “Bashkimi Evropian duhet të bëjë gjithçka për të përmirësuar situatën në Ballkanin Perëndimor”.

  Komenti i tij pasoi takimin me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, i cili gjatë ditës u prit edhe nga presidenti i Parlamentit Evropian, Antonio Tajani.

  Të enjten ai do të pritet nga presidenti i Komisionit Evropian, Jean Claude Juncker.

  Në një njoftim të zyrës aë ...

 • Kurti: Tirana më e avancuar se ne në qëndrimet ndaj Serbisë

  8 Shkurt, 2017

  Për Albin Kurtin, ish kreun e “Vetëvendosjes”, Tirana zyrtare po mban një qëndrim më të avancuar se Prishtina për konfliktin Kosovë-Serbi.

  Deklarata e kryeministrit shqiptar se nëse Serbia cenon 1 cm të territorit tonë, Shqipëria e Kosova do të jenë gati t’i përgjigjen, duket se ka gjetur përkrahjen e “Vetëvendosjes”.

  Sipas “rebelit” të politikës kosovare, kundër Serbisë reagimi duhet të jetë si komb.

  Konflikti mes Kosovës dhe Serbisë lindin pas ndalimit në kufi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"