LAJMET NGA KOSOVA

 • ‘Tallja’ e Grabovcit me drejtësinë, “dëshmi e paprekshmërisë”

  16 Shtator, 2016

  adem-grabovciIshim në prokurori do emërime me i bërë, por duhet më tutje me vazhduar”.

  Adem Grabovci, ish kryetar i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës, mund të ketë ironizuar duke aluduar në përgjimet e bisedave të tij telefonike, që datojnë nga viti 2011, por deklarata e tij megjithatë, vlerësojnë njohës të rrethanave, shpreh “shpërfilljen ndaj sistemit të drejtësisë”.

  Deklarata e ...

 • Kosovë, deputeti Grabovci para prokurorisë

  15 Shtator, 2016

  grabovciProkuroria e Posaçme e Kosovës mori në pyetje sot Adem Grabovcin, deputet dhe ish udhëheqës i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, ndaj të cilit më 26 gusht u hapën hetime për dy vepra penale;keqpërdorimi i autoritetit zyrtar dhe shkelje e statusit të barabartë të shtetasve të Kosovës.

  Hetimet kundër tij pasuan publikimin e përgjimeve të bisedave në gazetën në internet ...

 • Kosovë – Serbi: Marrëveshje për targat e makinave

  15 Shtator, 2016

  flamujt-euDelegacionet e Kosovës dhe Serbisë në bisedimet për çështje teknike janë pajtuar në Bruksel për mënyrën e përdorimit të targave të makinave në mes të dyja vendeve.

  Në një komunikatë të ministrisë për dialog në qeverinë e Kosovës thuhet se pas 11 orë bisedimesh të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian, palët janë pajtuar që “ajo që vlen për tabelat e njërit ...

 • Prishtina e Tirana bashkëpunojnë në shumë fusha

  13 Shtator, 2016

  veliaj-ametiThellimi i bashkëpunimit në shumë fusha të ndryshme të qeverisjes lokale, ka qenë temë e takimit që kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe ai i Tiranës, Erion Veliaj mbajtën të martën në Prishtinë, raporton KTV.

  Të dy homologët theksuan se shkëmbimi i përvojave është tejet i rëndësishëm mes dy kryeqyteteve.

  Ahmeti ka përgëzuar Veliajn për reformën që po bëhet në Tiranë.

 • Fjalimi i Visar Ymerit për tubimin e 10 shtatorit 2016

  10 Shtator, 2016

  visariFjalimi për tubimin e 10 shtatorit 2016Të nderuar aktiviste e aktivistë të Lëvizjes VETËVENDOSJE!

  Të nderuar përkrahës, dashamirë e miq të Lëvizjes,

  Zonja dhe Zotërinj,

  1 shtatori ishte një ditë e rëndësishme mësimi. Jo për nxënësit e mirë të shkollave, sepse ata e filluan vitin shkollor më 5 shtator.

  Por për nxënësit e dobët të regjimit, ata që e ndoqën orën e parë ...

 • Washington Post: Krijimi i shteteve mund të sjellë paqen, por ratifikimi i kufijve mund të sjellë konflikte

  9 Shtator, 2016

  kuvendi-ksNë çfarë vende tjera mund të gjeni gazlotsjellës në parlament?Shembulli nga historia. Një shkrim nga profesorja e Universitetit të Richmondit, Sandra Joireman, për Wahington Post.

  Prestigjiozja amerikane e nis me rezymenë e sulmeve me gaz lotsjellës, vezëve dhe shpërthimeve molotov që kryhen rëndom nga opozita e Kosovës për të kundërshtuar vendimet që nuk përputhen me planprogramin e tyre. “Qeveria krijoi një ...

 • Debate rreth ekipit themelues të asociacionit të komunave me shumicë serbe

  9 Shtator, 2016

  thaci-vucicMinistri i Administrimit të Pushtetit Lokal në qeverinë e Kosovës, Ljubomir Mariç, tha se qeveria e Kosovës ka themeluar ekipin menaxhues për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  Ai i bëri këto komente në Bruksel, ku edhe bëri publik emrat e katër anëtarët të ekipit menaxhues për themelimin e këtij asociacioni. Ai tha se ekipi i emëruar javën ...

 • Kosovë: Kundërthënie për asociacionin e komunave serbe

  9 Shtator, 2016

  Nga Brukseli shqiptarët dhe serbët në qeverinë e Kosovës japin informacione kontradiktore lidhur me formimin e ekipit menaxhues për krijimin e asociacionit të komunave me shumicë serbe.

  editaNë Bruksel ekipet teknike të Prishtinës dhe Beogradit po zhvillojnë bisedime në kuadër të dialogut Kosovë – Serbi të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian. Kësaj radhe sipas ministres së Dialogut Edita Tahiri, në Bruksel ...

 • Daҫiҫ: Ende larg normalizimit të marrëdhënieve me Prishtinën

  7 Shtator, 2016

  Duam paqe e stabilitet në rajon, thotë Ivica Daҫiҫ. Mbi qëndrimin e Serbisë në rajon, bisedën e ministrit të Jashtëm serb me Victoria Nuland për Kosovën, – më shumë në intervistën ekskluzive të Deutsche Welles.

  DacicDeutsche Welle: Zoti Daҫiҫ, një nga temat qendrore të konferencës së OSBE-së në Potsdam, (01.09) ishte kriza në Ukrainë dhe aneksimi i Krimesë. Në Beograd, ...

 • VV: “Arsenalin” që gjeti policia është inskenim

  2 Shtator, 2016

  LVVLëvizja Vetëvendosje ka mohuar se “arsenali” për të cilin policia thotë se e ka gjetur dje në një garazhë në “Dardania” të jetë i tyre.

  “Lokalet që janë në shfrytëzim nga ne, janë okupuar pra nga forcat paramilitare dhe ne nuk marrim përgjegjësi për asgjë që këto forca kanë bërë në mënyrë të jashtëligjshme aty. Sikur në rastin e arrestimit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"