LAJMET NGA KOSOVA

 • Ramush Haradinaj jep dorëheqje, ftohet nga Specialja

  19 Korrik, 2019

  RamushRamush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i kryeministrit të Kosovës. Shkaku Specialja.

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje nga posti i ti. Në një konferencë bukur emocionale, Haradinaj tha sej vendimi e ka marrë pas njjë thirrje nga Specialja si i dyshuar për krime lufte.

  Haradinaj e ka lexuar letrën e dorëheqjes në përfundimin e mbledhjes ...

 • Jehona e vizitës së presidentit francez në Beograd

  16 Korrik, 2019

  Macron VucicPresidenti francez, Emmanuel Macron, përmbylli vizitën dyditëshe në Beograd, duke paralajmëruar një nismë të re për ripërtëritjen e bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

  Ai tha gjatë qëndrimit në Beograd se do të organizojë një takim në Paris ndërmjet palëve bashkë me kancelaren gjermane Angeka Merkle, dy javë pasi që një nismë e tillë e të ...

 • Ballkani Thaçi: Zaev shfajësohet për deklaratat për ndryshim kufijsh

  12 Korrik, 2019

  ThaciPresidenti i Kosovës, Hashim Thaçi tha, se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka telefonuar për t’i kërkuar falje lidhur me deklaratat, ku ai e përmend presidentin Thaçi në një plan për ndryshim kufijsh.

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i ka kërkuar falje për disa deklarata që u bënë ...

 • Përse Kosova refuzon pjesëmarrjen në samitin e Sarajevës?

  10 Korrik, 2019

  PrishtinaKosova nuk po merr pjesë në Samitin rajonal që po zhvillohet (09.07) në Sarajevë, sepse ftesa për Kosovën ishte bërë me fusnotë dhe jo si për të gjitha shtetet e tjera të rajonit.

  Presidenti i Kosovës thotë, se Kosova nuk merr pjesë në Samitin e Sarajevës përderisa nuk trajtohet e barabartë me shtetet e rajonit. Millorad Dodik thotë, se formati ...

 • Ulen tarifat e romingut midis vendeve të Ballkanit Perëndimor

  2 Korrik, 2019

  romingKa filluar zbatimi i Marrëveshjes së romingut për vendet e Ballkanit Perëndimor, që mundëson thirrje telefonike më të lira midis operatorëve të këtyre vendeve.

  Lajmin e ka bërë të ditur, ministri i Zhvillimit Ekonomik, në Qeverinë e Kosovës, Valdrin Lluka.

  Ai tha se në bazë të Marrëveshjes, çmimet do të ...

 • Dita e dytë e mbylljes së dyqaneve në veriun e Kosovës

  2 Korrik, 2019

  Mitrovica e veriutPër të dytën ditë me radhë, në veriun e Kosovës të banuar më shumicë serbe, janë mbyllur të gjitha dyqanet e ushqimeve dhe në shenjë solidarizimi, nuk funksionojnë as veprimtaritë tjera afariste.

  Mbyllja e dyqaneve është pjesë e protestës ndaj tarifave prej 100 për qind, që qeveria e Kosovës u vuri mallrave serbe në nëntor të vitit të ...

 • Produktet e Kosovës në tregjet evropiane

  21 Qershor, 2019

  Made in KosovaJo shumë biznese nga Kosova arritën që përmes lehtësirave që krijoi Marrëveshja e Stabilizim-Asociimit (MSA) të depërtojnë në tregun e gjerë të Bashkimit Evropian. Afaristë nga Kosova thonë se konkurrimi i produkteve nga Kosova me produktet e shteteve të zhvilluara, nuk është proces i lehtë.

  MSA-ja, si marrëveshja e parë kontraktuale ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, ka hyrë ...

 • Trafiku njerëzor, DASH: Shqipëria dhe Kosova ende në nivel të dytë

  21 Qershor, 2019

  Raporti trafiku i njerezveNjë raport vjetor i Departamentit amerikan të Shtetit për trafikun e qënieve njerëzore i publikuar të enjten, e klasifikon përsëri Shqipërinë si vend të nivelit të dytë, duke thënë se Qeveria e Shqipërisë nuk i përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit, por po bën përpjekje të konsiderueshme për këtë qëllim.

  Qeveria, thuhet në raport, ...

 • Dilema në Prishtinë e Beograd për takimin e 1 Korrikut në Paris

  19 Qershor, 2019

  Samiti ParisSamiti i Berlinit, 29 Prill 2019

  Prishtina zyrtare thotë se është e përgatitur për takimin e Parisit, por, nuk do ta heqë taksën ndaj produkteve serbe. Kurse presidenti Vuçiq hedh dyshime madje edhe në mbajtjen e takimit të Parisit për shkak të taksës.

  Kosova po bën përgatitjet e duhura për takimin e Parisit që ...

 • Këshilli Evropian i kërkon Kosovës heqjen e tarifave dhe luftë kundër korrupsionit

  19 Qershor, 2019

  EUKëshilli i ministrave të Bashkimit Evropian, i bëri thirrje Kosovës që të heqë tarifat ndaj mallrave serbe, të vazhdojë bisedimet me Serbinë dhe të luftojë me vendosmëri korrupsionin.

  Këto thirrje janë pjesë e përfundimeve të Këshillit për Çështje të Përgjithshme në Bashkimin Evropian, i cili diskutoi të martën në Luksemburg çështjen e zgjerimit të bllokut.

  ” Përfundimet e Këshillit Evropian për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"